18.2%
60.9%
32.7%
0.0%

Μια μεγάλη βαθμολογική ανάσα πήραν οι Kings BC μετά την επικράτησή τους επί των Χαμένων Ταλέντων σε ένα πολύ οριακό ματς το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι βασιλιάδες παρά το γεγονός ότι έλεγχαν το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο και με διψήφιες διαφορές μάλιστα, τα Χαμένα Ταλέντα στο τρίτο δεκάλεπτο πλησίασαν στο 30-35 με τη λήξη αυτού αλλά δεν έκαναν πο΄τε το ξέσπασμα που χρειάστηκαν για την ανατροπή με τους Kings να φτάνουν στη τέταρτή τους νίκη με τελικό σκορ 44-48.

Ο Δερματίνος θα ανοίξει το σκορ στο ματς για το 0-2 των Kings με τον Αντύπα να απαντάει για το 2-2 των Χαμένων Ταλέντων. Ακολουθεί σρρί 0-7 γα τους βασιλιάδες με τους Δερματίνο και Χαριτόπουλο να κάνουν το 2-9. Πενταγιώτης, Ψημάδης και Κυριακού θα κάνουν δικό τους σερί για να μειώσουν σε 8-9 και το δεκάλεπτο τελείωσε στο 8-11 με καλάθι του Δερματίνου.

Το δεύτερο δεκλαέπτο θα ξεκινήσει με καλάθι του Μασούρα για το 8-13, ο Κυριακού μείωσε σε 10-13 και τότε ο Μασούρας με άλλους 6 πόντους θα γράψει το 10-19. Το τρίποντο του Καραγρηγορίου θα κάνει το 13-19, ακολουθεί σερί 0-5 από τους βασιλιάδες με τους Χαριτόπουλο και Στρατηγόπουλο να κάνουν το 13-24 και η βολή του Ριζούλη στοργγύλεψε τη διαφορά στους 10. Δύο βολές του Βέργου και καλάθι του Μασούρα θα σημειώσουν το 14-28 και ο Ψημάδης με τον Μπίλλη θα γράψουν το 17-28 του ημιχρόνου.

Στην αρχή της επανάληψης ο Καραγρηγορίου θα μειώσει για την ομάδα του στο 19-28, ο Βέργος θα απαντήσει για το 19-30, ο Καραγρηγορίου ξανά θα κάνει το 21-30, η βολή του Βέργου το 21-31 και τότε Μπίλλης και Κυριακού θα μειώσουν σε 24-31. Η βολή του Χαριτόπουλου θα κάνει το 24-32, το τρίποντο του Καραγρηγορίου θα μειώσει κι άλλο σε 27-32, 2/2 βολές του Δερματίνου θα κρατήσουν το ασφαλές προβάδισμα των Kings για το 27-34 αλλά ο Μπίλλης γρήγορα θα μειώσει εκ νέου σε 29-34. Άλλη μία βολή του Χαριτόπουλου έγραψε το 29-35 και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 30-35 από βολή του Πενταγιώτη.

Ο Χαριτόπουλος και ο Βέεργος γρήγορα θα κάνουν το 30-38 στην αρχή της 4ης περιόδου, ο Πενταγιώτης με δίποντο μείωσε σε 32-38, ο Χαριτόπουλος σκόραρε ξανά για το 32-40 και ακολούθησαν καλάθια των Πενταγιώτη και Ψημάδη που μείωσαν κι άλλο για τα ΧΜ στο 37-40. Καλάθι ανάσα από τον Γκοτζή και 37-42 για τους βασιλιάδες, 2/2 βολές του Μπίλλη και 39-42 και ο Χαριτόπουλος με ένα κρίσιμο γκολ-φάουλ έκανε το 39-45. Το τρίτο τρίποντο του Καραγρηγορίου μείωσε άλλη μία φορά για το 42-45, η βολή του Ψαθά έκανε το 42-46, το καλάθι του Μπίλλη έφερε τα Χαμένα Ταλέντα σε απόσταση αναπνοής αλλά δεν βρήκαν λύση στην επόμενη επίθεση με τον Χαριτόπουλο να δίνει τη χαριστική βολή για το 44-48 που ήταν και το τελικό σκορ.

MVP της αναμέτρησης ο Δημήτρης Χαριτόπουλος με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασσίστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες ενώ από πλευράς Χαμένων Ταλέντων ξεχώρισε ο Βασίλης Πενταγιώτης με 9 πόντους, 7 ασσίστ και 2 κλεψίματα.