40.0%
0%
35.9%
36.7%

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, διαφήμιση για την διοργάνωση, οι 2 περσινοί τροπαιούχοι (οι ReTirees στην Golden και τα Χαμένα Ταλέντα στη Silver), μας χάρισαν ένα πολύ όμορφο ντέρμπι, με τα Χαμένα Ταλέντα να φεύγουν με το χαμόγελο από το κλειστό του Στ. Βενέτης, αφού επικράτησαν με 64-61, χάρη σε ένα τρομερό τρίποντο στη λήξη του Πενταγιώτη που λύτρωσε την ομάδα του. Τα Χαμένα Ταλέντα είχαν ένα προβάδισμα 13 πόντων στο 2ο δεκάλεπτο, με τους ReTirees να πραγματοποιούν ένα σερί 0-18 και να παίρνουν θέση οδηγού στο σκορ. Τα Χαμένα Ταλέντα δεν έχασαν την ψυχολογία τους, κράτησαν τη διαφορά χαμηλά και την κατάλληλη στιγμή και με πολύ λίγα δευτερόλεπτα να απομένουν, ο Πενταγιώτης με ένα μεγάλο τρίποντο από τα 8 μέτρα, χάρισε τη νίκη στα Χαμένα Ταλέντα, νίκη η οποία τους δίνει το δικαίωμα να ονειρεύονται ακόμα περισσότερο για την είσοδό τους στην 8άδα του θεσμού.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Κυριακού να ανοίγει το σκορ με δίποντο για τα Χαμένα Ταλέντα και τον Κωστούλα να απαντά αμέσως μετά με τον ίδιο τρόπο για το 2-2 του ματς. Με ακόμα ένα δίποντο, τα Χαμένα Ταλέντα από τον Ριζούλη θα κάνουν το 4-2, ο Κωστούλας και ο Στέφος με 2 καλάθια θα πάρουν το προβάδισμα για το 4-6, όμως ένα σερί 10-3 των Χαμένων Ταλέντων με 4 πόντους του Ψημάδη και από 2 των Μάη, Πενταγιώτη και Ριζούλη, που θα διαμορφώσουν το 14-9 στην αναμέτρηση. Οι ReTirees θα βρουν σκορ μετά το time out και με τρίποντο του Λουκόπουλου και δίποντο του Κωστούλα από μέση απόσταση, θα φέρουν το ματς στα ίσα, κλείνοντας παράλληλα την πρώτη περίοδο στο 14-14 για τις δύο ομάδες.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ψημάδης με τρίποντο θα κάνει το 17-14, ο Τσιλάβης θα απαντήσει γρήγορα με τον ίδιο τρόπο για το 17-17, ενώ ο Ψημάδης με νέο τρίποντο από τα 8 μέτρα θα διαμορφώσει το 20-17 στο παιχνίδι. Εκεί, ο Πλεξουσάκης θα αναλάβει να μειώσει με δίποντο σε 20-19, ο Κυριακού με τον ίδιο τρόπο θα γράψει το 22-19, όμως ο Πλεξουσάκης με τρίποντο αυτή τη φορά θα φέρει το ματς ξανά στα ίσα με το σκορ στο 22-22. Στη συνέχεια, τα Χαμένα Ταλέντα θα τρέξουν ένα σερί 13-0 με 7 πόντους του Ψημάδη, 4 του Πενταγιώτη και 2 του Ριζούλη για να ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 13 πόντους (35-22), ενώ ο Σοφούλης με 2 εύστοχα τρίποντα και ο Τσιλάβης με σουτ μέσης απόστασης θα μειώσουν στους 5 πόντους, σγραφίζοντας έτσι και το ημίχρονο με το σκορ να διαμορφώνεται στο 35-30 και το προβάδισμα να κρατούν τα Χαμένα Ταλέντα.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι ReTirees θα πατήσουν ακόμα πιο δυναμικά στο παρκέ, αφού θα συνεχίσουν το σερί τους και θα το φτάσουν στο 0-18 για να πάρουν το προβάδισμα έπειτα από 2 δίποντα των Κωστούλα, Τσιλάβη και 2 τρίποντα των Σοφούλη, Πλεξουσάκη για το 35-40 των ReTirees. Tα Χαμένα Ταλέντα θα απαντήσουν με δίποντο στον αιφνιδιασμό από τον Κυριακού για το 37-40, με τους ReTirees να ανοίγουν ακόμα περισσότερο την διαφορά, με 2 δίποντα των Πλεξουσάκη και Στέφο, διαμορφώνοντας έτσι το 37-44 στο ματς. Εκεί, ένα τρίποντο του Πενταγιώτη θα μειώσει σε 40-44, ο Σοφούλης με δίποντο θα κάνει το 40-46, με τα Χαμένα Ταλέντα να κλείνουν το δεκάλεπτο στον πόντο, έπειτα από δίποντο του Κυριακού και τρίποντο του Ψημάδη για το 45-46 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Πλεξουσάκης και ο Λουκόπουλος με δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα θα ανοίξουν τη διαφορά στους 6 για το 45-51, όμως τα Χαμένα Ταλέντα θα βρούν λύσεις επιθετικά και με ένα σερί 9-0 θα πάρουν κεφάλι στο σκορ, έπειτα από 3 πόντους του Ψημάδη και από 2 των Ριζούλη, Μάη και Πενταγιώτη για το 54-51, με τους ReTirees να μειώνουν με δίποντο του Σοφούλη σε 54-53. Με βολή του Πενταγιώτη, τα Χαμένα Ταλέντα θα πάνε το ματς στο 55-53, ο Σοφούλης με τρίποντο θα δώσει προβάδισμα στους ReTirees για το 55-56, ενώ ο Ριζούλης με τρίποντο – απάντηση, θα διαμορφώσει το 58-56 για τα Χαμένα Ταλέντα. Εκεί, ο Πλεξουσάκης θα ισοφαρίσει σε 58-58, ο Κυριακού με τρίποντο θα κάνει το 61-58 και ο Σοφούλης με πολύ δύσκολο τρίποντο θα ισοφαρίσει σε 61-61, όμως ο Πενταγιώτης, με πολύ λίγα δευτερόλεπτα θα φέρει τη λύτρωση στα Χαμένα Ταλέντα με τρίποντο νίκης από τα 8 μέτρα για το τελικό 64-61. Οι ReTirees είχαν 0,6 δευτερόλεπτα να βρουν σκορ, όμως αστόχησαν στο τρίποντο και έτσι τα Χαμένα Ταλέντα έκαναν μία πολύ σημαντική νίκη για τη συνέχεια,

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Γιώργος Ψημάδης ο οποίος σταμάτησε στους 23 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 1 του προσπάθεια, για να συγκεντρώσει 32 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Μάης και Κυριακού, ενώ από τους ReTirees ξεχώρισε η προσπάθεια των Σοφούλη και Κωστούλα.