16.0%
58.3%
41.5%
40.0%

Οι Miners κέρδισαν τα Χαμένα Ταλέντα με 60-47 για να φτάσουν στο 10-6 παίζοντας καταπληκτική άμυνα στο ματς και πολύ όμορφα στην επίθεση. Διψήφιοι οι Τζαβάρας, Παπαδόγιαννης και Δήμας για την ομάδα τους που βρέθηκε στο +22 στο 2ο ημίχρονο, με τα Χαμένα Ταλέντα με μεγάλο Πενταγιώτη να επιστρέφουν ως το -9 αλλά όχι και πιο κοντά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλάθι του Ράπτη για να απαντήσουν Πενταγιώτης και Αντύπας για το 2-4. Ο Τζαβάρας με δυο σουτ και ο Παπαδόγιαννης με 4 πόντους έφεραν τους Miners στο 11-4. Ο Μπόικος διέκοψε το σερί, με τον Δήμα να απαντά και τον Πενταγιώτη με τρίποντο να μειώνει σε 13-9, για να κλείσει η περίοδος από τον Δήμα στο 16-9. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Πασαλάρης με τον Τζαβάρα και τον Δήμα έφτασαν το σερί της ομάδας τους στο 11-0 ως το 24-9 για να το διακόψει ο Μπίλλης από τη γραμμή. Ο Γριμάνης με τρίποντο έφερε τους Miners στο 27-10 με τα Χαμένα Ταλέντα να είναι εντελώς εγκλωβισμένα στην επίθεση. Ο Κόλλιας με τον Πενταγιώτη μείωσαν σε 27-14, αλλά ο Παπαδόγιαννης με τον Μόνο έκλεισαν το ημίχρονο στο 31-15.

Στην επανάληψη ο Τζαβάρας με βολές και ο Δήμας με τον Παπαδόγιαννη έφεραν την ομάδα τους στο 37-15 και το +22 στη μεγαλύτερή της διαφορά στο ματς. Ο Αντύπας με τον Δρακόπουλο απάντησαν γι το 37-19, με τον Σιούτη να φέρνει και πάλι το ματς στους 20. Τα Χαμένα Ταλέντα βρήκαν αποκούμπι στο τεράστιο δεύτερο ημίχρονο του Πενταγιώτη, που μέσα σε 9 λεπτά έβαλε 16 πόντους, ενώ πάσαρε και για άλλους 9 πόντους της ομάδας του (συμμετοχή σε 25 από τους 30 από το 37-17 ως το τέλος). Ξεκίνησε μειώνοντας σε 39-23, με τον Τζαβάρα να απαντά. Τρίποντο από τον Πενταγιώτη για το 41-26, με τον Σιούτη να σκοράρει αλλά τον Δρακόπουλο και τον Κόλλια να απαντούν, για να έρθει ο Πενταγιώτης για το 43-33. Ο Δήμας με 2/4 βολές έφερε το ματς στο 45-33, με τον Πενταγιώτη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 45-36.

Στην 4η περίοδο ο Μόνος με 4 πόντους και ο Παπαδόγιαννης έγραψαν το 51-36 κρατώντας τους Miners σε απόσταση ασφαλείας, με τον Πενταγιώτη να σκοράρει για το 51-38. Ο Παπαδόγιαννης έγραψε το 55-38, με τον Αντύπα να απαντά και τον Σιούτη να φέρνει το ματς στο 57-40. Ο Πιερής έγραψε το 58-43 με τον Κόλλια να σκοράρει για το 58-46 και τον Αντύπα να έχει μια βολή για το 58-47, πριν κλείσει ο αγώνας στο 60-47 με δύο βολές του Τζαβάρα.

Για τους νικητές ο Τζαβάρας είχε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ με 5/9 σουτ, ο Παπαδόγιαννης 14 πόντους, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Δήμας 10 πόντους, 5 ριμπάουντ. Για τα Χαμένα Ταλέντα ο Πενταγιώτης είχε 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ με 7/16 και μόλις 1 λάθος, ο Κόλλιας 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα, με τα Χαμένα Ταλέντα να πέφτουν στο 7-9 και να τίθεται πλέον ζήτημα παρουσίας τους στα πλέι οφς.