15.8%
30.0%
35.3%
24.0%

Οι Phoenix Bums κέρδισαν με 48-40 τα Χαμένα Ταλέντα, με την άμυνά τους να κάνει τη διαφορά στο 2ο ημίχρονο. Έτσι, συνέχισαν στη μάχη για την πρώτη δυάδα του ομίλου, με τα Χαμένα Ταλέντα να αναζητούν στο τελευταίο τους παιχνίδι την πρόκριση στην οκτάδα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τρίποντο του Κουζοβουνά, με τον Πενταγιώτη να απαντά ως το 3-6. Ο Κουζοβουνάς σηκώθηκε πάλι για τρεις, με τον Μπόικο να βάζει 2/3 βολές για το 6-8. Ο Φωτόπουλος σκόραρε για το 9-8, με τον Πενταγιώτη να απαντά, αλλά τον Φωτόπουλο να πετυχαίνει το 4ο τρίποντο των Phoenix Bums στην περίοδο, 12-10. Το δεκάλεπτο έκλεισε από τον Κόλλια για το 12-12, με τον Πενταγιώτη και τον Διακόπουλο να σκοράρουν για το 13-17 της ομάδας τους στη 2η περίοδο. Ο Παπαμιχαήλ μείωσε, αλλά ο Πιερρής σκόραρε ως το 15-20. Με τον Βερώνη οι Phoenix Bums ισοφάρισαν το ματς σε 20-20, για να δώσει ο Κόλλιας με βολές ξανά το προβάδισμα στα Χαμένα Ταλέντα. Με τον ίδιο τρόπο ισοφάρισαν οι Phoenix Bums με Κουζοβουνά και Παπαμιχαήλ, για να έρθουν Μπόικος και Παπαμιχαήλ για το 24-24 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Φωτόπουλος με καλάθι και φάουλ έκανε το 27-24, με τον Αντύπα να απαντά. Το τρίποντο του Λάσπα έφερε το ματς στο 30-26, με τον Πενταγιώτη να σκοράρει αμέσως μετά. Λάσπας και Μοσκόφογλου έγραψαν το 34-28 για την ομάδα τους, με τον Διακόπουλο να μειώνει σε 34-30. Ο Λάσπας ξανά για το 36-30 με τον Κόλλια να γράφει τρίποντο για το 36-33. Όμως, αυτή έμελλε να είναι η τελευταία φορά που η απόσταση ήταν στο ένα σουτ για τις δύο ομάδες, αφού ο Κουζοβουνάς, με τον Κοβάτσο και τον Παπαμιχαήλ έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο στο 41-33 για την ομάδα τους.

Ο Βερώνης σκόραρε για το 43-33 στην 4η περίοδο, με τον Πιερρή να απαντά. Ο Φωτόπουλος με μια βολή και ο Κουζοβουνάς έφεραν το ματς στο 46-35, με τον Σταμπουλίδη να βάζει κι εκείνος μια βολή. Ο Μοσκόφογλου σκόραρε για το 48-36 με 3:10 για το φινάλε και αυτό ήταν το τελευταίο καλάθι των Phoenix Bums στο ματς, αλλά ήταν αρκετό για τη νίκη. Στο τελευταίο τρίλεπτο τα Χαμένα Ταλέντα είχαν 4/6 βολές με Πενταγιώτη και Πιερρή και δεν μπόρεσαν να μειώσουν περισσότερο από το τελικό 48-40.

Για τους νικητές ο Κουζοβουνάς είχε 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Φωτοπουλος 10 πόντους, ο Λάσπας 7 πόντους, 3 ασίστ, ο Βερώνης 7 πόντους, ο Παπαμιχαήλ 7 πόντους, 6 ριμπάουντ. Για τα Χαμένα Ταλέντα ο Πενταγιώτης είχε 13 πόντους, 4 κλεψίματα, ο Πιερρής 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Κόλλιας 7 πόντους, 4 ριμπάουντ.