20.0%
52.9%
51.2%
17.6%

Οι Ξεφτιλάιζερς έχτισαν μια διαφορά στο δεύτερο μισο του πρώτου δεκαλέπτου και στη συνέχεια έκαναν πολύ καλή διαχείριση για να κερδίσουν τελικά τα Χώματα με 50-60 και να πάρουν εισιτήριο για το Final 4 της δεύτερης κατηγορίας του καλοκαιρινού πρωταθλήματος. MVP του αγώνα ήταν ο Θοδωρής Τσίτσος με 14 πόντους, 18 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Χαραλαμπόπουλος άνοιξε λογαριασμό στο ματς, οι Δημητριάδης και Καλογεράς έγραψαν το 7-2, 7-6 από τον Χαραλαμπόπουλο, 9-6 ο Καλογεράς, 9-8 ξανά ο Χαραλαμπόπουλος, 11-8 ο Δαμανάκης, 11-14 οι Τσίτσος και Δεδούσης, 13-14 ο Δημητριάδης, 13-22 οι Ντρίτσος και Σουφλέρης και 15-22 από τον Στενάκη για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τους Ξεφτιλάιζερς στο +7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Δεδούσης με ένα προσωπικό 0-5 σερί έγραψε το 15-27, 17-27 ο Δαμανάκης, 17-28 ο Στραβοσκούφης, 19-28 ο Δαμανάκης ξανά, 19-30 ο Τσίτσος, 21-30 ο Καραθανάσης, 21-32 ο Ντρίτσος, 23-32 ο Καραθανάσης, 23-36 οι Δεδούσης και Μαντανίκας, 24-36 ο Καραθανάσης και 24-38 ο Χαραλαμπόπουλος για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς με τους Ξεφτιλάιζερς να διπλασιάζουν τη διαφορά που είχαν στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα Χώματα μπήκαν με καλάθι του Δημητριάδη για το 26-38, 26-40 ο Καλογεράς, 28-40 ο Κάκκος, 28-45 οι Ντρίτσος και Τσίτσος, 30-45 ο Καλογεράς, 30-47 ο Τσίτσος, 36-47 οι Δαμανάκης και Αντωνόπουλος και 36-48 με μια βολή του Ντρίτσου για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο οι Ξεφτιλάιζερς με δύο καλάθια του Τσίτσου έγραψαν το 36-52, 41-52 με ένα 5-0 δια χειρός Δημητριάδη, 41-54 ο Τσίτσος, 43-54 ο Κάκκος, 43-56 ο Χαραλαμπόπουλος, 45-56 ο Κάκκος, 45-60 οι Χαραλαμπόπουλος και Ντρίτσος και 50-60 με ακόμη ένα 5-0 από τον Δημητριάδη, σκορ με το οποίο έληξε και ο αγώνας.

Για τους Ξεφτιλάιζερς, πέρα από τον Τσίτσο, σε πολύ καλή βραδιά βρέθηκαν επίσης οι Χαραλαμπόπουλος, Ντρίτσος και Δεδούσης. Για τα Χώματα ξεχώρισαν οι Δημητριάδης και Δαμανάκης.