33.3%
47.1%
26.1%
13.6%

Στο μεγάλο ντέρμπυ της εβδομάδας στην Silver League, τα Χώματα κατάφεραν να πανηγυρίσουν μία μεγάλη νίκη απέναντι στους Bacardi Tel Aviv με 51-41, με 2 μόνο στροφές να απομένουν για τα playoffs. Τα Χώματα μπήκαν από το ξεκίνημα πολύ καλά στο παιχνίδι, χτίζοντας διψήφια διαφορά στο ημίχρονο (29-16). Οι Bacardi δεν τα παράτησαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, πίεσαν αρκετά τους αντιπάλους, όμως η αστοχία τους στην επίθεση δεν τους επέτρεψε να διεκδικήσουν τη νίκη. Με το ροζ φύλλο αυτό, τα Χώματα ελπίζουν όλο και περισσότερο για την είσοδό τους στην 8άδα της λίγκας.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Κτιστάκη να να ανοίγει το σκορ με τρίποντο για το αρχικό 0-3, ο Κοντομίχος με γκολ-φάουλ θα ισοφαρίσει σε 3-3, ενώ οι Bacardi Tel Aviv θα τρέξουν ένα σερί 0-7 με 3 πόντους του Λάντζα και από 2 των Σουβλέρη και Κτιστάκη, που θα διαμορφώσουν το 3-10 για την ομάδα τους. Εκεί, τα Χώματα θα βρουν ρυθμό και θα απαντήσουν με 8 πόντους του Κοντομίχου, 2 του Κεραμάρη και βολή του Κάκκου, για να κλείσουν παράλληλα και το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 4 πόντων και το σκορ στο 14-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα Χώματα θα ανοίξουν τη διαφορά στους 6 πόντους με δίποντο του Κεραμάρη αυτή τη φορά που θα κάνει το 16-10, ο Λάντζας με γκολ-φάουλ θα μειώσει στους 3 πόντους για το 16-13, όμως τα Χώματα θα ανοίξουν και πάλι τη διαφορά στους 7 πόντους, έπειτα από 2 δίποντα των Κάκκο και Καραθανάση για το 20-13 του ματς. Εκεί, ο Κτιστάκης με δίποντο θα μειώσει σε 20-15, ο Κάκκος με σουτ μέσης απόστασης θα γράψει το 22-15 για τα Χώματα, ενώ ο Κτιστάκης, με βολή αυτή τη φορά θα μειώσει στους 6 και το 22-16. Εκεί, τα Χώματα θα καταφέρουν να ανοίξουν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο με 2/2 βολές του Κεραμάρη, τρίποντο από τη γωνία του Πέτσα και 2/3 βολές του Δημητριάδη, για να γράψουν το 29-16 και να σφραγίσουν το ημίχρονο στο +13.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Bacardi Tel Aviv θα μειώσουν με δίποντο του Λάντζα και βολή του Μουστακαλή στους 10 και στο 29-19, ο Νούκας με βολή θα γράψει το 30-19, ενώ ο Παναγιωτάκης θα μειώσει σε μονοψήφιο αριθμό τη διαφορά με δίποντο, κάνοντας έτσι το 30-21 στο ματς. Εκεί, τα Χώματα με 2 απανωτά δίποντα των Κεραμάρη και Νούκα θα επαναφέρουν τη διαφορά στους 13 για το 34-21, ο Παναγιωτάκος με εύστοχο δίποντο θα μειώσει σε 34-23, ενώ ο Κοντομίχος με αβολή αυτή τη φορά θα γράψει το 35-23 για τα Χώματα. Με δίποντο του Λάντζα, η διαφορά θα πέσει στους 10 ξανά, όμως ένα τρίποντο του Κοντομίχου, θα σφραγίσει το τρίτο δεκάλεπτο με ένα προβάδισμα 12 πόντων για τα Χώματα και το σκορ στο 38-25.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κούκας με δίποντο θα μειώσει στους 11 για το 38-27, ο Κεραμάρης θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 40-27, με τους Bacardi Tel Aviv να μειώνουμε στους 7 πόντους, έπειτα από 5 πόντους του Κτιστάκη και βολή του Κούκα για το 40-33, με τα Χώματα όμως να τρέχουν ένα νέο σερί 7-3, ανοίγοντας τη διαφορά στους 11 ξανά για το 47-36. Με γκολ-φάουλ του Σουβλέρη, οι Bacardi θα μειώσουν σε 47-39, ο Κεραμάρης με βολή και ο Δημητριάδης με τρίποντο θα κάνουν το 51-39, ενώ ο Σουβλέρης με 2/3 βολές θα γράψει το τελικό 51-41 του ματς.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Γιάννης Κεραμάρης ο οποίος σταμάτησε στους 15 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 15 ριμπάουντ και έκλεψε 1 φορά την μπάλα, για να συγκεντρώσει 16 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Δημητριάδης, Νούκας και Κοντομίχος, ενώ από τους Bacardi Tel Aviv ξεχώρισε η προσπάθεια των Κτιστάκη και Λάντζα.