11.8%
33.3%
28.3%
20.0%

Στο 3ο και τελευταίο παιχνίδι που θα έδινε την πρόκριση στη σειρά των Χωμάτων με τους Hotzone Smurfs, οι δεύτεροι πήραν μια σπουδαία νίκη στο φινάλε με σκορ 47-51 σε ένα τεράστιο ντέρμπι. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα με τα Χώματα να φτάνουν στο +10 (27-17) λίγο πριν το ημίχρονο. Οι Smurfs μπήκαν πιο αποφασισμένα στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισαν το ματς. Στην τελευταία περίοδο, τα Χώματα φάνηκε να ελέγχουν το ματς με το σκορ στο 45-41, αλλά ένα σερί 0-8 των Hotzone τους έδωσε το προβάδισμα, το οποίο διατήρησαν με δυσκολία μέχρι το τέλος. Με αυτό το ροζ φύλλο προκρίθηκαν στα ημιτελικά της Division 1, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τους Ξεφτιλάιζερς.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο άμυνες να κυριαρχούν. Ο Γεωργακόπουλος άνοιξε το σκορ (0-2), οι Τσουκάλης και Κοντομίχος έκαναν το 3-2, ο Λάτσης έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του (3-4), οι Κάκκος και Μπίλιας σημείωσαν το 8-4, οι Τσαπέπας και Ρισβάς ισοφάρισαν σε 8-8 και οι Δαμανάκης, Τσουκάλης πέτυχαν το 11-8 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, τα Χώματα πήραν μια μικρή διαφορά. Ο Κάτρης μείωσε σε 11-10, ο Κοντομίχος με τρίποντο έκανε το 14-10, ο Ρισβάς το 14-12, ο Καραθανάσης από μέση απόσταση το 16-12, ξανά ο Ρισβάς για το 16-14, οι Καραθανάσης και Μπενής έκαναν το 20-14, οι Κάτρης και Λάτσης μείωσαν σε 20-17, ακολούθησε σερί 7-0 των Χωμάτων με τους Μπενή, Τσουκάλη και Καραθανάση για το 27-17, με τον Λάτση να μειώνει αμέσως με τρίποντο σε 27-20 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τους Smurfs να ισορροπούν την κατάσταση. Αρχικά, ο Μπενής από κοντά έκανε το 29-20, οι Τσαπέπας και Ρισβάς μείωσαν σε 29-25, ο Δαμανάκης πέτυχε το 31-25, ο Τσαπέπας μείωσε σε 31-27, ξανά ο Δαμανάκης για το 33-27 και ξανά ο Τσαπέπας για το 33-29. Στη συνέχεια, ο Μπίλιας με μια βολή έκανε το 34-29, με τους Hotzone με σερί 0-7 να κάνουν το 34-36 με τους Τσαπέπα, Κάτρη και Τσουκαλά. Το δεκάλεπτο έκλεισε με δύσκολο καλάθι του Τσουκάλη για την ισοφάριση σε 36-36.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τους Hotzone να πηγαίνουν κόντρα στο μομέντουμ και να κλέβουν τη νίκη. Ο Λαζόγκας με τρίποντο έκανε το 36-39, οι Τσουκάλης, Μπενής και Δαμανάκης έκαναν το 42-39, ο Ρισβάς μείωσε σε 42-41, οι Δημητριάδης και Κοντομίχος έδωσαν αέρα τεσσάρων πόντων στα Χώματα (45-41), όμως οι Κάτρης, Τσαπέπας και Παϊκόπουλος έκαναν με σερί 0-8 το 45-49 με 55″ στο ρολόι. Στις επόμενες κατοχές, οι Δαμανάκης και Μπενής μείωσαν με 2/4 βολές σε 47-49 στα 18″, με τον Ρισβά να είναι ψύχραιμος και με 2/2 στα 14″ να σφραγίζει τη νίκη κάνοντας το 47-51. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Κάτρη για το τελικό σκορ 47-54.

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κάτρης Δημήτρης με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Τσαπέπας και Ρισβάς. Από τα Χώματα, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Κοντομίχου και Μπενή.