23.5%
58.8%
33.3%
22.7%

Έπειτα από ένα πολύ όμορφο ματς, οι Miners κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη και να φτάσουν βαθμολογικά τα Χώματα, αφού επικράτησαν στο μεταξύ τους παιχνίδι με το τελικό 47-51, στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής της Silver League. Οι Miners πάτησαν λίγο καλύτερα παρκέ στο ξεκίνημα, με τα Χώματα στο 2ο δεκάλεπτο να βρίσκουν ρυθμό και να παραμένουν κοντά στο σκορ. Από το 3ο δεκάλεπτο και μετά, οι νικητές είχαν το προβάδισμα, όμως ένιωθαν συνεχώς την καυτή ανάσα των Χωμάτων που δεν το παράτησαν ποτέ. Το ματς τελικά κρίθηκε στις λεπτομέρειες και έτσι οι Miners έκαναν την 4η νίκη τους για τη φετινή Silver.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Κοντομίχο να ανοίγει το σκορ με ένα τρομερό τρίποντο για το αρχικό 3-0 και τον Μπούτο να απαντά με δίποντο και να μειώνει στον πόντο για το 3-2 του ματς. Στη συνέχεια, ο Δαμανάκης με δίποντο θα κάνει το 5-2 για τα Χώματα, ενώ ο Μπούτος με τον ίδιο τρόπο θα μειώσει στον πόντο για το 5-4 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Κάκκος με δίποντο θα κάνει το 7-4, όμως ένα σερί 3-12 των Miners θα τους δώσει το προβάδισμα για να χτίσουν παράλληλα και μία διαφορά 6 πόντων, με το σκορ στο 10-16, για να σφραγίσει το πρώτο δεκάλεπτο ο Δαμανάκης με 1/2 βολές για το 11-16 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Νεστοράτος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα θα ευστοχήσει σε τρίποντο για να κάνει το 11-19, ο Δαμανάκης με 2 απανώτα δίποντα θα μειώσει στους 4 πόντους με το σκορ στο 15-19, ενώ ο Μπούτος με σουτ μέσης απόστασης θα διαμορφώσει το 15-21 στο παιχνίδι. Εκεί, τα Χώματα θα τρέξουν ένα 6-0 με δίποντα των Δαμανάκη, Πέτσα και Κοντομίχο αλλά και 2/2 βολές του Δημητριάδη για να περάσουν μπροστά με το σκορ στο 23-21, για να απαντήσει ο Νεστοράτος με τρίποντο και να δώσει το προβάδισμα στους Miners για το 23-24 του ματς. Ένα τρίποντο του Δημητριάδη και ένα δίποντο του Κοντομίχου θα κάνουν το 28-24 για τα Χώματα, όμως το πρώτο ημίχρονο θα κλείσουν ο Τζαβάρας με εύστοχο ζευγάρι βολών και ο Μόνος με τρίποντο για το 28-29 του 1ου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Σιούτης με 3 συνεχόμενα δίποντα θα ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς στους 7 πόντους για τους Miners κάνοντας το 28-35, ενώ ο Δαμανάκης με δικό του δίποντο θα μειώσει σε 30-35. Εκεί, ο Νεστοράτος θα απαντήσει με τον ίδιο για να στείλει ξανά το ματς στους 7 πόντους με το σκορ στο 30-37, όμως ο Δαμανάκης θα μειώσει τη διαφορά στην 1 κατοχή, αφού με 2 ακόμα καλάθια θα διαμορφώσει το 34-37 της αναμέτρησης. Το τρίτο δεκάλεπτο θα σφραγίσουν με 3/4 βολές οι Ανδρεαδάκης και Τζαβάρας και δίποντο ο Ράπτης, για να ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 8 πόντους με το σκορ στο 34-42 για τους Miners.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ανδρεαδάκης με δίποντο και βολή θα κάνει το 34-45, ο Νούκας με δίποντο και ο Δημητριάδης με βολή θα μειώσουν σε 37-45 για να απαντήσει με τρίπονο ο Σκλαβενίτης και να διαμορφώσει το 37-48 για τους Miners. Στη συνέχεια, ένα τρίποντο του Κοντομίχου και ένα μακρινό δίποντο του Πέτσα θα ροκανίσουν τη διαφορά στους 6 πόντους (42-48), ο Τζαβάρας με βολή θα κάνει το 42-49, με τον Κοντομίχο να απαντά με 4/5 βολές και να μειώνει σε 46-49, με 1:20 να απομένει για τη λήξη της αναμέτρησης. Εκεί, ο Νεστοράτος με βολή θα κάνει το 46-50, ο Κοντομίχος με τον ίδιο τρόπο θα γράψει το 47-50, ενώ ο Τζαβάρας με βολή θα διαμορφώσει το τελικό 47-51.

Το βραβείο του MVP της αναμέτρησης μοιράστηκαν ο Μπούτος και ο Ανδρεαδάκης με τον πρώτο να σημείωνει 8 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ ο δεύτερος 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, φτάνοντας έτσι τους 14 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και ο Μόνος, ενώ από τα Χώματα ξεχώρισαν οι Κοντομίχος και Νούκας.