10.0%
48.1%
35.0%
0.0%

Δυνατές άμυνες και όμορφες ατομικές ενέργειες ήταν οι βάσεις του αγώνα που παρακολουθήσαμε το Σαββατόβραδο. Νικήτες με σκορ 48-53 οι 7 (στο σύνολο) Σουβλέηκερς οι οποίοι είχαν κέρδος από τον κάθε παίκτη της ομάδας!

Στην αρχή του αγώνα με μπροστάρηδες τους Μαστοράκη και Έξαρχο η διαφορά έφτασε το +6 . Η άμυνα των Σουβλέηκερς ήταν τόσο καλή που ανάγκασε μόλις στο 8ο λεπτό τους αντιπάλους να μην προλάβουν να ολοκληρώσουν την επίθεσή τους. Όμως οι Βαλτινός και Μαναζής ήταν εκεί και με 7 συνολικούς πόντους μάζεψαν την διαφορά για τους Glory Road . Εξαιρετικός ο Σταματίου με δύο καλάθια, rebound, αλλά και το πρώτο block του αγώνα, στο οποίο λίγο αργότερα απάντησε ο Σεϊμένης Β.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν τελείως διαφορετικό. Οι Glory Road έπαιξαν όμορφο μπάσκετ και παρότι και οι δύο ομάδες έκαναν συνεχόμενα  λάθη (3 δευτερόλεπτα κλπ) κυρίως ο Σαχτούρης με δυναμικά drive μάζεψε την διαφορά. Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Γυπαράκης ευστόχησε στο πρώτο τρίποντο του ματς και ο Καλλιτσάντσης έκανε το σκορ 20-14 με τους Σουβλέηκερς να έχουν σκοράρει μόλις 2 καλάθια.

Η Τρίτη περίοδος είχε ένα ακόμα τρίποντο για τους Glory Road δια χειρός Μαναζή και άμεση απάντηση από τον Μαυρομάτη με επιθετικό rebound και καλάθι. Ο Κωστής (Σουβλέηκερς) είχε ακόμα αρκετή ενέργεια και σκόραρε 4 συνεχόμενους πόντους (βολές και drive) , συνέχισε ο Βαλτινός(Glory Road) με ένα ακόμα όμορφο καλάθι από επιθετικό rebound, αλλά στο τέλος ο Έξαρχος ήταν ηγετικός και έδωσε τους υπολειπόμενους 5 πόντους ώστε οι Σουβλέηκερς να πάνε στο τελευταίο δεκάλεπτο με +1. Παράλληλα ο Σταματίου φιλοδώρησε ακόμα μία τάπα.

Στο τέλος τα καλάθια ήταν πολλά και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Ο Μαστοράκης μάζεψε το επιθετικό «σκουπίδι» έβαλε το καλάθι, αλλά έχασε την βολή. Για τους Glory Road ο ψηλός ήταν παντού. Ο Μαναζής τελείωνε τις φάσεις και φόρτωνε φάουλ. Μετά από 2/3 βολές του Κωστή, οι Glory Road πίεσαν σε όλο το γήπεδο και το γεγονός αυτό οδήγησε στο να γίνει η λάθος πάσα και να πάρουν κατοχή και ψυχολογία. Με την βοήθεια του Σαχτούρη έφτασαν το -1, αλλά στα τελευταία λεπτά οι Σουβλέηκερς πήραν σκορ από 5 συνολικά παίκτες και έφτασαν στη νίκη.

Από πλευράς ηττημένων ο Μαναζής ήταν ανίκητος στο ζωγραφιστό, αλλά και στα σουτ. Από κοντά Σαχτούρης, Γυπαράκης (με σουτ), αλλά και ο Σεϊμένης αμυντικά .Για τους νικητές είναι δύσκολο να βρούμε MVP. Οι Σταματίου, Μαστοράκης ξεκίνησαν ιδανικά, και δη ο πρώτος ο οποίος ήταν και πρώτος στις τάπες. Ο Κωστής έτρεξε και σκόραρε κρίσιμα καλάθια, αλλά και ο Έξαρχος ήταν δυνατός, ηγετικός και πήρε την μπάλα όταν αυτή έκαιγε.