0%
0%
0%
0%

Οι Kings αναδείχθηκαν νικητές στο ματς με τους Γ.Α.Σ.Τ. με σκορ 58-48. MVP του αγώνα ήταν ο Νίκος Γκότζης.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε αρκετά δυναμικά και για τις δύο ομάδες. Ο Αδαμαντίδης με τον Μουζουράκη από τη μια και ο Δερματίνος με τον Χαριτόπουλο από την άλλη ήταν αυτοί που έδιναν πόντους στην ομάδα τους με άνεση. Οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν συνεχόμενες. Καμία ομάδα δεν ξέφυγε με πάνω από 4 πόντους στην περίοδο όπου το σκορ της τελικά ήταν το 14-14.

Στην δεύτερη περίοδο το σενάριο ήταν παρόμοιο. Αυτή τη φορά ο Αλεξανδρόπουλος έδωσε κάποιους σημαντικούς πόντους για τους Kings με τους Αδαμαντίδη και Χαλδαιο όμως να μη μένουν με σταυρωμένα χέρια. Το ημίχρονο έκλεισε με 26-25 υπέρ των Kings.

Ούτε στην τρίτη περίοδο άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να παίζουν πολύ μέσα στην ρακέτα τους. Οι επαφές και οι εντάσεις αρκετές. Κυρίως με σκόρερ τους ίδιους παίχτες που προανέφερα οι δύο ομάδες συνέχιζαν να προσπαθούν να χτισουν μια διαφορά όμως πάντα υπήρχε απάντηση από τον αντίπαλο. Η περίοδος τελείωσε με 42-39.

Στην τέταρτη οι Kings μπήκαν πιο αποφασισμένοι. Εγκλωβίζοντας επιθετικά τους Γ.Α.Σ.Τ. πήραν γρήγορα μια διαφορά της τάξεως των 6 πόντων, που μπορεί να μη μοιάζει με κάτι σημαντικό αλλά αυτή ήταν η ως τότε μεγαλύτερη διαφορά. Ο Αδαμαντίδης προσπαθούσε δίνοντας μάχες και παίρνοντας επιθετικά ριμπάουντ να σώσει ότι σώζεται, όμως με μοναδική βοήθεια τον Ντάσκα στην περίοδο δεν μπορούσαν να κάνουν πολλά κόντρα σε μια ομάδα η οποία είχε μεγαλύτερο βάθος στους σκόρερ της. Δύο καθοριστικά κλεψίματα του Γκότζη τα οποία κατέληξαν και σε καλάθι του ίδιου παίχτη, σκότωσαν τους Γ.Α.Σ.Τ.. Το σκορ στο 52-44 για τους Kings με την άμμο στην κλεψύδρα να τελειώνει σιγά σιγά οι ελπίδες των Γ.Α.Σ.Τ. για την πρώτη και πολυπόθητη νίκη στερευαν. Νικητές οι Kings με 58-48 σε ένα ματς που πάρα το χαμηλό σκορ, είχε ωραίο θέαμα και πολλές μάχες.

Πέρα από τον Γκότζη καλό ματς έκαναν και οι Χαριτόπουλος και Δερματίνος. Από την άλλη για τους Γ.Α.Σ.Τ. σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Αδαμαντίδης.