35.7%
33.3%
45.0%
32.0%

Στο κλειστό του Περιστερίου περιμέναμε ένα ντέρμπυ μεταξύ των Gademians και των Σουβλέικερς και πράγματι για τρια δεκάλεπτα οι δύο ομάδες τα δίναν ολα, είχαμε πολλες εναλλαγές στο σκορ μέχρι το 4ο δεκάλεπτο που οι Gademians πάτησαν το γκάζι και τελικά πήραν την νίκη με 66-46.

Στο ξεκίνημα οι Σουβλέικερς μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και με καλάθι του Μοσχίδη πήραν διαφορά 8 πόντων για τι 4-12 οι Gademians απάντησαν με 5 σερί πόντους του Γαλανού και έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Σουβλέικερς να είναι μπροστά με 12-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Gademians αντέδρασαν με τον Γαλανό να έχει πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας περάσαν μπροστα στο σκορ ακόμα και με 7 πόντους οι Σουβλέικερς βρήκαν λύσεις για να κλείσει το ημίχρονο με τους Gademians να είναι μπροστά με 29-27.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Σταμπολτζής είχε ενα επιθετικό ξέσπασμα και με συνεχόμενους πόντους έδωσε αέρα 5 πόντων στους Σουβλέικερς με 31-36, κάπου εκεί  ο Γαβάθογλου έβαλε 9 πόντους και οι Gademians κλείσαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 46-38.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο περιμέναμε αντίδραση απ τους Σουβλέικερς ώστε να μπουν στο παιχνίδι ομως αυτοι που μπήκαν φουριόζοι ήταν οι Gademians που με καλάθια του Παπαδόπουλου και του Παπαδάκου στέιλαν την διαφορα στους 16 και συγκεκριμένα στο 55-39.Η διαφορά στο τελευταίο λεπτό έφτασα και τους 20 για να κλείσει με τους Gademians να παίρνουν το ντέρμπυ με 66-46.

Απ τους νικητές ξεχώρισαν με double double και MVP ο Παπαδόπουλος Ηλίας με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ ο Γαβάθογλου με 17 πόντους και ο Γαλανός με 16 πόντους.Για τους Σουβλέικερς προσπάθησε ο Σταμπολτζής με 14 πόντους και ο Μοσχίδης με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Δείτε τα στατιστικά και το βίντεο του αγώνα εδώ.