18.8%
12.5%
40.7%
18.8%

Οι Halia Mavericks προσπάθησαν για μια επική ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο κόντρα στους Ατάλαντους, όμως δεν τα κατάφεραν και έχασαν με 51-54. MVP του αγώνα ήταν ο Αριστείδης Ξυγκάκης με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στην πρώτη περίοδο οι Ατάλαντοι έμειναν πίσω για λίγο, όμως με ένα ξέσπασμα που έκαναν στο τέλος του δεκαλέπτου, όχι μόνο πήραν προβάδισμα, αλλά και καλή διαφορά πάνω στην οποία θα μπορούσαν να χτισουν αργότερα. Ο Ξυγκάκης έγραψε το 0-2, ο Αγγελωνίτης απάντησε με τρίποντο για το 3-2 και ο Μεντζέλος έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του γράφοντας το 3-4. Πέντε πόντοι από τον Μανιό για το 8-4, για να μειώσει ξανά ο Μεντζέλος σε 8-6 και να ανεβάσει και πάλι στους 4 ο Παναγιώτης Αγγελωνίτης (10-6). Σε εκείνο το σημείο οι Ατάλαντοι έδειξαν ταλέντο. Οι Νίκος Βλάχος, Αρκολάκης, Κυριαθόπουλος, Ξυγκάκης και Γράψας έτρεξαν ένα 0-12 και πήραν προβάδισμα με 10-18, σκορ το οποίο ήταν και τελικό της περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο οι Ατάλαντοι έπεσαν επιθετικά, όμως αυτό δεν το εκμεταλλευτηκαν όσο έπρεπε οι Halia Mavericks, που μειωσαν μόνο τρεις πόντους από το τελικό της πρώτης. Κλιμαντήρης, Κληρονόμος και Παναγιώτης Αγγελωνίτης μειωσαν στο πόντο με ένα 7-0(17-18). Ο Μεντζέλος έβαλε ένα καλάθι για το 17-20 και ο Κλιμαντήρης με ένα γκολ φάουλ ισοφάρισε σε 20-20. Ένα 0-4 από τον Γράψα για το 20-24, για να μειώσει ο Κλιμαντήρης με μια βολή σε 21-24 και να έρθει ο Ντάλλας να σημειώσει το τελικό 21-26 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι Ατάλαντοι βρήκαν πάλι τον καλό επιθετικό τους ρυθμό και έκλεισαν την περίοδο έχοντας μια διψήφια διαφορά. Κυριαθόπουλος και Ντάλλας έγραψαν το 21-30, για να απαντήσουν με ένα 4-0 και οι Χριατοδουλάκης και Κλιμαντήρης για το 25-30. Ένα διποντο του Ξυγκάκης και ένα τρίποντο του Κυριαθόπουλου ανέβασαν τη διαφορά στους 10 για τους Ατάλαντους (25-35). Ο Κληρονόμος μείωσε σε 27-35, για να έρθει άλλο ένα 0-4 από Νίκο Βλάχο και Αρκολάκη για το 27-39. Ο Κλιμαντήρης μείωσε σε 29-39 και ο Αρκολάκης ανέβασε ξανά στους 12(29-41). Ο Κλιμαντήρης με 4 δικούς του πόντους έγραψε το 33-41 και ο Μεντζέλος έγραψε το τελικό 33-43 του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο οι Halia Mavericks προσπάθησαν για την ανατροπή και θα την κατάφεραν αν ήταν λίγο πιο ψυχαμραιμοι σε κάποιες από τις τελευταίες επιθέσεις. Μανιός και Παναγιώτης Αγγελωνίτης μειωσαν σε 41-43 με το 8-0 που έτρεξαν. Ο Αρκολάκης έδωσε ανάσα στους Ατάλαντους γράφοντας το 41-45 και ο Κλιμαντήρης μείωσε ξανά στους 2(43-45).Ο Γράψας ανέβασε στους 4 ξανά με το 43-47 και ο Κληρονόμος έβαλε τρίποντο για το 46-47 με 3 λεπτά και κάτι να μένουν. Τρίποντο και για τους Ατάλαντους με τον Ξυγκάκη 2.40 πριν το τέλος και κατευθείαν απάντηση στην επόμενη επίθεση από τον Κληρονόμο για το 49-50. Ξυγκάκης και Μεντζέλος ανέβασαν στους 5(49-54) 1.34 πριν το φινάλε. Στην επόμενη επίθεση ο Κλιμαντήρης αναλαμβάνει να πάρει μια προσπάθεια πάνω του και βάζει γκολ φάουλ χωρίς όμως να βάζει τη βολή με 1.06 να μένει(51-54). Στην επόμενη κατεβασια οι Ατάλαντοι κάνουν λάθος πάσα, ο Κληρονόμος κλέβει(54″), όμως η επίθεση είναι άστοχη(34″). Άλλο ένα λάθος για τους Ατάλαντους στη συνέχεια, για να ακολουθήσει μια τριπλά χαμένη ευκαιρία από τους Halia Mavericks, με τον Νταλλα να μπλοκάρει την τελευταία και να παίρνει ριμπάουντ με 11″ να μένουν. Οι Halia δεν είχαν συμπληρωμένα ομαδικά, οπότε έπρεπε να κλέψουν, όπως και έκαναν με τον Μανιο ενώ το ματς ήθελε 4″ για λήξη. Κατευθείαν μετά το κλέψιμο οι Halia προσπάθησαν να τρέξουν Γιάννα βγάλουν ένα μακρινό σουτ, όμως πετάχτηκε ο Αρκολάκης, έκλεψε και το παιχνίδι τελείωσε με το 51-54.

Πέρα από τον Ξυγκάκη, καλή εμφάνιση έκαναν και οι Μεντζέλος και Γράψας για τους Ατάλαντους. Για τους Halia Mavericks καλή επίδοση στο ματς είχαν οι Παναγιώτης Αγγελωνίτης, Κλιμαντήρης και Κληρονόμος.