26.7%
71.4%
40.6%
28.6%

Η Partouzan πληγωθηκε από το κακό τελευταίο πεντάλεπτο που έκανε και έχασε με 70-72 από τους Red Hot Chili Hoopers, που έσπασαν το σερί ηττών που είχαν. MVP του αγώνα ήταν ο Μπογέας με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ double-double πέτυχαν επίσης οι Βαγγέλης (14 πόντοι, 13 ριμπάουντ) και Μακρής (17 πόντοι, 13 ριμπάουντ).

Από την πρώτη περίοδο φάνηκε ότι το ματς θα είναι φωτιά. Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά, βρήκαν γρήγορα ρυθμό και ήταν ευστοχες. Ο Κοντομίχαλος σημείωσε το 2-0, για να ακολουθήσει ένα 0-8 από Βαγγέλη, Μπογέα, Φραγκογιάννη και Μακρή για το 2-8. Σε 7-8 μείωσε ο Λεκός μαζί με τον Ζησιάδη, για να βάλει άλλο ένα καλάθι ο Βαγγέλης(7-10) και να ισοφαρίσει σε 10-10 ο Ζησιάδης. Ένα καλάθι από τον Φραγκογιάννη για το 10-12 και 7-0 από Καραδήμα και Ζησιάδη για το 17-12. Μακρής και Μπογέας ισοφάρισαν σε 17-17 και ο Καραδήμας έγραψε το τελικό 18-17 της περιόδου με μια βολή.

Στην δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε τίποτα απολύτως. Οι δύο ομάδες παλευαν για τη νίκη παίζοντας ωραίο και γρήγορο μπάσκετ. Σταματόπουλος και Λεκός έκαναν ένα 5-0 για το 23-17, με τον Μακρή να σημειώνει ακόμα ένα τρίποντο για το 23-20. Ξανά καλάθι ο Λεκός για το 25-20 και 2/2 βολές ο Βαγγέλης για το 25-22. Καλάθι από τον Καρατζά για το 27-22 και μια βολή ο Φραγκογιαννης για το 27-23. Στους 6 ξανά το ματς από τον Σταματόπουλος (29-23) και 0-5 από τον Σακλαρίδη για το 29-28. Καρατζάς και Λεκός έβαλαν από μια βολή για το 31-28, για να έρθει ο Σακλαρίδης και να ισοφαρίσει με τρίποντο το ματς (31-31). Καλάθι από τον Κοντομίχαλο για το 33-31 και προβάδισμα με 33-34 για τους Hoopers από ένα τρίποντο του Ορφανίδη. Προβάδισμα ξανά για την Partouzan με τον Λεκό να γράφει το 35-34 και 0-4 από Βαγγέλη και Μακρή για το 35-38. Στον πόντο μείωσε ο Ζησιάδης (37-38) και 2/2 βολές ο Βαγγέλης σε νεκρό χρόνο για να σημειώσει το τελικό 37-40 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι Red Hot Chili Hoopers δεν μπήκαν δυνατά, ήταν αστοχοι, έκαναν στατικές επιθέσεις και αυτό ήταν κάτι που εκμεταλλευτηκε η Partouzan που πήρε μια καλή διαφορά στο τέλος της περιόδου. Ο Λεκός μείωσε σε 39-40, ο Βαγγέλης έγραψε το 39-42 και ακολούθησε ένα 9-0 από Λεκό και Κοντομίχαλο για το 48-42. Καλάθι από τον Μακρή για το 48-44 και 7-0 από Λεκό και Ζησιάδη για το 55-44. Μια βολή του Μπογέα για το 55-45, καλάθι ο Λεκός για το 57-45, για να μειώσουν σε 57-48 οι Hoopers με μια βολή του Βαγγέλη και ένα καλάθι του Σακλαρίδη. Το τελικό 59-48 του δεκαλέπτου το σημείωσε ο Καρατζάς.

Στην τελευταία περίοδο οι Hoopers είχαν ένα βουνό να ανέβουν. Από το -14 πήγαν στο -4 και βρέθηκαν να χάνουν ξανά με 12 μετά από λίγο, όμως σε εκείνο το σημείο έτρεξαν ένα τρομερό σερί, κράτησαν αποντο τον αντίπαλο και πήραν το ροζ φύλλο. Ο Ζησιάδης σημείωσε το 62-48, για να ακολουθήσει ένα 0-10 από Ορφανίδη, Μπογέα, Βαγγέλη και Σακλαρίδη για το 62-58. Ένα 8-0 δια χειρός Λεκού για το 70-58 με 5.03 να μένουν. Μπογέας, Μακρής και Σακλαρίδης έτρεξαν ένα 0-14 και πήραν προβάδισμα με 70-72 1.25 πριν λήξει το ματς. Στην επόμενη επίθεση η Partouzan δεν έβαλε καλάθι, όμως ούτε οι Hoopers τα κατάφεραν με 55″ να μένουν. Μακρινό τρίποντο στη συνέχεια για την Partouzan και ριμπάουντ ο Φραγκογιαννης με 31″. Οι Hoopers έφαγαν όσο χρόνο μπορούσαν στην επόμενη επίθεση, ήταν αστοχοι και η Partouzan πήρε ριμπάουντ με 10″ να μένουν. Χωρίς λόγο θα κάνουν ένα σουτ από το κέντρο, ο Ζησιάδης θα μαζέψει επιθετικό ριμπάουντ, όμως πριν σηκωθεί οι Hoopers θα του διωξουν την μπάλα έξω. Στη συνέχεια είχαμε λάθος της Partouzan και έτσι η κατοχή πέρασε στους Hoopers με 2″ να μένουν και την Partouzan να έχει μόλις δύο ομαδικά στην περίοδο. Μόνο ένα κλέψιμο θα τους έδινε ελπίδες, όμως αυτό δεν έγινε έτσι το σκορ από το 70-72 δεν άλλαξε και οι Hoopers επέστρεψαν στις νίκες.

Πέρα από τους Μπογέα, Βαγγέλη και Μακρή που ανέφερα νωρίτερα, ματσάρα έκανε και ο Σακλαρίδης που είχε 16 πόντους με 4 τρίποντα, εκ των οποίων το τελευταίο ήταν αυτό που έδωσε τη νίκη στους Red Hot Chili Hoopers. Για την Partouzan ξεχώρισαν οι Λεκός και Ζησιάδης.