21.7%
48.0%
38.6%
0.0%

Οι Καλλιθέα Pimps κέρδισαν τον Αστέρα Ευελπίδων με 71-56 για να ανέβουν στο 10-6 στον όμιλο, ρίχνοντας στο 11-5 τους αντιπάλους τους, παίρνοντάς τους μάλιστα και τη διαφορά του πρώτου αγώνα. Πολύ διαβασμένοι στην άμυνα οι Καλλιθέα Pimps με τρομερούς τους Κοιλάκο και Ζουρνατσίδη έφτασαν σε ένα μεγάλο ροζ φύλλο δείχνοντας σε όλους ότι τα πλέι οφς στη Silver θα είναι σκληρή μάχη!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 6-0 για τους νικητές από τον Ζάκα Χ., τον Ζουρνατσίδη και τον Κοιλάκο, με τον Λάκουρα να απαντά. Ο Ζουρνατσίδης έφερε την ομάδα του στο 10-4, με τον Λάκουρα να μειώνει σε 10-7, για να κλείσουν Ζουρνατσίδης και Κοιλάκος το δεκάλεπτο στο 15-8 για τους νικητές. Στη 2η περίοδο ένα… αυτοκαλάθι έφερε το ματς στο 17-8 με τον Ψαράκη να απαντά. Ο Κοιλάκος συνέχισε το βιολί του για το 20-10, με τον Λάκουρα να απαντά και τον Κουρή να μειώνει, την ώρα που Πανάγος και Κοιλάκος έγραφαν το 26-14. Ο Μαγκώνης Θ. με τον Λάκουρα μείωσαν σε 26-18, με τον Καναρίδη να γράφει τρίποντο και τον Λάκουρα να είναι ξανά εκεί. Ο Αναγνωστόπουλος με τον Πανάγο σκόραραν για το 33-20 της ομάδας τους, για να έρθει ο Ζάκας Χ. για το 35-21, πριν κλείσει ο Λάκουρας και πάλι το ημίχρονο στο 35-23 (16 από τους 23 της ομάδας του στο ημίχρονο).

Στην επανάληψη ο Ζάκας Χ. σκόραρε για το 37-23 με τον Λάκουρα και τον Ψαράκη να απαντούν, 37-27. Ο Καναρίδης έφερε το ματς στο 40-27, με τον Λάκουρα να μειώνει στους 10 και πάλι. Καλάθι από τον Ζουρνατσίδη για το 42-30, αλλά η πίεση του Αστέρα Ευελπίδων απέφερε καρπούς και οι Καλλιθέα Pimps έχασαν το μυαλό τους. Ένα σερί 0-12 για τον Αστέρα έφερε το ματς στην ισοπαλία με τον Λάκουρα και τον Μαγκώνη Θ. να σκοράρουν στο διάστημα αυτό ως το 42-42. Ο Κοιλάκος κράτησε όρθια την ομάδα του, δύο καλάθια για το 46-43, με τον Ζουρνατσίδη να γράφει το 48-43 και τον Βασιλειάδη να κλείνει με βολές για το 50-43 το δεκάλεπτο.

Στην 4η περίοδο ο Βασιλειάδης με τον Ζάκα Σ. και τον Ζουρνατσίδη έφεραν το ματς στο 56-43 με 14-1 σερί για τους Καλλιθέα Pimps, για να σκοράρει ο Μαγκώνης Β.. Ο Ζουρνατσίδης με τρίποντο και ο Λιμνόπουλος με καλάθι και φάουλ έγραψαν το 62-45, για να απαντήσει ο Μαγκώνης Β. και πάλι, πριν έρθει για το 64-47 ο Κοιλάκος από τη γραμμή. Πια, με τη διαφορά στους 17 ο Αστέρας Ευελπίδων μπορούσε μόνο να κυνηγήσει τη διαφορά του πρώτου αγώνα (9 πόντοι). Και το έκανε και έμοιασε να τα καταφέρνει, μέσα σε 1:17 από το 2:30 ως το 1:13 με τον Λάκουρα, τον Ψαράκη, τον Μαγκώνη Θ. και τον Χαρμπαλή μείωσε σε 64-55 με 0-8 σερί. Όμως, το καλάθι και φάουλ του Ζάκα Σ. για το 67-55 και το κλέψιμο για το λέι απ του Κοιλάκου, 69-55, καθάρισαν οριστικά και τη διαφορά, με τον Καναρίδη να γράφει 2/2 βολές στο φινάλε για το 71-56.

Για τους νικητές ο Ζουρνατσίδης είχε 17 πόντους, 16 ριμπάουντ, ο Κοιλάκος 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Ζάκας Σ. 11 πόντους, 8 ριμπάουντ. Για τον Αστέρα Ευελπίδων ο Λάκουρας ήταν τρομερός αλλά πολύ μόνος με 31 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 κλεψίματα, με τον Μαγκώνη Θ. να έχει 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 τάπες.

8Καραχρήστος Θώμας000000000030300003
13Mindaugas Vaiciunas0000020.000021300010