11.4%
60.0%
42.2%
26.3%

Πήραν φόρα από το προηγούμενο ματς και συνεχίζουν δυνατά οι Γ.Α.Σ.Τ. που κέρδισαν τους Red Hot Chili Hoopers με 65-55. MVP του αγώνα ήταν και πάλι ο Στράτος Διαμαντόπουλος με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στην πρώτη περίοδο μπήκαν δυνατά και οι δύο ομάδες. Οι ΓΑΣΤ από τη μία πατουσαν πολύ στη ρακέτα με τους ψηλούς και οι Hoopers από την άλλη χτυπούσαν στη ταχύτητα. Κοντεκάκης και Αναστασίνης ξεκίνησαν το ματς με 4-0, για να ισοφαρισουν σε 4-4 οι Red Hot με τους Καλαμπάκο και Φραγκογιάννη. Τρίποντο ο Κοντεκάκης για το 7-4, σε 7-5 μείωσε ο Βαγγέλης με μια βολή και ακολούθησε ένα καλάθι του Διαμαντόπουλου για το 9-5. Ένα 0-4 από Φραγκογιάννη και Βαγγέλη για να ισοφαρισουν ξανά οι Hoopers (9-9) και μια βολή του Αδαμαντίδη για το 10-9. Προβάδισμα για πρώτη φορά πήραν οι Hoopers με τον Βαγγέλη να σκοράρει ένα δίποντο για το 10-11. Ακολούθησε ένα 5-0 από Λεμπεση και Μουζουράκη για το 15-11, ο Μπογέας μείωσε σε 15-13 και ο Λεμπέσης έγραψε ξανά καλάθι για το 17-13. Το τελικό 17-16 του δεκαλέπτου το σημείωσε με τρίποντο ο Κυριάκογλου.

Στη δεύτερη περίοδο το ματς συνέχισε να πηγαίνει καλάθι καλάθι με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να ξεφύγουν, όμως ο αντίπαλος να έχει πάντα λύση. Ο Φραγκογιάννης σημείωσε το 17-18 και ο Ντάσκας απάντησε σε 20-18. Μια βολή του Μακρή για το 20-19 και μια του Λεμπέση για το 21-19. Ένα 0-4 δια χειρός Σακλαρίδη για το 21-23, ο Αδαμαντίδης ισοφάρισε σε 23-23 και ακολούθησε ένα τρίποντο του Μπογέα για το 23-26. Ο Διαμαντόπουλος έβαλε ένα καλάθι για το 25-26, όμως ο Μπογέας έδωσε άμεση απάντηση για το 25-28. Μίλσης και Κοντεκάκης ισοφάρισαν σε 28-28, ο Γαβρίδης έδωσε ξανά προβάδισμα στους Hoopers με 2(28-30) και ο Κοντεκάκης μείωσε σε 29-30. Άλλες δύο βολές του Γαβρίδη για το 29-32 που ήταν και το τελικό σκορ του ημιχρόνου.

Στη τρίτη περίοδο οι Red Hot Chili Hoopers προσπαθούσαν να απειλησουν πολύ από την περιφέρεια, όμως τα σουτ δεν έμπαιναν και αυτό το εκμεταλλευτηκαν οι Γ.Α.Σ.Τ.. Ο Βαγγέλης έκανε το 29-34, για να ακολουθήσει ένα 10-0 από Ντάσκα, Χαλδαίο και Μουζουράκη για το 39-34. Τρίποντο από τον Φραγκογιάννη για το 39-37 και 2/2 βολές του Ντάσκα για το 41-37. Ξανά στο καλάθι το ματς από τον Καλαμπάκο (41-39) και 4-0 από τον Διαμαντόπουλο για το 45-39. Ο Βαγγέλης μείωσε σε 45-41 και ο Αδαμαντίδης σημείωσε το τελικό 47-41 της περιόδου.

Στη τελευταία περίοδο οι Hoopers βρήκαν ξανά τον ρυθμό τους επιθετικά, όμως οι Γ.Α.Σ.Τ. είχαν τη ψυχολογία και τις εκάστοτε σωστές εντολές του Μίλση είτε από τον πάγκο είτε από το παρκέ κι έτσι πήραν τη νίκη χωρίς να μπουν σε περιπέτειες. Ο Μίλσης έβαλε ένα τρίποντο για το 50-41, ο Γαβρίδης μείωσε σε 50-43 με 2/2 βολές και ο Μουζουράκης σημείωσε το 52-43. Τρίποντο από τον Σακλαρίδη για το 52-46 και 54-46 ο Διαμαντόπουλος. Μια βολή του Φραγκογιάννη για το 54-47 και δύο του Κοντεκάκη για το 56-47. Μπογέας και Καλαμπάκος μειωσαν σε 56-51, για να ακολουθήσει ένα 6-0 από Χαλδαίο, Κοντεκάκη και Διαμαντόπουλο για το 62-51. 0-4 από Hoopers(Κυριάκογλου, Μπογέας) για το 62-55, για να ακολουθήσουν 3/4 βολές από τον Λεμπέση για το τελικό 65-55 του αγώνα.

Πέρα από τον Διαμαντόπουλο, σημαντική ήταν και η συνεισφορά των Κοντεκάκη και Αδαμαντίδη για τους Γ.Α.Σ.Τ.. Για τους Red Hot Chili Hoopers ξεχώρισαν οι Βαγγέλης, Μπογέας και Φραγκογιάννης.