20.5%
35.0%
40.5%
34.5%

Μεγάλη νίκη για τους ΓΑΣΤ, που κέρδισαν τους Benetton Kerdizo με 67-72 και τους έφτασαν στη βαθμολογία. MVP του αγώνα ήταν ο Αντρέας Αδαμαντίδης με 15 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες, ενώ επίσης καλοί ήταν οι Μίλσης με 17 πόντους, 1 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και Ντάσκας με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 τάπα. Για την Benetton Kerdizo ξεχώρισε ο Φελεμέγκας με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ και ο Τσιβούλας με 23 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ.

Στην πρώτη περίοδο οι ΓΑΣΤ μπήκαν πάρα πολύ δυνατά σε επίθεση και άμυνα, όμως μόλις πήραν διψηφια διαφορά χαλαρωσαν και δέχτηκαν ένα τρομερό σερί από την Benetton Kerdizo. Με 0-11 ξεκίνησε το ματς από Ντάσκα, Μίλση και Αδαμαντίδη, για να απαντήσουν οι Βαφάκης, Τσιβούλας και Φελεμέγκας με 16-0 για το 16-11. Ξανά ένα σερί από τους ΓΑΣΤ από Γρυπαίο, Αδαμαντίδη και Μουζουράκη για το 16-19, για να βάλει ένα καλάθι ο Βαφάκης για το τελικό 18-19 της περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο η Benetton Kerdizo πήρε τον έλεγχο, έδωσε τον ρυθμό που ήθελε και κατάφερε να πάρει ένα καλό προβάδισμα. Τσιβούλας και Φελεμέγκας έκαναν ένα 5-0 για το 23-19, ο Μίλσης μείωσε σε 23-22 και ακολούθησε ένα 10-0 Τσιβούλα, Φελεμέγκα και Αναστασίου για το 33-22. Αδαμαντίδης και Μίλσης μειωσαν σε 33-26,ο Τσιβούλας έβαλε μια βολή για το 34-26 και ο Ντάσκας μείωσε σε 34-28. Το τελικό 36-28 του ημιχρόνου σημειώθηκε από τον Ασπιώτη στο τέλος του χρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι Γ.Α.Σ.Τ. έδειξαν το σοβαρό τους πρόσωπο. Εκμεταλλευτηκαν το ότι είχαν παραπάνω ανάσες, ανέβασαν τον ρυθμό και με πολλά εύστοχα σουτ από την περιφέρεια κατάφεραν όχι απλά να μπουν στο ματς ξανά, αλλά να χτισουν και διαφορά. Λεμπέσης και Κοσσένας μειωσαν σε 36-32, ο Τσιβούλας σημείωσε το 38-32 και ο Κοσσένας έβαλε ξανά καλάθι για το 38-34. Σε 40-34 ανέβασε ο Παππάς, για να ακολουθήσει ένα 0-16 από Μουζουράκη, Λεμπέση, Αδαμαντίδη, Μίλση, Ντάσκα και Αναστασίνη για το 40-50. Τσιβούλας και Βαφάκης έβαλαν από μια βολή για το 42-50,για να απαντήσει με ένα 0-4 ο Λεμπέσης για το 42-54. Τρίποντο από τον Τσιβούλα για το 45-54 και απάντηση από τον Μίλση για το τελικό 45-57 του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο του αγώνα οι Γ.Α.Σ.Τ. είχαν τον έλεγχο του σκορ μέχρι το τελευταίο 1.30 λεπτό, όπου χαλαρωσαν με ρούχα; Benetton να προσπαθούν, αλλά να μη καταφέρνουν να αγχωσουν τους παίχτες του Νίκου Μίλση. Ο Αναστασίου μείωσε σε 48-57, ο Αδαμαντίδης απάντησε για το 48-59 και έτσι καλάθι-καλάθι κύλησε το ματς μέχρι το 56-67, όπου Ντάσκας και Αδαμαντίδης έκαναν ένα 0-4 για το 56-71. Τσιβούλας, Βαφάκης και Φελεμέγκας μειωσαν σε 64-71, ο Λεμπέσης έβαλε μια βολή για το 64-72 και ο Φελεμέγκας στα τελευταία δευτερόλεπτα του ματς έβαλε ένα τρελό σουτ πίσω από το κέντρο για το τελικό 67-72 του αγώνα.