35.3%
18.2%
33.3%
12.5%

Οι Phoenix Bums κέρδισαν με 53-38 τους Red-dicolo κυριαρχώντας απόλυτα στο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο. Κράτησαν τους αντιπάλους τους στους 17 πόντους σε 20 λεπτά, εγκλωβίζοντάς τους πλήρως με την άμυνά τους και αναγκάζοντάς τους να παίξουν ακριβώς όπως ήθελαν εκείνοι, με τον Μοσκόφογλου να έχει 15 πόντους και 12 ριμπάουντ με 6 ασίστ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τρίποντα από τον Σκαμαγκά για το 4-6, με τον Κουζοβουνά να απαντά απ’ την άλλη πλευρά. Ο Γαρμπίδης σκόραρε για το 4-8, με τον Λάσπα να γράφει κι εκείνος τρίποντο, 7-8, για να σκοράρουν Βερώνης και Παπαμιχαήλ για το 14-9 των Phoenix Bums στο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο οι Red-dicolo μπήκαν πολύ δυνατά και έτρεξαν ένα 0-12 σερί σε διάστημα 7:15 κρατώντας άποντους τους Phoenix Bums, για να προηγηθούν με 7 πόντους. Ο Κρίκας Κ. με τον Κλωνάρη, τον Σπυριδωνίδη και τον Σκαμαγκά έβαλαν τους πόντους της ομάδας τους ως το 14-21, αλλά οι Phoenix Bums δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, με τον Μοσκόφογλου, τον Κουζοβουνά και μια βολή του Αντωνάτου έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο 22-21.

Στην επανάληψη ο Λαουρδέκης έφερε το ματς στο 22-23, με τον Μοσόφογλου να απαντά. Ο Κλωνάρης σκόραρε για το 24-25, δίνοντας αυτό που έμελλε να είναι το τελευταίο προβάδισμα στους Red-dicolo στον αγώνα, με τον Παπαμιχαήλ, τον Μοσκόφογλου και τον Λάσπα να απαντούν για το 32-25 με 8-0 για την ομάδα τους. Το σερί διέκοψε ο Γεωργακόπουλος, με τον Κοβάτσο να γράφει το 34-27. Ο Γεωργακόπουλος και πάλι, με τον Σπυριδωνίδη έφεραν το ματς στο σουτ, 34-31, αλλά ο Μοσκόφογλου με τον Βερώνη έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο στο 39-31.

Στην 4η περίοδο ο Κρίκας Κ. μείωσε σε 39-33, αλλά οι Phoenix Bums απάντησαν με 9-0 σερί με τον Παπαμιχαήλ, τον Κουζοβουνά και τον Μοσκόφογλου ως το 48-33 για το +15. Ο Γεωργακόπουλος απάντησε, αλλά ο Μοσκόφογλου με τον βερώνη σκόραραν για το 52-35, με τους Phoenix Bums να έχουν κλείσει εντελώς κάθε διάδρομο στους Red-dicolo που δεν μπορούσαν να βρουν το δρόμο προς το καλάθι. Ο Μελέτης με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 52-38 λίγο πριν το τέλος για να κλείσει το ματς με 1/2 βολές ο Κοβάτσος για το 53-38.

Για τους νικητές ο Μοσκόφογλου είχε 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Κουζοβουνάς 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Βερώνης 10 πόντους, ο Παπαμιχαήλ 8 πόντους, 7 ριμπάουντ. Για τους Red-dicolo ο Κρίκας είχε 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Σκαμαγκάς 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Γεωργακόπουλος 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.