14.3%
41.4%
30.6%
14.8%

Το ντέρμπι της αγωνιστικής μας κράτησε καθηλωμένους για 3 και δεκάλεπτα καθώς πήγαινε πόντο πόντο. Στο τέλος όμως το full court press του Αστέρα Ευελπίδων δημιούργησε σοβαρά προβλήματα στους Miners με αποτέλεσμα οι πρώτοι να νικήσουν 54-48 καλύπτοντας έτσι και την διαφορά του πρώτου ματς.

Με τρίποντο του Χαρτοκόλλη ξεκίνησε το ματς, όμως ο Τζαβάρας σκόραρε μετά από ωραία μακρινή πάσα του Σιούτη. Ο δυναμικός αιφνιδιασμός του Μαγκώνη Α. έκανε το σκορ 7-2, ροκανίστηκε όμως η διαφορά έως το 7-6 με τον Τζαβάρα να βάζει όλους τους πόντους! Ο Τζαβάρς λίγο αργότερα πάσαρε ωραία και μετά από προσποίηση ο Ράπτης έγραψε το 8-10. Το 12-14 έγινε μετά τα καλάθια των Πασαλάρη- Μαγκώνη Β.

Το τρίποντο του Χαρτοκόλλη και το κάρφωμα του Μαγκώνη έκαναν το σκορ 19-15, απάντησε όμως με τρομερό ποστ ο Σιούτης(19-17). Ο Δήμας βρήκε σκορ από τα 6,75 (21-20) και ο Χαρμπαλής έβαλε δύσκολο ντράιβ για το 25-23. Μετά από αρκετές βολές των Miners το ημίχρονο έκλεισε 27-28.

Ο Χαρμπαλής βρήκε και πάλι στόχο για το 29-30, όμως το +4 έγινε μετά από τρίποντο του Δήμα. Αρκετές βολές και σε αυτό το δεκάλεπτο καθώς το ματς είχε ιδιαίτερο πάθος. Το ωραίο σουτ του Σιούτη έκανε το 33-38, όμως ο Μαγκώνης Α. έκανε το -1 και πάλι. (37-40)

Με καλάθι του Τουμπακάρη- πάσα Τζαβάρα- ξεκίνησε το δεκάλεπτο, ωστόσο ο Αστέρα Ευελπίδων έτρεξε ένα τρομερό 9-0 κάνοντας το σκορ 46-41.Highlights το coast to coast και το τρίποντο του Μαγκώνη. Η πίεση συνεχίστηκε σε όλο το γήπεδο και οι Miners έκαναν αρκετά λάθη.Το 50-44 έκανε ο Χαρμπαλής, όμως το καλάθι του-πολύ καλού- Τζαβάρα πήγε την ομάδα του στο -3(50-47). Ο Μαγκώνης Α. όμως είχε τις λύσεις και με τρίποντο και δίποντο έκανε το 54-47. Το τελικό 54-48 έγραψε  με βολή ο Σιούτης.

MVP o Μαγκώνης Α. με 27 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και μία τάπα. Από την άλλη ο Τζαβάρας είχε 19 πόντους, 17 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα.

TotalMiners48162564.0133735.121414.3397468312635

17Mindaugas Vaiciunas0000020.0010.020201000