70.0%
34.9%
10.0%

Eπιστροφή στις νίκες για τους Heat παρά τη συγκλονιστική προσπάθεια των Aladalon. Οι Heat εδραιώνονται στην κορυφή της βαθμολογίας πλέον.

Αν και ο Σουβλέρης άνοιξε το ματς με καλάθι στον αιφνιδιασμό οι Heat έτρεξαν ένα σερί 8-0 με κύριες φάσεις τα τρίποντα των Αρβανιτάκη και Κακλέα. Οι βολές του Σουβλέρη έκαναν το ματς 4-8 τα 2 σερί τρίποντα του Αρβανιτάκη όμως έκλεισαν το δεκάλεπτο με σκορ 4-14.

Οι Heat μπήκαν και πάλι δυναμικά και με τα ωραία drive των Κακλέα και Νικολάου έφτασαν το 5-20. Ένα αδιανόητο όμως σερί 16-0 μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου έβαλε τους Aladalon μπροστά στο σκορ με 21-20! Highlights , πρώτον ο πλουραλισμός στην επίθεση και δεύτερον τα ωραία καλάθια των Σουβλέρη και Μιχαηλίδη.

Ο Κακλέας έβγαλε ωραία πάσα και ο Γιορνταμιλάκης άνοιξε το σκορ στο 2ο ημίχρονο, πριν απαντήσει με ωραίο ντράιβ ο Διαμαντόπουλος(21-22). Ο Κακλέας έβαλε τρίποντο για το 25-27, το ίδιο όμως έκανε και ο Κουντουριώτης για το 30-29!Και ενώ το ματς πήγαινε πόντο πόντο ο Αρβανιτάκης έδωσε βραχεία κεφαλή με 2 σερί τρίποντα γράφοντας το 32-37. Με το ωραίο τελείωμα του Παυλίδη έκλεισε το δεκάλεπτο 36-37.

Με τρίποντα και από τις δύο πλευρές(Κακλέας-Παυλίδης) το σκορ έγινε 39-41, ενώ με το ντράιβ του Διαμαντόπουλου ήρθε και η ισοφάριση. Ένα ακόμα τρίποντο του Αρβανιτάκη έκανε το σκορ 41-44. Ο Σουβλέρης έβαλε 2 σερί αιφνιδιασμούς ισοφαρίζοντας το ματς 50-50 καθώς έμεναν 2 λεπτά για τη λήξη. Από δύο άστοχες επιθέσεις για τις ομάδες, καθώς και χαμένες βολές για τους Heat. Ωστόσο οι Heat βρήκαν σκορ με τη μία βολή του Αρβανιτάκη(50-51). Ακόμα μία άστοχη επίθεση οι Aladalon, 2/2 βολές αυτή τη φορά οι Heat δια χειρός Κακλέα.(50-53) Ο ίδιος έγραψε το τελικό σκορ 50-54 με ½ βολή ύστερα από μία ακόμα λάθος επίθεση των Aladalon.

Ο Αρβανιτάκης με 6 τρίποντα έβαλε 22 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντς, ενώ ο Κακλέας είχε 19  πόντους 3 ριμπάουντς, 3 ασίστς.