11.8%
46.2%
27.1%
23.1%

Οι Ξεφτιλάιζερς κέρδισαν με 50-53 τους Aladalon για να πετύχουν την 6η συνεχόμενη νίκη τους ανεβαίνοντας στο 10-6 στον όμιλο, ρίχνοντας στο 5-11 τους αντιπάλους τους, αναγκάζοντάς τους στην 5η σερί ήττα τους. Σκληρό ντέρμπι το παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτό του, με τον Τσίτσο και τον Χαραλαμπόπουλο να ξεχωρίζουν για τους νικητές και τον Τυπάλδο με τον Δεδούση Δ. να ακολουθούν.

Το ματς ξεκίνησε με Χαραλαμπόπουλο και Δεδούση Δ. να σκοράρουν για το 0-4, για να απαντήσουν ο Διαμαντόπουλος με τον Σουβλέρη για το 7-4 της ομάδας τους. Ο Τσίτσος έφερε το ματς στον πόντο, με τον Σουβλέρη να γράφει το 9-6. Οι Ξεφτιλάιζερς ισοφάρισαν με τον Χαραλαμπόπουλο σε 9-9, αλλά ο Διαμαντόπουλος με τρίποντο έφερε την ομάδα του στο 12-9. Ο Δεδούσης Δ. μείωσε, με τον Κτενίδη να σκοράρει για το 14-11, πριν έρθει και πάλι ο Δεδούσης Δ. και με τον Χαραλαμπόπουλο κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο 14-16. Στη 2η περίοδο ο Αθανασάκος ισοφάρισε το ματς, με τον Σουβλέρη να σκοράρει για το 21-17 και τον Διαμαντόπουλο με τον Μιχαηλίδη να γράφουν το 25-17, ολοκληρώνοντας ένα 11-1 για την ομάδα τους. Οι Ξεφτιλάιζερς αντέδρασαν, ο Τσίτσος με τον Ηλιόπουλο και τον Δεδούση Δ. έφεραν το ματς στο 25-23, με τον Διαμαντόπουλο να απαντά, αλλά τους Ξεφτιλάιζερς να τρέχουν άλλο ένα 0-4 για να κλείσουν με Τσίτσο και Δεδούση Δ. το ημίχρονο στο 27-27.

Στην επανάληψη ο Τυπάλδος έφερε το ματς στο 27-29, με τον Χαραλαμπόπουλο να σκοράρει για το 27-32 της ομάδας του. Ο Μιχαηλίδης απάντησε, μειώνοντας στο σουτ, αλλά ο Τσίτσος έγραψε το 29-35. Ο Τυπάλδος ήταν που έφερε τους Ξεφτιλάιζερς στο 30-37, αλλά ο Αθανασάκος και ο Παυλίδης με τρίποντα μείωσαν στον πόντο, 36-37. Ο Δεδούσης Δ. κράτησε την ομάδα του μπροστά, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Διαμαντόπουλο στο 37-39.

Στην 4η περίοδο ο Μιχαηλίδης με τον Διαμαντόπουλο έβαλαν μπροστά τους Aladalon, 41-39, για να ισοφαρίσει ο Δεδούσης Δ.. Ο Τυπάλδος με δύο τρίποντα έγραψε το 44-47 με ένα καλάθι του Μιχαηλίδη στο ενδιάμεσο, για να έρθει ο Τσίτσος με δύο καλάθια για το 44-51. Οι Aladalon με τον Σουβλέρη στον αιφνιδιασμό μείωσαν σε 46-51 για να γράψει μία βολή με 1:40 για το τέλος ο Κτενίδης. Στο 1:10 οι Aladalon έχασαν δύο βολές, αλλά πήραν δύο επιθετικά ριμπάουντ και με τρίποντο του Διαμαντόπουλου έφεραν το ματς στον πόντο, 50-51. Οι Ξεφτιλάιζερς έχασαν επίθεση στα 35 δευτερόλεπτα, οι Aladalon τους μιμήθηκαν στα 15, αλλά έκαναν 6 δευτερόλεπτα να κάνουν φάουλ ενώ δεν είχαν συμπληρωμένα ομαδικά. Έτσι, οι Ξεφτιλάιζερς βρήκαν πάσα από την επαναφορά στον Τσίτσο, εκείνος σκόραρε και 7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έγραψε το 50-53. Στο φινάλε οι Aladalon δοκίμασαν το σουτ της ισοφάρισης, αλλά ήταν πολύ καλά κλεισμένοι και το σουτ ήταν άστοχο.

Για τους νικητές ο Τσίτσος είχε 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 τάπες, ο Χαραλαμπόπουλος 9 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 4 τάπες (χτύπησε μετά από 3 λεπτά στο 3ο δεκάλεπτο), ο Τυπάλδος είχε 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Δεδούσης είχε 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, αλλά με πολλά λάθη. Για τους Aladalon ο Μιχαηλίδης είχε 9 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Διαμαντόπουλος 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Σουβλέρης 14 πόντους, 5 ριμπάουντ.