21.1%
52.0%
28.0%
28.6%

Στην παράταση κρίθηκε το Σουβλέηκερς – Gademians, με τους πρώτους να κάνουν υπερπροσπάθεια και να ισοφαριζουν 10″ πριν τη λήξη, αλλά στην παράταση δεν άντεξαν και έχασαν με 55-65. MVP του αγώνα ήταν ο Ηλίας Παπαδόπουλος με 14 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Από την πρώτη περίοδο φάνηκε ότι οι δύο ομάδες είναι διαβασμενες καλά, οι Gademians όμως βρήκαν κάποιες παραπάνω λύσεις και πήραν ένα μικρό προβάδισμα. Τριδήμας και Παπαδόπουλος ξεκίνησαν το ματς με 0-4, για να απαντήσουν με 5-0 οι Βάσσης και Μαυρομάτης για το 5-4. Άλλο ένα 0-4 από Τριδήμα και Παπαδόπουλο για το 5-8, για να μειώσει σε 7-8 ο Κωστής και να απαντήσει ο Αδαμόπουλος για το 7-10. Στον πόντο ξανά το ματς από τον Μοσχίδη (9-10), για να κάνουν άλλο ένα 0-4 οι Gademians με τους Αδαμοπουλο και Παπασγουρίδη για το τελικό 9-14 του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν κλειστά, το σκορ έμεινε χαμηλά, όμως οι Gademians συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου. Ο Τζανής μείωσε σε 11-14, ο Παπαδόπουλος έβαλε μια βολή για το 11-15, αλλά ξανά θα μειώσουν οι Σουβλέηκερς με τον Τζανή σε 13-15. Μια βολή από τον Λιόση για το 13-16 και μια από τον Συκαμιά για το 14-16. Καλάθι από τον Λιόση για το 14-18 και μια βολή του Βάσση για το 15-18. Ο Παπαδόπουλος ανέβασε σε 15-19, για να μειώσουν στον πόντο οι Κωστής και Βάσσης (18-19). Τριδήμας και Κοζαδίνος έκαναν ένα 0-4 για το 18-23, για να μειώσει ο Εξαρχος σε 20-23 και να απαντήσει ο Αδαμόπουλος με δύο βολές για το 20-25, που ήταν και το τελικό του ημιχρόνου.

Και στη τρίτη περίοδο το ματς συνέχισε να πηγαίνει πόντο πόντο, όμως οι Gademians συνέχισαν να έχουν τις λύσεις που έπρεπε για να μη χάσουν το προβάδισμα. Ο Παπαδόπουλος ανέβασε σε 20-27, ο Βάσσης απάντησε (22-27), αλλά ο Λιόσης έγραψε με τρίποντο 22-30. Σε 26-30 μειωσαν οι Μοσχίδης και Μαυρομάτης. Μια βολή από τον Παπαδόπουλο για το 26-31 και καλάθι από τον Βάσση για το 28-31. Τρίποντο από τον Κοζαδίνο για το 28-34, μια βολή του Εξαρχου για να μειώσουν σε 29-34 οι Σουβλέηκερς και καλάθι από τον Παπαδόπουλο για το 29-36. Το τελικό 33-36 της περιόδου σημειώθηκε από τους Έξαρχο και Βάσση.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Gademians μπήκαν πολύ δυνατά, πήγαν τη διαφορά τρεις φορές στους 10, όμως οι Σουβλέηκερς δεν είχαν πει ακόμα τη τελευταία τους κουβέντα. Τριδήμας, Κοζαδίνος και Παππάς έκαναν ένα 0-7 για το 33-43. Ο Μοσχίδης μείωσε σε 35-43 και ο Γκάμαρης ανέβασε σε 35-45. Γκολ φάουλ από τον Κωστή για το 38-45 και απάντηση με τρίποντο από τον Λιόση για το 38-48 ενώ εμέναν σχεδόν τρία λεπτά. Κάπου εκεί οι Σουβλέηκερς ένιωσα ότι έπρεπε να τα παίξουν όλα για όλα, όπως και έκαναν. Έκαναν ενα 0-8 με τους Έξαρχο, Βάσση και Μοσχίδη και μειωσαν σε 46-48 38″ πριν τη λήξη. Στην επόμενη επίθεση ο Παππάς πήρε μια προσωπική ενέργεια κέρδισε φάουλ ψηλά και ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές (46-49). Ο Μοσχίδης με 10″ να μένουν σηκώνεται και ευστοχεί σε τρίποντο για το 49-49. Στην επόμενη επίθεση οι Gademians σε ένα σουτακι από το 4 μέτρα, όμως η μπάλα βγήκε από χέρια παικτών των Σουβλέηκερς με 1″ να μένει. Ένα πολύ γρήγορο σουτακι ξανά από τους Gademians το οποίο ήταν αστοχο ξανά, με αποτέλεσμα να έχουμε παράταση στο ματς.

Στην παράταση οι Gademians μπήκαν πολύ πιο δυνατά στο παρκέ, άνοιξαν γρήγορα τη διαφορά και τελικά κέρδισαν με διψηφια διαφορά. Αδαμόπουλος, Κοζαδινος, Παπαδόπουλος και Παππάς έκαναν ένα 0-9 για το 49-58. Ο Κωστής μείωσε σε 51-58, για να απαντήσουν με τρεις πόντους οι Λιόσης και Παπαδόπουλος για το 51-61. Μια βολή του Βάσση για το 52-61 και τρίποντο του Λιόση για το 52-64. Ο Κωστής μείωσε σε 53-64, ο Παπαδόπουλος ανέβασε στο 53-65 και ο Μοσχίδης σημείωσε το τελικό 55-65 του αγώνα.

Πέρα από τον Παπαδόπουλο, πολυ καλό ματς έκαναν και οι Λιόσης, Κοζαδίνος και Αδαμόπουλος για τους Gademians. Για τους Σουβλέηκερς ξεχώρισαν οι Βάσσης και Μοσχίδης.