20.0%
75.0%
34.3%
25.0%

Σημαντική νίκη για την οχταδα πήραν οι B.C. Abla κόντρα στους Μπίρι Μπίρι με 52-48. MVP του αγώνα ήταν ο άτυχος Γιώργος Μπελεχάκης, ο οποίος είχε γράψει στη στατιστική του 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα πριν τραυματιστεί στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου.

Στην πρώτη περίοδο οι Μπίρι Μπίρι μπήκαν δυνατά, έκαναν ότι ήθελαν μέσα στο γήπεδο και πήραν από νωρίς ένα καλό προβάδισμα. Χαραλαμπόπουλος και Τσιμικλής ξεκίνησαν με 0-5, με τον Μπελεχάκη να μειώνει σε 3-5 και να ακολουθεί ένα 0-7απο Βλάχο, Μανιάτη και Ευαγγελίδη για το 3-12. Ο Μακρής μείωσε σε 6-12 και ακολούθησε ακόμη ένα 0-4 από Χαραλαμπόπουλο και Ευαγγελίδη για το τελικό 6-16 της περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο οι Abla αποφάσισαν να αλλάξουν τρόπο προσέγγισης στο καλάθι και με συνδυασμό μια πιο σφιχτη και σκληρή άμυνα που έπαιξαν, όχι απλά μάζεψαν το σκορ, αλλά πήραν και προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Εγγλέζος μείωσε σε 7-16, ο Ευαγγελίδης έβαλε τρίποντο για το 7-19 και ο Σωτηρόπουλος μια βολή για το 8-19. Στους 13 ανέβασε ο Μικρακης με το 8-21, για να ακολουθήσει ένα 7-0 από Μπελεχάκη, Σωτηρόπουλο και Εγγλέζο για το 15-21. Ξανά καλάθι ο Μικρακης για το 15-23 και 9-0 από Μακρή και Μπελεχάκη για το τελικό 24-23 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο σκοραραν με αρκετή συνέπεια και οι δύο ομάδες, ενώ παράλληλα πρόσφεραν και ωραίο θέαμα. Ο Σωτηρόπουλος έγραψε το 26-23, ο Μανιάτης απάντησε σε 26-25 και ο Μπελεχάκης έβαλε τρίποντο για το 29-25. Με ένα δικό του 0-4 ο Μικρακης ισοφάρισε σε 29-29, ο Μακρής έβαλε μπροστά τους Abla (31-29), όμως ο Βλάχος ισοφάρισε ξανά σε 31-31. Άλλο ένα τρίποντο από τον Μπελεχάκη για το 34-31 και καλάθι ο Ευαγγελίδης για το 34-33. Μακρής και Μπελεχάκης έκαναν ένα 4-0 για το 38-33, για να απαντήσει με 5 δικούς του πόντους ο Χαραλαμπόπουλος και να ισοφαρίσει σε 38-38. Το τελικό 42-38 το σημείωσαν οι Παντρευτάκης και Μακρής βάζοντας από ένα καλάθι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπηκαν κάπως αγχωνενες για το ποια θα πάρει το ροζ φύλλο και αυτό ήταν κάτι που τους έμεινε σε όλη τη διάρκεια της περιόδου. Ο Ευαγγελίδης με 2 τρίποντα σημείωσε το 42-44 για να απαντήσουν με 6-0 οι Μακρής και Σωτηρόπουλος για το 48-44. Ο Μικράκης με τρίποντο μείωσε σε 48-47 2.10 πριν το φινάλε, για να γράψουν οι Abla το 50-47 με τον Ρενιερη, μετά από δύο αστοχες προσπαθειες και δύο επιθετικά ριμπάουντ. Στην επόμενη φάση έκαναν βήματα οι Μπίρι Μπίρι, όμως οι δεν το εκμεταλλευτηκαν, αφού έχασαν το σουτ στην επόμενη επίθεση τους με 1.15 να μένει. Ξανά άστοχη επίθεση για τους Μπίρι Μπίρι, ριμπάουντ για τους Abla, όμως ο Χαραλαμπόπουλος θα πεταχτεί και θα κλέψει. Ξανά άστοχη επίθεση οι Μπίρι Μπίρι, όπως και οι Abla στη συνέχεια. Με 13″ να μένουν ο Τσιμικλής κερδίζει ένα φάουλ, πάει για βολές και γράφει το 50-48. Βολές και από την άλλη, για τον Μακρή, ο οποίος θα βάλει και τις 2, θα γράψει το 52-48, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα, αφού οι Μπίρι Μπίρι αστοχησαν στη τελευταία τους επίθεση.

Πέρα από τον Μπελεχάκη, τρομερή συνεισφορά είχαν και οι Μακρής και Σωτηρόπουλος για τους B.C. Abla. Για τους Μπίρι Μπίρι ξεχώρισαν οι Ευαγγελίδης, Μικρακης και Χαραλαμπόπουλος.