30.0%
42.9%
48.5%
13.6%

Ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες ήρθαν για να «ξεμουδιάσουν» και «να παίξουμε ένα χαλαρό μπασκετάκι» δεν τους έφτανε ούτε μία, ούτε δύο αλλά τέσσερις παρατάσεις μέχρι ο Φωκιανός να κάμψει την αντίσταση των αξιόμαχων Nothing But Net με 87-79.Με τον Παντελεάκη να ευστοχεί σε φοβερό buzzer beater απ τα 7,5 μέτα και να κάνει το 55-55 και να οδηγεί το ματς στη παράταση.

Στην αρχή της πρώτης περιόδου οι δύο ομάδες βρήκαν γρήγορα ρυθμό και με συνεχόμενους πόντους του Γρίβα έφτασαν στο 9-2 για να επιστρέψουν οι φιλοξενούμενοι με καλάθια του Ζαχαρόπουλου και του Σταυρίδη και την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 19-18 υπέρ του Φωκιανού.

Στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό ήταν λίγο πολύ ίδιο ο Φωκιανός δεν εκμεταλλευόταν την αριθμιτική υπερόπλια του και έτσι οι Nets έμενα κοντά στο σκορ συνέχεια με συνεχόμενους πόντους του Μπρότη και τον Παντελεάκη με 5 δικούς του να γράφει το 33-29 σκορ ημιχρόνου.

Η έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους να περνάνε μπροστά με καλάθι του Ζαχαρόπουλου μετά απο ώρα με 33-35 και το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο πόντο με τον Νικολαίδη να σκοράρει για τον Φωκιανό και το σκορ δεκαλέπτου στο 42-42 ήταν αρκετά πιθανό το παιχνίδι να κριθεί στις λεπτομέρειες.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ και συντηρούσαν μια μικρή διαφορά 4 πόντων σε όλο το δεκάλεπτο στα τελευταία δύο λεπτά του παιχνιδιού ο Φωκιανός ανέβασε στροφές και έκλεβε συνέχεια μπάλες χώρις να τις αξιοποιεί πάντα, έτσι στο τελευταίο λεπτό με το σκορ στο 52-54 ο Φωκιανός έκλεψε μια ακόμη μπάλα ο Μουρελάτος δεν σκόραρε και στην συνέχεια ξανακλέψαν την κατοχή για να ακολουθήσουν τα δύο άστοχα τρίποντα απο Μυλιόρδο και Παντελεάκη.Στην επαναφορά έστειλα τον Κοτσίφη στις βολές με τον ίδιο να βάζει ½ και τους Nets να μην κάνουν φάουλ και τον Παντελεάκη με μια τρίποντη βόμβα να στέλνει το ματς στη παράταση με το σκορ στο 55-55.

Στην πρώτη παράταση ο Φωκιανός πήρα κέφαλι στο σκορ με 61-57 για να απαντήσει ο Κοτσίφης με τριποντάρα και τον Παντελεάκη απο μέση απόσταση να κάνει το 63-60.Στη συνέχεια ο Σταυρίδης πήγε στις βολές με ½ και στην επόμενη επιθέση ο Φωκιανός ήταν άστοχος με τους Nets να εκδηλώνουν ορθολογική επίθεση βγάζοντας ελεύθερο σουτ στο Σταυρίιδη που δεν το έχασε και έκανε το 63-63 με τον Φωκιανό να αστοχεί σε τρίποντο για την νίκη στο τέλος.

Στη δεύτερη παράταση οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι και πήραν μια διαφορά 5 πόντων με 67-72 μετά απο τρίποντο του Κοτσίφη, όμως ο Φωκιανός δεν είχε έρθει για να χάσει έτσι με ¾ βολές απο Ρίπη και Τζούρτο το σκορ έγινε 70-72 πριν ο Ράπτης βάλει και αυτός ½.Με το σκορ στο 70-73 ο Φωκιανός βρήκε τρίποντο με τον ανθρωπό της τελευταίας στιγμής τον Παντελεάκη για το 73-73 τους Nets να μην εκδηλώνουν επίθεση και το Μυλιόρδο να μην ευστοχεί για το τρίποντο της νίκης.

Στην Τρίτη λοιπόν παράταση με τις ομάδες κουρασμένες κατάφεραν να βάλουν απο 3 πόντους η κάθεμια με το παιχνίδι να κρίνεται πάλι στα τελευταία δευτερόλεπτα με το σκορ στο 76-74 ο Τζούρτος είχε 0/2 βολές και τους Nets στην επίθεση ο Κοτσίφης πήγε να τελειώσει με τρίποντο το  παιχνίδι αλλά ο Ράπτης ήταν εκεί να πάρει το επιθετικό να βάλει το καλάθι να κάνει το 76-76 και να αφήσει επίθεση 6 δευτερολέπτων στους γηπεδούχους με τον Μυλιόρδο να μην ευστοχεί.

Στην τέταρτη και τελευταία παράταση οι φιλοξενούμενο εμφανώς κουρασμένοι αφού ήραν και έξι άτομα δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό των γηπεδούχων που με τον Μυλίορδο και τον Νικολαίδη πήραν διαφορά ακόμα και 8 πόντων για να τελειώσει το παιχνίδι στο 87-79 αφήνοντας τον οποιονδήποτε χορτασμένο απ την εξέλιξη του.

Για τους νικητές ο Παντελεάκης είχε 23 πόντους ο Μυλιόρδος 16 πόντους ο Νικολαίδης 13 πόντους και άλλους 10 πρόσθεσε ο Ρίπης.Για τους Nothing But Net o Ράπτης είχε 19 πόντους και 24 ριμπάουντ ο Σταυρίδης είχε 24 πόντους , ο Ζαχαρόπουλος 12 πόντους και 15 ριμπάουντ και ο Κοτσίφης είχε 11 πόντους.