17.4%
27.8%
45.2%
15.4%

Η B.C. Abla κέρδισε με 67-62 τη Νίκαια για να πάει στο 3-0 στο Summer, ρίχνοντας στο 2-2 την αντίπαλό της. Σε ένα ματς με πολλή ένταση η B.C. Abla ξέφυγε με 18 πόντους, είδε τη Νίκαια να μειώνει στο σουτ στα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά πήρε το ροζ φύλλο με τον Μητσόπουλο να κάνει άλλο ένα μεγάλο ματς στην επιστροφή του!

Ο αγώνας ξεκίνησε με καλάθι του Μητσόπουλου, για να απαντήσει για το 2-3 ο Σιμιντζής Β.. Ο Φλίγκος έφερε την ομάδα του στο 4-3, με τον Χατζηαντωνίου να γράφει το 4-5. Ένα σερί 11-0 για την B.C. Abla με τον Αθανασιάδη, τον Μητσόπουλο και τον Σωτηρόπουλο Γ. την έφερε στο 15-5, με τον Σιμιντζή Β. να το διακόπτει. Ρενιέρης και Αθανασιάδης έφεραν την ομάδα τους στο 22-7, με τη Νίκαια να αντιδρά και να απαντά με δικό της σερί 4-18 για να φέρει το ματς στον πόντο. Σιμιντζής Β. και Χατζηαντωνίου έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 22-13, με τον πρώτο να γράφει και το 22-15. Ο Σωτηρόπουλος Γ. απάντησε, 24-15, με τον Χατζηαντωνίου και τον Σιμιντζή Β. να μειώνουν σε 24-21 και μετά το καλάθι του Σωτηρόπουλου Γ., στο 26-25. Κάπου εκεί η B.C. Abla πήρε και πάλι τον έλεγχο του ματς και με δικό της σερί 11-0 έκλεισε το ημίχρονο στο +12. Ο Φλίγκος το ξεκίνησε, Αθανασιάδης και Μητσόπουλος έφεραν το ματς στο 35-25, με τον Ρενιέρη να κλείνει το ημίχρονο στο 37-25.

Στην επανάληψη το σερί για την B.C. Abla επεκτάθηκε κι άλλο, ο Φλίγκος με τον Ρενιέρη και τον Μητσόπουλο έγραψαν το 43-25 για το 17-0 της ομάδας τους. Ο Σιμιντζής Β. διέκοψε το σερί, με τον Φλίγκο να απαντά για το 45-29. Με τον Μαραγκό και τον Σωτηρόπουλο Σ. μείωσαν σε 45-33, για να έρθει ο Σιμιντζής Κ. για το 47-35. Με τον Σωτηρόπουλο Γ. και τον Μητσόπουλο η B.C. Abla πήγε στο 51-37, αλλά ένα τρίποντο από τον Σιμιντζή Κ. και ένα καλάθι του Καρρά έφεραν το ματς σε μονοψήφια απόσταση, 51-42, με τη Νίκαια να παίζει πια χωρίς τον Σιμιντζή Β. μετά την αποβολή του. Ο Μητσόπουλος έγραψε το 53-42, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Χατζηαντωνίου στο 53-44.

Στην 4η περίοδο ο Χατζηαντωνίου έφερε το ματς στο 53-46, με τον Φλίγκο και τον Μητσόπουλο να απαντούν για το 59-46. Ο Χατζηαντωνίου σκόραρε και πάλι, αλλά ο Μητσόπουλος έφερε το ματς στο 61-49. Με τον Σωτηρόπουλο Σ. και τον Χατζηαντωνίου η διαφορά έπεσε στους 7, αλλά ο Μητσόπουλος ήταν ξανά εκεί, 64-54. Ο Καρράς με τρίποντο και ο Χατζηαντωνίου έφεραν το ματς στο 64-60 στο τελευταίο δίλεπτο, με τη Νίκαια να κάνει δύο λάθη και να χάνει ένα σουτ στις επόμενες επιθέσεις της και την B.C. Abla να χάνει δύο βολές και ένα καλάθι πριν πάμε στα 22 δευτερόλεπτα όταν και ο Αθανασιάδης με 1/2 βολές έγραψε το 65-60. Ο Χατζηαντωνίου μείωσε σε 65-62 στα 13 δευτερόλεπτα, η B.C. Abla είχε 0/2 βολές ξανά, αλλά η Νίκαια έκανε λάθος στα 6 δευτερόλεπτα με τον Μητσόπουλο να έχει 2/2 από τη γραμμή και να κλείνει το ματς στο 67-62.

Για τους νικητές ο Μητσόπουλος είχε 24 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Αθανασιάδης 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Φλίγκος 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, ο Σωτηρόπουλος 8 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Ρενιέρης 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τη Νίκαια ο Χατζηαντωνίου είχε 21 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Σιμιντζής Β. 20 πόντους, ο Καρράς 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Σιμιντζής Κ. 6 πόντους, 17 ριμπάουντ, 8 ασίστ.