13.3%
60.0%
33.3%
21.6%

Σε ένα φοβερό ματς στο οποίο χρειάστηκε η παράταση για να μάθουμε τον νικητή, οι Καλλιθέα Pimps νίκησαν δύσκολα τους Aigaleo Kings με το τελικό 62-63. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ενώ οι Aigaleo Kings με 1 λεπτό να απομένει για τη λήξη ήταν μπροστά με 62-60, Εκεί, ο Πανάγος με δίποντο θα φέρει το ματς στα ίσα, ενώ ο Χατζηαμανέτογλου με εύστοχη βολή θα δώσει το “φιλί της ζωής” στους Καλλιθέα Pimps, αφού θα τους δώσει το ροζ φύλλο ύστερα από ένα εκπληκτικό παιχνίδι.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Σπαγγούρο να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τους Καλλιθέα Pimps να απαντούν με ένα σερί 0-8 για το 2-8. Ο Φλέσσας θα μειώσει με δίποντο σε 4-8, ενώ ο Βασιλειάδης με 1/2 βολές θα κάνει το 4-9. Οι Aigaleo Kings θα απαντήσουν με μία πολύ ωραία φάση, με τον Παναγιωτόπουλο να μειώνει τελικά σε 6-9, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει ο Μπαλκούρας με εύστοχο τρίποντο από τη γωνία για το 6-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Aigaleo Kings θα καταφέρουν να μειώσουν με ένα γρήγορο 7-3 σε 13-15, ενώ ο Βασιλειάδης με 2/2 βολές θα κάνει το 14-19. Εκεί, ο Aigaleo Kings θα πάρουν το προβάδισμα έπειτα από ένα σερί 8-2 για το 21-19, όμως το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει με 2 δίποντα από τους Πανάγο και Καζαφέρη για το 21-23.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Σπαγγούρος και ο Φλέσσας με 2 δίποντα θα δώσουν προβάδισμα στους Aigaleo Kings για το 25-23, ο Χατζηαμανέτογλου με δίποντο θα ισοφαρίσει σε 25-25, ενώ ο Σπαγγούρος με νέο δίποντο μέσης απόστασης θα διαμορφώσει το 27-25. Με τρίποντο του Πανάγου, οι Καλλιθέα Pimps θα κάνουν το 27-28, όμως ο Σπαγγούρος με νέο δίποντο θα γράψει το 29-28. Στη συνέχεια, οι Καλλιθέα Pimps θα απαντήσουν με 2 τρίποντα του Χατζηαμανέτογλου και θα κάνουν το 29-34, με τους Φλέσσα και Παναγιωτόπουλος να μειώνουν με 2 δίποντα σε 33-34. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει ο Χατζηαμανέτογλου με δίποντο, κάνοντας έτσι το 33-36.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Aigaleo Kings θα ισοφαρίσουν έπειτα από δίποντο του Σπαγγούρου και βολή του Μαλάκη σε 36-36, ο Αναγνωστόπουλος θα δώσει το προβάδισμα με 2/2 βολές στους Καλλιθέα Pimps για το 36-38, όμως ο Παναγιωτόπουλος και ο Πετρόπουλος με 2 συνεχόμενα δίποντα θα κάνουν το 40-38. Στη συνέχεια, ο Πανάγος θα ισοφαρίσει σε 40-40, με τους Aigaleo Kings να απαντούν με 2/2 βολές του Πετρόπουλου για το 42-40. Εκεί, οι Καλλιθέα Pimps θα κάνουν το 44-46, ενώ ο Φλέσσας με δίποντο θα ισοφοαρίσει σε 46-46. Με δίποντο του Βασιλειάδη, οι Καλλιθέα Pimps θα κάνουν το 46-48, ενώ ο Φλέσσας και ο Σπαγγούρος με 2 νέα δίποντα θα κάνουν το 50-48. Το 4ο δεκάλεπτο θα κλείσει με δίποντο ο Πανάγος για να οδηγήσει το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα 5λεπτο, ο Καζαφέρης με όμορφο δίποντο θα κάνει το 50-52, ενώ ο Μαλάκης με μακρινό τρίποντο θα διαμορφώσει το 53-52. Εκεί, ο Χατζηαμανέτογλου θα απαντήσει με δικό του τρίποντο για το 53-55, όμως οι Aigaleo Kings έπειτα από 3/4 βολές του Παναγιωτόπουλου θα περάσουν μπροστά στο σκορ για το 56-55, με τον Χατζηαμανέτογλου να απαντά με δική του βολή για το 56-56. Με τον Μαλάκη να βάζει ακόμα μία βολή, το σκορ θα γίνει 57-56, ο Αναγνωδτόπουλος θα φέρει το ματς στα ίσα για το 57-57, ενώ το τρίποντο του Μαλάκη θα κάνει το 60-57. Με δίποντο και βολή του Αναγνωστόπουλου και του Καζαφέρη αντίστοιχα, το ματς θα πάει ξανά στα ίσα για το 60-60, ο Πετρόπουλος με ένα πάρα πολύ δύσκολο καλάθι θα κάνει το 62-60, με τον Πανάγο να απαντά αμέσως μετά με δικό του δίποντο για το 62-62. Εκεί, ο Χατζηαμανέτογλου θα κερδίσει φάουλ στο τρίποντο, θα πάει στις βολές για να ευστοχήσει στην πρώτη και να αστοχήσει στις 2 επόμενες και έτσι το ροζ φύλλο θα καταλήξει στην ομάδα των Καλλιθέα Pimps για το τελικό 62-63.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Αναγνωστόπουλος ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 7 πόντους, με 15 ριμπάουντ, κλέβοντας 2 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, ενώ μοίρασε και 3 τάπες, συγκεντρώνοντας έτσι 16 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Καλλιθέα Pimps ξεχώρισε επιπλέον ο Πανάγος, με τον Βασιλειάδη και τον Χατζηαμανέτογλου να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Aigaleo Kings σε καλή μέρα βρέθηκε ο Σπαγγούρος και ο Φλέσσας.