14.3%
70.0%
50.0%
21.4%

Οι δύο ομάδες, χωρίς να έχουν κίνητρο εισόδου στα playoffs, ήρθαν αντιμέτωπες στην τελευταία αγωνιστική της σεζόν, με τους Pigs να είναι τελικά η ομάδα που έφυγε με το ροζ φύλλο στις αποσκευές της από το κλειστό του Πολυκλαδικού, αφού επικράτησε με σχετική δυσκολία απέναντι στους μαχητικούς Aigaleo Kings με σκορ 57-66. Οι Pigs, κατάφεραν και μπήκαν δυναμικά στο ματς, φτάνοντας μάλιστα τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό κοντά στο τέλος του πρώτο ημιχρόνου, όπου το σκορ ήταν 28-40. Οι Aigaleo Kings έδειξαν διαφορετικό πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο, ροκανίζοντας την εις βάρους τους διαφορά μέχρι και τους 4 πόντους λίγα λεπτά πριν τη λήξη, όμως δεν κατάφεραν να φέρουν τούμπα το ματς αφού ηττήθηκαν και πλέον βρίσκονται στην επικύνδυνη ζώνη του υποβιβασμού, έχοντας μία ελπίδα παραμονής, σε περίπτωση που οι Miami Heal ηττηθούν στο ματς της Πέμπτης με τους Carnavaliers.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Μαλάκη να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Ευσταθόπουλο να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το 2-2. Ο Παναγιωτόπουλος και ο Φλέσσας θα κάνουν το 6-2, ενώ ο Τσιτούρας με 3 συνεχόμενα δίποντα θα δώσει το προβάδισμα στους Pigs για το 6-8. Εκεί, ο Παναγιωτόπουλος με βολή θα μειώσει σε 7-8, ενώ οι Pigs θα τρέξουν ένα σερί 2-7 και θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 6 πόντους για το 9-15, ο Νίκου με δίποντο θα μειώσει σε 11-15, με τον Δημητριάδη Β. να διαμορφώνει στη συνέχεια το 11-17. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει ο Φλέσσας και Τσιτούρας με 2 δίποντα για το 13-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Δημητριάδης Β. με γκολ-φάουλ θα κάνει το 13-22, όμως ο Φλέσσας με τον Παναγιωτόπουλο θα μειώσουν τη διαφορά με 2 δίποντα σε 17-22. Στη συνέχεια, οι Pigs με ένα σερί 2-8 θα ανεβάσουν στους 11 πόντους τη διαφορά για το 19-30, όμως ο Παναγιωτόπουλος με νέο δίποντο και ο Μαλάκης με τρίποντο θα ροκανίσουν τη διαφορά, για το 24-30. Με δίποντο θα απαντήσει ο Βγενόπουλος και έτσι θα κάνει το 24-32, ο Παναγιωτόπουλος με δικό του δίποντο θα μειώσει σε 26-32, όμως ο Δημητριάδης Δ. με 2 σερί τρίποντα θα ανεβάσει τη διαφορά στους 12 πόντους για το 26-38. Εκεί, ο Φλέσσας με δύσκολη προσπάθεια θα μειώσει στους 10 (28-38), ο Τσιτούρας με σουτ μέσης απόστασης θα επαναφέρει το ματς στους 12 (28-40), ενώ ο Μαλάκης θα κλείσει το ημίχρονο με μακρινό τρίποντο για το 31-40.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Aigaleo Kings θα μπουν πιο αποφασισμένοι και με 2 δίποντα του Παναγιωτόπουλου αλλά και 2/2 βολές του Φλέσσα, θα μειώσουν σε 37-40. Στη συνέχεια, οι Pigs θα απαντήσουν με ένα σερί 2-10 και θα πάνε το ματς στους 11 πόντους (39-50), ενώ ο Νίκου και ο Παναγιωτόπουλος με 2 δίποντα θα μειώσουν σε 43-50. Με γκολ-φάουλ θα απαντήσει ο Ευσταθόπουλος για να κάνει το 43-53, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει ο Μαλάκης με νέο τρίποντο για να μειώσει τη διαφορά στους 7 πόντους για το 46-53.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παναγιωτόπουλος με δίποντο θα κάνει το 48-53, ο Τσιτούρας θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 48-55, ενώ οι Aigaleo Kings με ένα γρήγορο 5-2 θα μειώσουν τη διαφορά στους 4 πόντους για το 53-57. Με 2 δίποντα των Δριβάκο και Σπάχο, οι Pigs θα κάνουν το 53-61, ο Πετρόπουλος με σουτ μέσης απόστασης θα μειώσει σε 55-61, ενώ ο Βγενόπουλος με βολή θα κάνει το 55-62. Ο Πετρόπουλος με νέο δύσκολο δίποντο θα ροκανίσει ξανά τη διαφορά στους 5 πόντους, όμως οι Pigs θα καθαρίσουν το ματς με 2 δίποντα από τους Βγενόπουλο και Δριβάκο για το τελικό 57-66

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Τσιτούρας ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 26 πόντους, με 16 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, ενώ μοίρασε και 3 τάπες, συγκεντρώνοντας έτσι 40 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Pigs ξεχώρισε επιπλέον ο Δριβάκος, με τον Δημητριάδη Β. να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Aigaleo Kings σε καλή μέρα βρέθηκε ο Παναγιωτόπουλος και ο Νίκου.