20.0%
41.7%
63.0%
25.9%

Οι String Raftors έκαναν ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, πήραν διαφορά και ψυχολογία και στη συνέχεια άντεξαν την πίεση των Aigaleo Kings για να κερδίσουν τελικά με 52-60. MVP του αγώνα ήταν ο Νίκος Δημητρακόπουλος με 18 πόντους, 17 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ κρύες και αστοχες, το σκορ έμεινε χαμηλά, όμως διάθεση υπήρχε, η οποία φάνηκε κυρίως στη συνέχεια. Παντελής και Νίκου έβαλαν από ένα καλάθι για το 4-0, 4-2 ο Δημητρακόπουλος, 6-2 ο Νίκου, 6-6 οι Δημητρακόπουλος και Θεοχάρης, 7-6 ο Βαγγέλης και 7-8 ο Μαγκαφάς για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην δεύτερη περίοδο οι String Raftors έβαλαν κάποια σημαντικά καλάθια νωρίς, πήραν ψυχολογία και στη συνέχεια κατάφεραν να ανοίξουν τη διαφορά μέχρι και τους 17 και να βάλουν τα σκούρα στους Aigaleo Kings, οι οποίοι αγωνίζονταν χωρίς τον Σπάρτακο. Ο Κουταλίδης έγραψε το 7-10, 9-10 ο Φλέσσας, 9-26 με 0-16 σερί οι Κουταλίδης, Δημητρακόπουλος και Βάκκας, 11-26 ο Λιακόπουλος, 11-28 ο Κούβαρης και 13-28 ο Νίκου για να κλείσουμε ημίχρονο στο παιχνίδι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι String Raftors συνέχισαν το ίδιο δυνατά μέχρι τα μισά, όμως στο δεύτερο πεντάλεπτο οι Aigaleo Kings ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους και μείωσαν τη διαφορά αρκετά. Ο Μαλάκης έγραψε το 16-28, 16-34 ο Βάκκας με δύο συνεχόμενα τρίποντα, 19-34 ο Φλέσσας, 19-40 οι Βάκκας και Κουταλίδης, 21-40 ο Νίκου, 21-42 ο Δημητρακόπουλος ξανά και 11-0 σερί από τους Aigaleo Kings για το 32-42. Το τελικό 32-44 της περιόδου το έγραψε ο Κούβαρης.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Aigaleo Kings συνέχισαν να πιέζουν, όμως οι String Raftors στα τελευταία λεπτά κράτησαν την ψυχραιμία τους και πήραν τελικά την πολυπόθητη νίκη. Δημητρακόπουλος και Μαγκαφάς έγραψαν το 32-48, 34-48 ο Νίκου, 34-50 ο Κούβαρης, 36-50 ο Λιακόπουλος, 36-52 ο Κούβαρης ξανά, 37-52 ο Λιακόπουλος, 37-54 ο Βάκκας, 39-54 ο Φλέσσας, 39-56 ο Θεοχάρης, 46-56 με 7-0 σερί οι Φλέσσας και Λιακόπουλος, 46-58 ο Κούβαρης, 52-58 οι Νίκου και Φλέσσας και 52-60 ο Θεοχάρης, σκορ με το οποίο τελείωσε και το παιχνίδι.

Για τους String Raftors, πέρα από τον Δημητρακόπουλο, σε μεγάλη μέρα βρέθηκαν επίσης οι Κούβαρης και Βάκκας. Για τους Aigaleo Kings ξεχώρισαν οι Λιακόπουλος, Νίκου και Φλέσσας.