5.3%
40.0%
25.9%
29.8%

Παρά τις πολλές ελλείψεις τους, οι Tsatsoi Kings κατάφεραν να επικρατήσουν των Aigaleo Kings στι λεπτομέρειες με το τελικό 55-58, 2 στροφές πριν τα playoffs. Οι Tsatsoi Kings μπήκαν πολύ καλά στο ματς, φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και τους 22 πόντους στα μέσα του 2ου δεκαλέπτου, κλείνοντας το ημίχρονο στο 21-38. Οι Aigaleo Kings μπήκαν με περισσότερη όρεξη στο 2ο ημίχρονο, αφού ροκάνισαν τη διαφορά μέχρι και τους 2 πόντους στο τέλος, όμως οι Tsatsoi Kings δεν άφησαν σε κανένα σημείο να χαθεί το προβάδισμα και έτσι έφτασαν σε ακόμα μία νίκη για τη φετινή Bronze!

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Μακρυδάκη να ανοίγει το σκορ με τρίποντο και τους Aigaleo Kings να μπαίνουν στο ματς με δίποντο του Κορωνιού για το 2-3 της αναμέτρησης. Εκεί, ένα σερί 0-6 μετά από γκολ-φάουλ το Ασημάκη και τρίποντο του Μακρυδάκη, οι Tsatsoi Kings θα κάνουν το 2-9, ενώ ο Φλέσσας με δικό του γκολ-φάουλ και ο Παναγιωτόπουλος με δίποντο θα μειώσουν τη διαφορά στο καλάθι και στο 7-9. Με 2 ακόμα τρίποντα των Tsatsoi Kings, από τους Μακρυδάκη και Ασημάκη, η διαφορά θα ανοίξει στους 8 πόντους (7-15), ο Χρηστίδης με δίποντο στη ρακέτα θα μειώσει σε 9-15, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο, θα κλείσει με δίποντο από τον Τσέλο για το 9-17 των Tsatsoi Kings.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Tsatsoi Kings θα ανοίξουν ακόμα περισσότερο την διαφορά με τρίποντο του Τσέλου και δίποντο του Ασημάκη για το 9-22, ο Φλέσσας θα απαντήσει με 2 απανωτά δίποντα και θα μειώσει στους 9 και στο 13-22, ενώ οι Tsatsoi Kings θα τρέξουν ένα σερί 0-12 με 3 τρίποντα και 2 δίποντα από τους Μακρυδάκη, Ασημάκη και Τσέλο να στέλνουν το ματς στο +22, διαμορφώνοντας με αυτόν τον τρόπο το 13-35 στην αναμέτρηση, Εκεί, οι Aigaleo Kings με 3 συνεχόμενα δίποντα από τους Σπαγγούρο, Κορωνιό και Νίκου θα μειώσουν σε 19-35, ο Πελεκούδας με τρίποντο από τη γωνία θα γράψει το 19-38, ενώ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, ο Κορωνιός θα ευστοχήσει σε σουτ μέσης απόστασης, μειώνοντας τη διαφορά στους 17 και το σκορ στο 21-38 υπέρ των Tsatsoi Kings.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Aigaleo Kings θα μπουν πιο δυνατά στο ματς και θα μειώσουν με 3 συνεχόμενα δίποντα των Δρακόπουλο και Αραβανή στους 11 πόντους και στο 27-38, ο Τσέλος με τρίποντο θα ξεκολλήσει επιθετικά την ομάδα του και θα γράψει το 27-41, ενώ ο Κορωνιός και ο Φλέσσας με δίποντο και βολή αντίστοιχα, θα ροκανίσουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά στους 11 πόντους για το 30-41 στο παιχνίδι. Εκεί, ο Τσέλος ξανά με τρίποντο θα διαμορφώσει το 30-44, όμως οι Aigaleo Kings θα ευστοχήσουν σε 4 απανωτά δίποντα των Κορωνιό, Δρακόπουλο και Αραβνή και θα σφραγίσουν την περίοδο στους 6 πόντους και στο 38-44 του παιχνιδιού.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Αραβανής με τρίποντο θα μειώσει στους 3 για το 41-44, ο Τσέλος θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο, κάνοντας το 41-47, με δίποντο του Κορωνιού, οι Aigaleo Kings θα μειώσουν στους 4 πόντους και στο 43-47, ενώ ο Πελεκούδας με δίποντο αυτή τη φορά, θα διαμορφώσει το 43-49 για τους Tsatsoi Kings. Στη συνέχεια, οι Aigaleo Kings με 2 δίποντα των Νίκου και Κορωνιό θα μειώσουν στους 2 πόντους και στο 47-49, ο Φωτόπουλος με τρίποντο από τη γωνία θα κάνει το 47-52, με τον Κορωνιό να ευστοχεί σε ακόμα ένα δίποντο, ροκανίζοντας τη διαφορά στους 3 για το 49-52 του ματς. Με δίποντο του Μακρυδάκη από τα 4 μέτρα, οι Tsatsoi Kings θα γράψουν το 49-54, ο Ζαφειράτης με όμορφο lay up θα μειώσει σε 51-54, με τον Μακρυδάκη να απαντά με τρίποντο, γράφοντας το 51-57 στην αναμέτρηση. Με 2/2 βολές του Κορωνιού και δίποντο του Νίκου, η διαφορά θα πέσει στην κατοχή για το 55-57, με τον Τσέλο να σφραγίζει τελικά το ματς με δική του βολή για το τελικο 55-58.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Γιώργος Μακρυδάκης ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 20 πόντους με 7 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 6 ασίστ και 2 τάπες, φτάνοντας έτσι τους 23 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Μακρυδάκη από τους Tsatsoi Kings ξεχώρισε και ο Ασημάκης, με τον Τσέλο να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Aigaleo Kings σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Κορωνιός και ο Φλέσσας.