23.5%
64.7%
18.0%
4.3%

Ποδαρικό στο νέο έτος με νίκη για τους Airball B.C., οι οποίοι επικράτησαν των Petralona B.C. με σκορ 42-32. Οι δύο ομάδες είχαν να αγωνιστούν σχεδόν δύο μήνες με αποτέλεσμα να μην έχουν ρυθμό και το σκορ να είναι χαμηλό, καθώς υπέπεσαν σε πολλά λάθη και αστόχησαν σε εύκολα καλάθια. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι νικητές άρχισαν να χτίζουν μία διψήφια διαφορά, με τα Petralona να συνεχίζουν την επιθετική δυστοκία. Μετά την ανάπαυλα, προσπάθησαν μέσω της άμυνας να διεκδικήσουν κάτι από το παιχνίδι, αλλά παρέμειναν αναποτελεσματικοί στην επίθεση με αποτέλεσμα να μην καταφέρουν να μειώσουν σε διαφορά μικρότερη από 6 πόντους. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκαν ο Γιώργος Σταμούλης, με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Θανάσης Τσάκαλης, με 6 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Έναρξη στο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες στα πρώτα λεπτά και να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Το ματς ξεκίνησε με εύστοχο δίποντο του Σταμούλη για το 2-0, τα Petralona πήραν προβάδισμα (2-4) με τους Μπάλο και Δημητρακόπουλο, ο Μουμούρης ισοφάρισε με ωραίο τελείωμα σε 4-4 και με 1/2 βολές του Καταραχιά το σκορ έγινε 4-5. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 8-5 υπέρ των Airball με τη βοήθεια των Κώστα Μούτσου και Σαλάχα.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Airball έβαλαν κρίσιμα περιφερειακά σουτ και έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στο +10. Πιο συγκεκριμένα, ο Δημητρακόπουλος μείωσε αρχικά σε 8-7 κι έπειτα ακολούθησε σερί 9-0 των Airball για το 17-7 με τους Πολυχρονόπουλο, Κυρούδη και Σταμούλη (πέτυχε 2 τρίποντα), ενώ τα Petralona μείωσαν σε 17-11 με τους Δημητρακόπουλο και Καταραχιά για να έρθει ο Τσάκαλης με νέο τρίποντο να γράψει το 20-11. Με καλάθι του Καταραχιά για τα Petralona και του Σαλάχα για τους Airball ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με σκορ 22-13.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια με την αστοχία και τα πολλά λάθη να συνεχίζουν να στιγματίζουν το παιχνίδι. Ο Πολυχρονόπουλος μετά από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε για το 24-13, ο Καταραχιάς έστειλε τη διαφορά στο -10 (24-14) και ο Κυρούδης σημείωσε το 26-14. Ο Δημητρακόπουλος μείωσε σε 26-16, ξανά ο Κυρούδης για το 28-16 και ξανά ο Δημητρακόπουλος με 3/3 βολές για να επιστρέψει η διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα μετά από πολλή ώρα (28-19). Με το δεύτερο προσωπικό τρίποντο του Τσάκαλη, το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 31-19.

Τέταρτη, και τελευταία, περίοδος στο παιχνίδι με τα Petralona να πλησιάζουν μέχρι τους 6 πόντους, αλλά με τους Airball να μην τους δίνουν άλλα περιθώρια και να παίρνουν μία σπουδαία νίκη. Ο Κυρούδης πέτυχε το 33-19, ο Φασόλης μείωσε σε 33-21, ο Μουμούρης έστειλε τη διαφορά ξανά στο +14 (35-21) και οι Δημητρακόπουλος και Καταραχιάς μείωσαν σε 35-25. Στη συνέχεια, ο Σταμούλης σκόραρε για το 37-25 και τα Petralona μείωσαν στους 7 πόντους (37-30) με τους Καταραχιά και Κρητικό, ενώ έμεναν 90 δευτερόλεπτα. Ο Πολυχρονόπουλος με 1/2 βολές σημείωσε το 38-30 και με καλάθι του Κρητικού η διαφορά έφτασε στους 6 πόντους (38-32). Το τελικό σκορ ήταν 42-32 και διαμορφώθηκε από δύο βολές του Κυρούδη και ένα μπάσιμο του Κώστα Μούτσου.

Πέρα από τους Σταμούλη και Τσάκαλη, για τους νικητές ξεχώρισαν, επίσης, οι Μουμούρης και Πολυχρονόπουλος. Για τα Petralona B.C. σε καλή μέρα βρέθηκε ο Κρητικός.