10.0%
44.4%
36.8%
14.7%

Οι Aladalon συνέχισαν με νίκη και μετά την 19η στροφή της Bronze League, αφού επικράτησαν με σχετική ευκολία απέναντι στους Ρούκουnets με το τελικό 70-47. Το ματς ξεκίνησε πολύ καλά για τους Ρούκουnets, με τους Aladalon να απαντούν και να κλείνουν το ημίχρονο στο +12 (33-21). Στην 3η περίοδο, οι Ρούκουnets απάντησαν και μείωσαν στο καλάθι (37-35), όμως οι Aladalon πάτησαν το πόδι στο γκάζι, άνοιξαν τη διαφορά και έφυγαν από το κλειστό του Περιστερίου με το 12ο ροζ φύλλο για τη φετινή σεζόν.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Aladalon να ανοίγουν το σκορ με δίποντο του Μαχαίρα για το αρχικό 2-0 και τους Ρούκουnets να τρέχουν ένα σερί 0-8 με 6 πόντους του Αλεξίου και 2 του Ζήση, για να πάρουν το προβάδισμα και να κάνουν το 2-8. Εκεί, ο Παπαβασιλείου θα μειώσει με καλάθι στην αντίπαλη ρακέτα στο 4-8, ο Κουρεντζής με δικό του δίποντο θα γράψει το 4-10, με τους Aladalon να παίρνουν κεφάλι στο σκορ ξανά μετά το αρχικό 2-0, έπειτα από δίποντο του Μιχαηλίδη, 3/4 βολές των Αθανασάκο και Μένεγα και δίποντο του Μαχαίρα για το 11-10 της αναμέτρησης. Οι Ρούκουnets με 2/2 βολές του Κουρεντζή θα περάσουν μπροστά για το 11-12, όμως το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσουν με 2 δίποντα και 2 βολές οι Aladalon, για να χτίσουν διαφορά 5 πόντων, με το σκορ στο 17-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Aladalon θα ανοίξουν ακόμα περισσότερο την ψαλίδα της διαφοράς, αφού με δίποντο του Παπαβασιλείου και βολή του Αθανασάκου, η διαφορά θα ανέβει στους 8, με το σκορ στο 20-12, οι Ρούκουnets θα μειώσουν με δίποντο του Αλεξίου και τρίποντο του Πανόπουλου για το 20-17, όμως οι Aladalon θα κάνουν το 26-17, έπειτα από 2 δίποντα του Μαχαίρα και 2 βολές του Μένεγα για το 26-17, με τον Κουρεντζή να μειώνει με εύστοχο lay up και να διαμορφώνει το 26-19 στο ματς. Στη συνέχεια, ο Μιχαηλίδης με όμορφο τρόπο θα κάνει το 28-19, ο Αλεξίου με πολύ δύσκολο τρόπο θα μειώσει ξανά στους 7 για το 28-21, ενώ οι Aladalon με 2 δίποντα του Μαχαίρα και βολή του Αθανασάκου, θα κλείσουν το πρώτο ημίχρονο, με το σκορ στο 33-21 για την ομάδα τους.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Ζήσης με δύο απανωτά floater θα μειώσει στους 8 για τι 33-25, ο Μένεγας θα απαντήσει με δίποντο για το 35-25, ενώ ο Ζήσης με τρίποντο αυτή τη φορά θα ροκανίσει ακόμα περισσότερο για το 35-28. Με ένα δίποντο θα απαντήσει ο Μιχαηλίδης για τους Aladalon, όμως οι Ρούκουnets θα συνεχίσουν να ευστοχούν αυτή τη φορά με δίποντα των Κουρεντζή, Καρπούζο και ακόμα ένα τρίποντο του Ζήση, με τη διαφορά να μειώνεται στο καλάθι και το σκορ να πηγαίνει στο 37-35. Στη συνέχεια, οι Aladalon θα απαντήσουν και θα ανοίξουν τη διαφορά στους 8 πόντους έπειτα από 3 συνεχόμενα δίποντα από τους Παπαβασιλείου, Μιχαηλίδη και Μαχαίρα, γράφοντας έτσι το 43-35, οι Ρούκουnets θα μειώσουν με βολή του Αλεξίου σε 43-36, όμως οι Aladalon με γκολ-φάουλ του Μένεγα και δίποντο του Αθανασάκου, θα πάνε το ματς στο +12 ξανά, με το σκορ στο 48-36. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει με δίποντο ο Ζήσης για τους Ρούκουnets και 2 δίποντα απάντηση από τον Μιχαηλίδη, διαμορφώνοντας έτσι το 52-38 για τους Aladalon.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Aladalon με 4 απανωτά δίποντα των Μαχαίρα, Παπαβασιλείου και Μαχαίρα θα ανοίξουν τη διαφορά ακόμα περισσότερο για το 60-38, ο Ασβεστάς με εύστοχο δίποντο θα μειώσει σε 60-40, με τον Μένεγα να απαντά με 2/2 βολές για το 62-40 του ματς. Ένα δίποντο του Κουρεντζή θα κάνει το 62-42, οι Aladalon με νέο σερί 8-0 θα ανοίξουν τη διαφορά στο μέγιστο (70-42), ενώ το ματς θα σφραγίσει με τρίποντο και δίποντο ο Ασβεστάς για το τελικό 70-47.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Αντώνης Μένεγας ο οποίος σταμάτησε στους 16 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 1 φορά την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 1 του προσπάθεια, για να συγκεντρώσει 27 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Μιχαηλίδης και Μαχαίρας, ενώ από τους Ρούκουnets ξεχώρισε η προσπάθεια των Καρπούζο και Κουρεντζή.