20.8%
50.0%
31.9%
14.3%

Ντέρμπι μόλις για ένα ημίχρονο ήταν η αναμέτρηση των Aladalon με τους Aigaleo Kings με τους πρώτους να παίρνουν το ροζ φύλλο με 57-43. Το ματς μέχρι την ανάπαυλα ήταν πολύ αμφίρροπο με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα αλλά και ισοπαλίες. Ωστόσο οι Aladalon παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο μισό και σκοράροντας όσο έπρεπε πήραν μία εν τέλει εύκολη νίκη, τη δέκατή τους για φέτος.

Το ματς θα ξεκινήσει με τον Αραβανή να κάνει το 0-3 για τους Aigaleo Kings για να ακολουθήσει σερί των Aladalon καλάθια των Βαγγέλη και Μελανοφρύφη για το 6-2. Κορωνιός και Φλέσσας θα κάνουν το 6-10, Αθανασάκος και Μελνοφρύδης θα ισοφαρίσουν σε 10-10, Δρακόπουλος και Κορωνιός θα κάνουν το 10-13, ο Βαγγέλης το 12-13, οι Κορωνιός και Νίκου το 12-16 και ο Αθανασάκος το 15-16 του 1ου δεκαλέπτου.

Στην αρχή του 2ου δεκαλέπτου ο Κτενίδης θα βάλει την ομάδα του μπροστά με 17-16, ο Νίκου θα απαντήσει για το 17-18, ο Μελανοφρύδης έκανε το 19-18, ο Νίκου ξανά το 19-20, ο Μένεγας το 21-20, ο Αραβανής το 21-22 και τότε οι Μαρκοπουλιώτης, Βαγγέλης και Αθανασάκος θα βάλουν μπροστά την ομάδα τους με 29-22 αλλά ο Φλέσσας με μπάζερ τρίποντο έγραψε το 29-25 του ημιχρόνου.

Τρομερό 3ο δεκάλεπτο έκαναν οι Aladalon αφού ξεκίνησαν με σερί 10-0 με σκόρερ αυτού τους Παπαβασιλείου, Βαγγέλη και Μελανοφρύδη και έκαναν έτσι το σκορ 39-25 ενώ ο Δρακόπουλος μείωσε τότε σε 39-27. Ο Παπαβασιλείου απάντησε για το 41-27 και η 3η περίοδος έληξε στο 41-29 με καλάθι του Χρηστίδη.

Καλάθια από Παπαβασιλείου και Μελανοφρύδη θα κάνουν το 46-29 στις αρχές της 4ης περιόδου ενώ 2/2 βολές του Κορωνιού έκαναν το 46-31. Ο Βαγγέλης τότε σημείωσε το 48-31, ο Κορωνιός το 48-33, Βαγγέλης Παπαβασιλείου το 51-33, ο Παναγιωτόπουλος μείωσε σε 51-35, ο Βαγγέλης με τον ίδιο τρόπο το 53-35, Δρακόπουλος και Αραβανής το 53-39, ο Παπαβασιλείου το 55-39, ο Κορωνιός το 55-41 και ο Βαγγέλης με δύο καλάθια το τελικό 57-43.

MVP της αναμέτρησης ο Βασίλης Βαγγέλης με 20 πόντους., 5 ριμπάουντ, 6 ασσίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Μιχάλης Αραβανής με 7 πόντους, 7 ασσίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.