20.0%
75.0%
34.1%
30.8%

Μεγάλη εμφάνιση για τους Τουβλέικερς στη σειρά με τους Anonymous για να πάρουν τη νίκη με 50-60 και να κάνουν το 0-1 στη σειρά των «16» της Rising! Τρομερός ο Μαρίνος, με τον Αγγουριδάκη, τον Κριτσωτάκη και τον Γιαννουλάκη να τον συνεπικουρούν και τους Τουβλέικερς με συνεχόμενα κλεψίματα να παίρνουν τη νίκη στο φινάλε!

Το ματς ξεκίνησε με καλάθι του Κωνσταντινίδη για να απαντήσουν Μαρίνος και Γιαννουλάκης για το 2-5. Ο Δρόσος μείωσε στον πόντο, με τον Βλάχο να τον μιμείται μετά τις βολές του Γιαννουλάκη. Ο Λειβαδάς με τρίποντο έγραψε το 6-10, με τον Βλάχο να ισοφαρίζει, πριν έρθει ο Μαρίνος με τρομερό καλάθι και φάουλ για το 10-13 στην περίοδο. Ο Καμινάρης σκόραρε για το 10-15 στο 2ο δεκάλεπτο με τον Βλάχο να είναι ασταμάτητος (12 πόντοι στο πρώτο ημίχρονο) και να μειώνει σε 14-15 και 16-17 μετά το καλάθι του Δρελιώζη για να έρθει ο Καπέλης για το προσπέρασμα της ομάδας του. Ο Γιαννουλάκης με τον Μαλαθούνη αντάλλαξαν καλάθια και λίγο μετά Λειβαδάς και Μαλαθούνης αντάλλαξαν τρίποντα για το 23-22 των Anonymous με τον Κριτσωτάκη να σκοράρει για το 23-24 και το ημίχρονο να κλείνει με μια βολή από τον Κωνσταντινίδη στο 24-24.

Στην επανάληψη ο Παπαδήμας σκόραρε για να βάλει μπροστά την ομάδα του, αλλά Κριτσωτάκης και Λειβαδάς απάντησαν με τρίποντα για το 26-30. Ο Μαλαθούνης μείωσε στο σουτ, με τον Κριτσωτάκη να γράφει το 28-32, πριν έρθει ο Δρόσος με δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 34-32 της ομάδας του. Ο Καμινάρης ισοφάρισε, αλλά ο Μαλαθούνης έγραψε κι εκείνος τρίποντο για το 37-34. Ο Μαρίνος σκόραρε για το 37-37, με τον Κωνσταντινίδη να βάζει μία βολή, τον Αγγουριδάκη να γράφει το 4ο τρίποντο των Τουβλέικερς στην περίοδο και το δεκάλεπτο να κλείνει από μία βολή του Βλάχου.

Στην 4η περίοδο ο Καπέλης με μία βολή έφερε το ματς στα ίσα, αλλά οι Τουβλέικερς με δύο καλάθια του Γιαννουλάκη και 3/3 βολές από τον Αγγουριδάκη από φάουλ στο τρίποντο ξέφυγαν με 40-47. Ο Βλάχος ήταν ξανά εκεί, 44-47 με 4 μαζεμένους πόντους, με τον Μαρίνο να γράφει τρίποντο για το 44-50. Ο Δάσκαλος μείωσε σε 46-50, με τον Μπαλάσκα να σκοράρει για το 46-52. Ο Βλάχος μείωσε ξανά, με τον Δρελιώζη να φέρνει και πάλι την ομάδα του στους 6 πόντους, 48-54. Δύο βολές του Μαλαθούνη έγραψαν το 50-54, με τον Μπαλάσκα να φέρνει την ομάδα του στο 50-56 και τους Τουβλέικερς μετά από κλέψιμο να φτάνουν ως το τελευταίο λεπτό με αυτή τη διαφορά. Έχασαν την επίθεση, αλλά ο Κριτσωτάκης έκανε δύο συνεχόμενα κλεψίματα στα 50 και τα 40 δευτερόλεπτα, τα οποία ολοκλήρωσε με δύο λέι απ στον αιφνιδιασμό για το 50-60 τη ομάδας του στα 35 δευτερόλεπτα, με το ματς να κρίνεται και τους Τουβλέικερς να κάνουν το 0-1 στη σειρά!

Για τους νικητές ο Μαρίνος είχε 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, με 4/9 τρίποντα, ο Αγγουδιράκης είχε 6 πόντους, 14 ριμπάουντ, ο Κριτσωτάκης 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Γιαννουλάκης 10 πόντους, 7 ριμπάουντ. Για τους Anonymous ο Βλάχος είχε 19 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Μαλαθούνης 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Δρόσος 8 πόντους, ο Παπαδήμας 10 ασίστ.