22.2%
54.5%
38.2%
8.0%

Ματς για γερά νεύρα αποδείχθηκε το παιχνίδι μεταξύ των Anonymous και των B.C. Abla με τους πρώτους να ανατρέπουν το σκορ και να κερδίζουν στο νήμα με εύστοχο τρίποντο του Πουλάκου με τελικό σκορ 55-54, ανεβαίνοντας στον βαθμολογικό πίνακα με σκορ 5-2, αφήνοντας τους μαχητικούς B.C. Abla πίσω με σκορ 2-5. MVP του παιχνιδιού ο double-double machine, Χάρης Μαλαθούνης με 15 πόντους και 16 ριμπάουντ!

Ξεκίνημα του παιχνιδιού και οι Anonymous θα ανοίξουν το σκορ με τον Βλάχο να πετυχαίνει το πρώτο δίποντο και τον Μακρή των B.C. Abla να απαντάει για το 2-2. Ο Βλάχος θα συνεχίσει με 2/2 εύστοχα δίποντα για το 6-2 με τον Μπελεχάκη αυτή τη φορά να μειώνει για B.C. Abla σε 6-4. Ο Βλάχος ξανά θα φέρει το παιχνίδι στους 4 πόντους και ο Μητσόπουλος θα μειώσει σε 8-6. Στη συνέχεια ο Μαλαθούνης με εύστοχο τρίποντο θα κάνει το 11-6 και τον Μακρή να μειώνει την διαφορά με 1/2 βολές για το 11-7. Με νέο τρίποντο θα απαντήσουν οι Anonymous για το 14-7, ενώ στην συνέχεια οι B.C. Abla θα πατήσουν γκάζι και με ένα σερί 0-8 θα περάσουν μπροστά για το 14-15. Ο Βλάχος θα φέρει το ματς στα ίσα με 1/2 βολές και ο Πουλάκος θα δώσει το προβάδισμα στους Anonymous με τρίποντο στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου για το 18-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι B.C. Abla θα μειώσουν στον πόντο με τον Σωτηρόπουλο, ενώ οι Anonymous με όπλο τους τον Μαλαθούνη θα κάνουν ένα μίνι σερί 5-0 για το 23-17. Ο Σωτηρόπουλος ξανά θα μειώσει σε 23-19, ενώ ο Δάσκαλος με 2/2 βολές θα κάνει το 25-19 για τους Anonymous. Με νέο σερί θα απαντήσουν οι B.C. Abla με τους Μητσόπουλο, Ορνεράκη να φέρνουν το ματς ξανά στον πόντο για το 25-24, για να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με 2/2 βολές του Βλάχου και προβάδισμα τριών πόντων για τους Anonymous.

Στην επιστροφή των ομάδων οι B.C. Abla θα μπουν πιο αποφασισμένα και με μπροστάρη τον Μακρή ο οποίος κέρδισε 2 γκολ φάουλ σε 2 συνεχόμενες επιθέσεις θα φέρουν το ματς στα ίσα για το 29-29 με τον Βλάχο να δίνει ξανά το προβάδισμα στους Anonymous με δύσκολο δίποντο για το 31-29. Στη συνέχεια ο Παντρευτάκης θα ισοφαρίσει ξανά το παιχνίδι για B.C. Abla (31-31) για να απαντήσουν οι Anonymous με ένα σερί 8-0 με τους Βλάχο, Πουλάκο και Δάσκαλο να ευστοχούν σε 3 δίποντα και 2 βολές για το 39-31. Οι B.C. Abla όμως δεν θα το βάλουν κάτω και με δικό τους σερί 9-0 θα περάσουν μπροστά με τους Μπελεχάκη και Μακρή να ευστοχούν σε 1 τρίποντο και 3 δίποντα παίρνοντας το προβάδισμα για την ομάδα τους για να λήξει το 3ο δεκάλεπτο με σκορ 39-40.

Στο τέταρτο και πιο κρίσιμο δεκάλεπτο, οι B.C. Abla θα διευρύνουν ακόμα περισσότερο την διαφορά με το Μπελεχάκη να ευστοχεί σε ακόμα ένα τρίποντο για το 39-43 και τον Βλάχο από τους Anonymous να μειώνει ξανά στους 2 για το 41-43. Οι B.C. Abla θα πατήσουν το γκάζι ξανά και με ένα σερί 0-6 από τους Μητσόπουλο και Σωτηρόπουλο με 3 δίποντα θα κάνουν το 41-49 5 λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού. Οι Anonymous θα μειώσουν με τον Μαλαθούνη να ευστοχεί σε 2 συνεχόμενες επιθέσεις κάνοντας το 45-49 και τον Σωτηρόπουλο να δίνει ανάσα στους B.C. Abla με δίποντο από μέση απόσταση για το 45-51. Ο Μαλαθούνης θα ευστοχήσει σε κρίσιμο τρίποντο και θα φέρει το ματς στους 3 πόντους (48-51) και τον Σωτηρόπουλο να κερδίζει φάουλ και να ευστοχεί σε 1/2 βολές για το 48-52. Στη συνέχεια ο Βλάχος θα πετύχει δύσκολο καλάθι κάτω από την μπασκέτα για το 50-52 και ο Μητσόπουλος θα αυξήσει την διαφορά με δύσκολο σουτ πάνω από τα χέρια του αμυντικού για το 50-54. Ο Βλάχος στη συνέχεια θα ευστοχήσει σε 2/2 βολές για το 52-54 για να έρθει ο Πουλάκος και με μία τρίποντη βόμβα από τις 45˚ θα διαμορφώσει το 55-54 στέλνοντας τους Anonymous στα ουράνια κάνοντας την 5η τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Rising League.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Χάρης Μαλαθούνης πετυχαίνοντας 15 πόντους και 16 ριμπάουντ εκ των οποίων τα 5 επιθετικά. Άξιους συμμάχους στο πλευρό του είχε τους Βλάχο (23 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 τάπες) και Πουλάκο (8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μακρής με 12 πόντους και 13 ριμπάουντ.