12.5%
46.4%
32.8%
5.3%

Ένα ντέρμπι αντάξιο τελικού είχαμε στη Ριζούπολη με τους Anonymous να κοντράρονται ενάντια στους Los Angeles Slipers για 45 λεπτά, με τους πρώτους να παίρνουν την πολυπόθητη νίκη με 62-60 καθώς ο Παπαδήμας ευστόχησε σε καλάθι και φάουλ με ένα δευτερόλεπτο να απομένει.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τον Σακελλαρόπουλο να πετυχαίνει μία βολή και το Βλάχο ένα δίποντο για το 3-0 υπέρ των Anonymous. Ο Κάρλος απάντησε με δίποντο αλλά ο Αδάμης με τέσσερις προσωπικούς πόντους έκανε το 7-2. Δίποντα του Κάρλου και του Κουμπαράκη μείωσαν σε 7-6 αλλά ο Βλάχος με καλάθι και φάουλ έκανε το 10-6. Ο Μέξας που άνοιξε λογαριασμό με δύο δίποντα ισοφάρισε αλλά ο Αδάμης με δύο βολές έκανε το 12-10 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Κουμάντο να πετυχαίνει μία βολή και τον Μέξα να συμπληρώνει με τον ίδιο τρόπο και το δώδεκα όλα. Δύο βολές πέτυχε ο Σακελλαρόπουλος για το 14-12. Οι Los Angeles Slipers σε εκείνο το σημείο έτρεξαν ένα σερί 10-0 με το Μέξα να πετυχαίνει τους 8 πόντους για το 14-22. Με δίποντο του Σακελλαρόπουλου και τρίποντο του Παπαδήμα οι Anonymous μείωσαν σε 19-22. Ο Κουμάντος ευστόχησε σε μία βολή αλλά με δίποντο απάντησε ο Βλάχος. Με τον ίδιο τρόπο αύξησε πάλι την διάφορα ο Κουμάντος στο 20-25 αλλά σερί 4-0 με δίποντο του Σακελλαρόπουλου και δύο βολές του Βλάχου έφερε το ματς στα ίσα στη λήξη της δεύτερης περιόδου.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους Anonymous να εκμεταλλεύονται την απουσία του Μέξα που είχε φορτωθεί με τέσσερα φάουλ και να πετυχαίνουν σερί 9-0 με εφτά πόντους του Βλάχου και ένα δίποντο του Σακελλαρόπουλου. Το σερί ανέκοψε ο Κουμπαράκης με δίποντο αλλά ο Θειακούλης με τέσσερις προσωπικούς πόντους και ο Σακελλαρόπουλος με δύο έκαναν το 31-27. Τη διαφορά στους 10 κατέβασε ο Μέξας στη λήξη της τρίτης περιόδου. Η συγκλονιστική τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με δίποντο του Κουμάντου και του Μέξα για το 39-33. Ο Βλάχος πού όταν έβλεπε το Μέξα πήγαινε κατά πάνω του για να κερδίσει το πέμπτο φάουλ έκανε εύκολο lay-up. Mε δύο βολές ο Mέξας μείωσε πάλι την διαφορά στο -6 και τον 41-35. Ο Σακελλαρόπουλος με μία βολή και ο Αδάμης με δίποντο ανέβασαν πάλι τη διαφορά στο +9 και το 44-35. Ο Κουμπαράκης μείωσε αλλά ότι Θειακούλης απάντησε με δίποντο. Μια βολή του Κουμπαράκη δεν άλλαξε κάτι αφού ο Βλάχος με δίποντο έκανε το 48-38. Μεμια βολή  απάντησε ο Κουμάντος με τον Βελαώρα να σημειώνει δίποντο για το 50-39. Ο Κουμπαράκης με τρίποντο και ο Μέξας με δίποντο έριξαν τη διαφορά στο -6 και το 50-44. Άμεση ήταν η απάντηση από Θειακούλη και Βλάχο που ανέβασαν πάλι την διαφορά στο συν 10 με λίγα λεπτά να απομένουν. Αυτό που θα ακολουθούσε δεν το περίμενε κάνεις. Οι Los Angeles Slipers έτρεξαν σερί 0-10 με το Μέξα να πετυχαίνει τους έξι πόντους σε αυτό το διάστημα και ο Κουμπαράκης να σημειώνει το δίποντο που θα έφερνε το ματς στα ίσα και το 54 όλα. Με λίγα δευτερόλεπτα να απομένουν οι Anonymous  δεν κατάφεραν να σκοράρουν και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί ο Μέξας πήρε το όπλο του και σημείωσε έξι σερί πόντους κάνοντας το 54-61, ένα φάουλ όμως που έκανε σε διεκδίκηση επιθετικού ριμπάουντ τον έστειλε στον πάγκο της ομάδας του με 5 φάουλ. Αυτή την ευκαιρία εκμεταλλεύτηκαν οι Anonymous  οι οποίοι με βολές του Αδάμη τροφοδοτώντας τον συνέχεια στο low-post και με ένα δίποντο του Βλάχου κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 60 όλα. Με λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει οι Los Angeles Slipers δεν μπορούσα να βρουν σκορ με τίποτα και έκαναν μικρές επιθέσεις χωρίς να εκμεταλλεύονται το προβάδισμα που είχαν. Στην τελευταία φάση του ματς ο Παπαδήμας πήρε τον διάδρομο και ευστόχησε σε παλικαρίσιο καλάθι δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του με ένα δευτερόλεπτο να απομένει. Την συμπληρωματική βολή την έχασε και έτσι οι Los Angeles Slipers δεν κατάφεραν να κάνουν επίθεση.

Συγκλονιστικό ματς από όλες τις απόψεις που τα είχε όλα. Οι Anonymous  θα μπορούσαν να έχουν καθαρίσει το ματς από την τέταρτη περίοδο αλλά η μαχητική ψυχή των Los Angeles Slipers δεν τους άφησε να έχουν μία εύκολη δουλειά. MVP για τους νικητές δεν ήταν άλλος από τον Βλάχο ο οποίος πέτυχε 20 πόντους, μάζεψε 14 ριμπάουντ και έκανε 3 κλεψίματα. Από κοντά και  ο Αδάμης με 11 πόντους και 14 ριμπάουντ. Επίσης τα εύσημα μπορούν να πάνε στον Παπαδήμα ο οποίος με το καλάθι του διαμόρφωσε το αποτέλεσμα. Από τους Los Angeles Slipers αδιαμφισβήτητος πυλώνας της ομάδας ήταν ο συνήθης ύποπτος Μέξας ο οποίος για ακόμη μία βραδιά έσπασε τα κοντέρ και πέτυχε 35 πόντους, μάζεψε 19 ριμπάουντ και έκανε 4 κλεψίματα. Βοήθησε και ο Κουμπαράκης με 12 πόντους, 14 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.