11.8%
42.9%
23.3%
13.0%

Σε τρίτο ματς θα κριθεί η σειρά μεταξύ Athens Supergrungers και Ξεφτιλάιζερς, καθώς η ομάδα του Τυπάλδου δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση και την ορθή αμυντική λειτουργία των αντιπάλων. Ο αγώνας κρίθηκε στην παράταση μετά από σωρεία λαθών και αστοχίας.

Το 1ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με Παπαδάκη και Δεδούση σε καλή κατάσταση. Ο μεν σκόραρε πρώτα με ρολ/ντράιβ και ύστερα σούταρε μετά από επιθετικό ριμπάουντ, ενώ ο δε έβαλε δύο τρίποντα για το 6-6. Τρίποντο από τον Χριστόπουλο στη συνέχεια και ωραίος αιφνιδιασμός πάλι από τον Δεδούση για το 11-8. Μικρό σερί 6-0 από τους Athens Supergrungers και εξαιρετικό ντράιβ του Τυπάλδου για το 17-10.

Νωχελικά μπήκαν και οι δύο ομάδες με τους Ξεφτιλάιζερς να ξεκινάνε το σκοράρισμα κάνοντας και ένα σερί 5-0 με τον Τυπάλδο να βάζει και πάλι ωραία ντράιβ, έως το 17-15. 3.30 πριν το ημίχρονο ο Λιούτας έβαλε το 1ο καλάθι-τρίποντο- για την ομάδα του. Το ημίχρονο έκλεισε 22-19 με ντράιβ του Δεδούση.

Η ισοφάριση για τους Ξεφτιλάιζερς ήρθε μετά τη συνεργασία Καζά-Τυπάλδου, όμως το 25-22 έγινε μετά από ωραία πάσα του Κατσαμπάνη στον Χριστόπουλου. Ωραίο σουτ του Δεδούση Γ. και δυναμικό ντράιβ του Τυπάλδου για το 26-26.(28-26)

Επιθετικό ριμπάουντ του Χαραλαμπόπουλου για το 29-28 και απάντηση με δυναμικό ντράιβ του Τσίπρα. Το 33-32 διαμορφώθηκε μετά από ντράιβ του Κατσαμπάνη και καλάθι του Τρίαρου μετά από ωραία πάσα του Τσίτσου. Το ματς πήγαινε πόντο πόντο. Ο Δεδούσης έκανε ένα ακόμα ωραίο ντράιβ, όμως 1.30 για τη λήξη ο Αϊβαλιώτης έβαλε ωραίο σου γράφοντας το 37-36. Στο τελευταίο λεπτό ο Χαραλαμπόπουλος έβαλε αιφνιδιασμό κάνοντας το +2 για τους Ξεφτιλάιζερς, ωστόσο ο Αϊβαλιώτης σκόραρε με σουτ 32,9’’ για τη λήξη ισοφαρίζοντας και στέλνοντας την ομάδα του στην παράταση.

Η παρέα του Χριστόπουλου πατούσε καλύτερα στα τελευταία 5 λεπτά. Ο Αϊβαλιώτης έβαλε ντράιβ και ο Χαραλαμπόπουλος έβαλε ½ βολή για το 41-40. Ωραίο ποστ του Χριστόπουλου και δίποντο από τον Παπαδάκη κάνοντας το 45-40, ενώ ο Τυπάλδος έκανε ύστατη προσπάθεια και με τρίποντο πήγε τη διαφορά στο -2.  Οι βολές Χριστόπουλου-Λιούτα έκαναν το τελικό 49-43.

MVP o Χριστόπουλος με 13 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 τάπες, ενώ όλοι οι Supergrungers σκόραραν. Από την άλλη ο Δεδούσης Δ. έβαλε 21 πόντους και 13 ο Τυπάλδος.