36.8%
58.3%
50.0%
31.8%

Athens Superg. vs Πασατεμπο Kings 65-66.Ματσάρα ανάμεσα σε Πασατέμπο Kings και Athens Supergrungers με τους Πασατέμπο να είναι μπροστά μέχρι και 20 πόντους 28-48 , οι Athens να το γυρίζουν και με τρίποντο 4″ πριν το τέλος να περνούν προβάδισμα 64-65. Οι Πασατέμπο βγάζουν εκπληκτικό play στο time-out και με κερδισμένο φάουλ του Γρηγορακάκη βάζοντας και τις 2 βολές έκαναν το 66-65. Οι Athens με (0:01,7)πήραν το σουτ αλλά ο Κούρτης ήταν άστοχος και οι Πασατέμπο πήραν τη μεγάλη νίκη.Mvp του αγώνα ο Βλάχος με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο.

Το ματς ξεκίνησε με τρίποντο ο Παπαϊωάννου και με ντραιβ ο Γρηγορακάκης 0-5 για τους Πασατέμπο. Ο Κατσαμπάνης με καλάθι από το ζωγραφιστό πέτυχε το 2-5 για τους Athens. Ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε ο Βλάχος το 2-7.Με σουτ σκόραρε ο Λιούτας το 4-7 και ο Παπαϊωάννου με ντραιβ και ο Βλάχος με λει-απ έγραψαν το 4-11.Ο Αϊβαλιώτης με τρίποντο και ο Θεοδώρου με καλάθι από το ζωγραφιστό μείωσαν σε 9-11.Ο Γρηγορακάκης και ο Παπαϊωάννου σκόραραν το 9-15.Ο Κούρτης σκόραρε με τρίποντο το 12-15 και το δεκάλεπτο τελείωσε με σερί 0-9 για τους Πασατέμπο 12-24,αρχικά με Hook ο Γρηγορακάκης, τρίποντο ο Βλάχος, ο Κοτζιάς με σουτ από την γωνιά και ξανά ο Βλάχος σκόραρε από το ζωγραφιστό.

Δεύτερο δεκάλεπτο και ο Κατσαμπάνης μείωσε 14-24 για τους Athens. O Χριστοδούλου με τρίποντο έκανε το 14-27 για τους Πασατέμπο. Ο Παπαδάκης με 2/2 βολές και ο Βαμβαράπης με ντραιβ το σκορ έγινε 18-27.Ο Παπαϊωάννου σκόραρε με τρίποντο το 18-30 και ο Θεοδώρου με ντραιβ το 20-30.Ο Παπαϊωάννου με τρίποντο και ο Χριστοδούλου και ο Βλάχος με σουτ έγραψαν το 20-37.Ο Παπαδάκης και ο Τσίπρας σκόραραν το 24-37 και ο Γρηγορακάκης με λει-απ στον αιφνιδιασμό το 24-39.Από το low post πέτυχε το 26-39 ο Τσίπρας και το δεκάλεπτο τελείωσε 26-42 με 2/2 βολές ο Χριστοδούλου και με 1/2 βολές ο Βλάχος.

Τρίτο δεκάλεπτο και ο Βλάχος από το ζωγραφιστό και ο Παπαϊωάννου με 1/2 βολές πέτυχαν το 26-45 για τους Athens. Ο Τσίπρας με 2/2 βολές έκανε το 28-45 και ο Παπαϊωάννου νε τρίποντο το 28-48.Μείωσαν 33-48 με τρίποντο ο Θεοδώρου και με ντραιβ ο Κατσαμπάνης.Ο Χριστοδούλου με σουτ έκανε το 33-50.Ο Κούρτης με τρίποντο το 36-50 και ο Βλάχος από το ζωγραφιστό το 36-52.Με ντραιβ σκόραρε ο Θεοδώρου το 38-52 και ο Λάγιος με τρίποντο και ο Χριστοδούλου με ντραιβ έγραψαν το 38-57.Οι Athens έκλεισαν το δεκάλεπτο με σερί 7-0 και μείωσαν σε 45-57,ο Λιούτας σκόραρε με ντραιβ, ο Κατσαμπάνης με σουτ και με τρίποντο ο Κούρτης.

Τελευταίο δεκάλεπτο και οι Athens μείωσαν σε 51-57,ο Βαμβαράπης με λει-απ, floater ο Αϊβαλιώτης και με σουτ από το High post Ο Βαμβαράπης. Ο Γρηγορακάκης σκόραρε το 51-59 για τους Πασατέμπο με σουτ.Ο Βαμβαράπης με σουτ,από το ζωγραφιστό ο Αϊβαλιώτης και ο Τσίπρας από επιθετικό ριμπάουντ έγραψαν το 57-59.Με ντραιβ σκόραρε ο Παπαϊωάννου το 57-61.Ανατροπή με εύστοχο τρίποντο ο Κούρτης και με καλάθι από επιθετικό ριμπάουντ ο Αϊβαλιώτης και πέτυχαν το 62-61(5:08)πριν το φινάλε. Ο Κοτζιάς από το low post και ο Παπαϊωάννου με 1/2 βολές (0:20) πέτυχαν το 62-64.Ο Αϊβαλιώτης με τρίποντο(0:03) έδωσε το προβάδισμα στους Athens με 65-64.Οι Πασατέμπο στην επαναφορά κέρδισαν φάουλ (0:01,7) και ο Γρηγορακάκης με 2/2 βολές πέτυχε το 65-66.Οι Athens έκαναν την επαναφορά (0:01,7) με τον ο Κούρτη, (έξυπνα πέταξε την μπάλα στον αμυνόμενο με πλάτη Λάγιο)να παίρνει το τρίποντο αλλά να είναι άστοχος.

Για τους νικητές ξεχώρισαν ακόμα ο Παπαϊωάννου με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Κοτζιάς με 4 πόντους,6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κούρτης με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ο Κατσαμπάνης με 8 πόντους,14 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Αϊβαλιώτης με 12 πόντους, και 6 ριμπάουντ