29.4%
80.0%
51.1%
23.5%

Τα Χαμένα Ταλέντα κέρδισαν τους Athens Supergrungers με 66-70 για να πάρουν το δεύτερο ροζ φύλλο τους στη σεζόν μετά από ένα τρομερό παιχνίδι. Ντέρμπι και στα 40 λεπτά το ματς, καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε ξεφύγει με περισσότερους από 4 πόντους ως 1:55 για το τέλος, με τον Πενταγιώτη, τον Μπίλλη και τον Ψιμάδη να κάνουν τη διαφορά οδηγώντας την ομάδα τους στη νίκη!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Μπίλλη και τον Κυριακού να σκοράρουν, για να απαντήσουν με 8-0 οι Athens Supergrungers με τον Κατσαμπάνη, τον Τσίπρα, τον Παπαδάκη και τον Λιούτα, για το 8-4. Ο Πενταγιώτης μείωσε σε 8-7, με τον Κατσαμπάνη να απαντά. Ο Κυριακού έφερε το ματς στο 10-9, με τον Κωνσταντιλιέρη να σκοράρει για να κλείσει η περίοδος στο 14-14 από τον Κόλλια και τον Πενταγιώτη.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ψιμάδης έβαλε μπροστά με 14-17 τα Χαμένα Ταλέντα, για να έρθει ένα 7-0 για τους Athens Supergrungers από τον Κατσαμπάνη, τον Κωνσταντιλιέρη και τον Θεοδώρου. Ο Ψιμάδης το διέκοψε, με τον Τσίπρα να γράφει το 23-19. Ο Αντύπας με τρίποντο και ο Ψιμάδης έφεραν την ομάδα τους μπροστά, 23-24, με τον Λιούτα και τον παπαδάκη να απαντούν για το 27-24. Ο Μπίλλης σκόραρε για το 27-26, με τον Κτσαμπάνη να βάζει τρίποντο και λίγο μετά να τον μιμείται ο Πενταγιώτης για το 31-30. Ο Κατσαμπάνης σκόραρε και πάλι, αλλά τον τελευταίο λόγο στο δεκάλεπτο τον είχαν Κυριακού και Πενταγιώτης, 33-34.

Στην επανάληψη ο Κωνσταντιλιέρης μπήκε με καλάθι και φάουλ για το 36-34, με τον Πενταγιώτη να ισοφαρίζει. Νέα ισοπαλία στο 38 από Κατσαμπάνη και Αντύπα, ξανά στο 40 από Λιούτα και Μπόικο, ενώ ένα καλάθι και φάουλ του Ψιμάδη το έσπασε, 42-43 μετά από καλάθι του Θεοδώρου. Ο Κατσαμπάνης με τον Τσίπρα έγραψαν το 46-43, με τον Κυριακού να απαντά και τον Θεοδώρου να γράφει τρίποντο, 49-45. Όμως, ξανά το δεκάλεπτο έκλεισε με τα Χαμένα Ταλέντα μπροστά, ο Μπίλλης έγραψε το 49-50.

Στην 4η περίοδο τα Χαμένα Ταλέντα πήγαν το σερί τους στο 0-8 με τον Ψιμάδη και τον Πενταγιώτη για το 49-53, για να πάρει φωτιά ο Τσίπρας, που έβαλε 9 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του, με τον Μπίλλη και τον Ψιμάδη να απαντούν ως το 58-59. Ο Μπίλλης με καλάθι και φάουλ και ντράιβ έφερε το ματς στο 58-64 με 1:55 για το φινάλε, η πρώτη φορά που κάποια από τις δύο ομάδες προηγήθηκε με περισσότερους από 4 πόντους. Ο Κωνσταντιλιέρης μείωσε σε 60-64, με τον Πενταγιώτη να γράφει βολές και τον Κατσαμπάνη να απαντά με τρίποντο 1:13 για το τέλος, 63-66. Μια χαμένη επίθεση για τα Χαμένα Ταλέντα ακολουθήθηκε από λάθος των Athens Supergrungers, με τον Πενταγιώτη στα 36 δευτερόλεπτα να έχει ξανά 2/2 βολές, 63-68. Ο Θεοδώρου στα 20 δευτερόλεπτα έγραψε κι άλλο τρίποντο, 66-68, ο Πενταγιώτης αμέσως μετά είχε και πάλι 2/2 βολές, αλλά έκλεψε και την μπάλα από την απρόσεκτη επαναφορά των Athens Supergrungers για να σφραγίσει τη νίκη της ομάδας του!

Για τους νικητές ο Πενταγιώτης είχε 20 πόντους, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Μπίλλης 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 τάπες, ο Ψιμάδης 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Κυριακού 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Athens Supergrungers ο Κατσαμπάνης είχε 20 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Τσίπρας 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Θεοδώρου 10 πόντους, 5 ασίστ, ο Κωνσταντιλιέρης 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα.