15.8%
29.4%
42.9%
22.2%

Φοβερό παιχνίδι έγινε στο Πολυκλαδικό γυμναστήριο ανάμεσα στους BC Abla και τον Κατσαπλιαϊκό με την δεύτερη ομάδα  του Α ομίλου της Rising κατηγορίας να καταφέρνει να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 66-65 μετά απο το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης. Σε ένα μάτς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στις χαμένες βολές ,  για τους νικητές BC Abla ξεχώρισε ως MVP ο Αδάμος με 14 πόντους , 8 ριμπάουντ , 3 κλεψίματα και αμυντικές ενέργειες που δεν φαίνονται στην στατιστική.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Παυλίδη να ανοίγει το σκορ για το 0-2, απάντηση απο μέση απόσταση ο Σωτηρόπουλος και 2-2, 2-4 απο τον Γαβριηλίδη με τους BC Abla να κάνουν το πρώτο  6-0 σερί στο μάτς με τους Φλίγκο, Μουρμούρη και Σωτηρόπουλο για το 10-4. Ο Κατσαπλιαϊκός απάντησε με δικό του 0-7 σερί με δίποντα τον Ζυγομήτρο και τρίποντο του Δημόπουλου για το 10-11. Στη συνέχεια δύο εύστοχες βολές του Φλίγκου μαζί με μία βολή απο τον Μουρμούρη και ένα καλάθι του Αδάμου το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου σταμάτησε στο 15-11 με του BC Abla να είναι μπροστά με 4 πόντους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε παρόμοια ροή με τις δύο ομάδες να απαντάνε η μία στην άλλη με σκορ σχεδόν σε κάθε κατοχή. 17-11 απο τον Κατσάτσο, 17-14 με τρίποντο του Δημόπολου,19-14 απο καλάθι του Σωτηρόπουλου, 19-16 η απάντηση απο τον Δημόπουλο που μπήκε πολύ ζεστός στο 2ο δεκάλεπτο, τρίποντο απο τον Βάλβη για το 22-16,22-18 με δίποντο του Πριόβολα, 24-18 απο τον Κατσάτσο,24-22 με δίποντα απο τους Παυλίδη και Καραμπίνο, απάνητση με καλάθι του Φλίγκου για το 26-22, 26-24 απο τον Ραγκούση ,28-24 με καλάθι του Κατσάτσου, εύστοχη βολή απο τον Παυλίδη για το 28-25 απάντηση με εύστοχη βολή για το 29-25 απο τον Αδάμο , 0-4 σερί απο τους Παυλίδη και Ραγκούση για το 29-29, δίποντο του Φλίγκου για το 31-29 και μπάζερ μπίτερ τρίποντο του Καραμπίνου για να στείλει την ομάδα του με προβάδισμα ενός πόντου με σκορ ημιχρόνου 31-32 προμηνύοντας ένα πολύ δυνατό ντέρμπι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκορ άνοιξαν οι BC Abla με δύο βολές του Μουρμούρη και δίποντο του Ρενιέρη για το 35-32, απάντηση με δίποντο του Ζυγομήτρου για το 35-34, εύστοχη βολή του Φλίγκου και 36-34, ισοπαλία και πάλι στο μάτς δια χειρός Ραγκούση για το 36-36, δύο βολές του Μουρμούρη για το 38-36 , τρίποντο του Δημόπουλου για το 38-39, 40-39 με καλάθι του Φλίγκου, εύστοχη βολή του Δημόπουλου απο τεχνική ποινή για το 40-40 με τους BC Abla να κάνουν ένα 4-0 σερί με τους Μουρμούρη και Βάλβη για το 44-40. Η απάντηση ήρθε απο δίποντο του Αναστασόπουλου για το 44-42 στο σημέιο στο οποίο οι BC Abla έδειξαν να έχουν λύσεις στην επίθεση και με ένα ακόμα 6-0 σερί απο τους Σωτηρόοπουλο, Μουρμούρη και Αδάμο διαμόρφωσαν το 50-42 ως σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κατσαπλιαϊκός έκανε ιδανικό ξεκίνημα σκοράρωντας 4 συνεχομένους πόντους με τον Παυλίδη στο πρώτο λεπτό δείχνοντας πως είχαν έρθει διψασμένοι για την νίκη , κάνοντας το σκορ 50-46, απάντηση με coast to coast lay up του Αδάμου για το 52-46 με τον Παυλίδη να το παίρνει προσωπικά και να ευστοχεί σε βολή και δίποντο για το 52-49 με τον Καραμπίνο να βάζει και αυτός δίποντο για το 52-51 με το κερασάκι στην τούρτα να είναι το κρισιμότατο τρίποντο του Γαβριηλίδη για να περάσει η ομάδα του Κατσαπλιαϊκού μπροστά με 52-54. Οι BC Abla έδειξαν όμως την ψυχραιμία και την εμπειρία τους και χωρίς πανικό και υπομονή στην επίθεση κατάφεραν να ευστοχήσουν σε δίποντο με τον Μουμούρη για το 54-54 και τρίποντο απο τον Αδάμο για το 57-54 βάζοντας πλώρη για το ροζ φύλλο. Ο Αναστασόπουλος κέρδισε βολές ευστοχώντας στην μία απο τις δύο για το 57-55 με τον Βάλβη να βάζει τρίποντο για το 60-55 .Σε εκείνο το σημείο ο Κατσαπλιαϊκός ευστόχησε σε τρίποντο με τον                            για το 60-58 με τον Καραμπίνο να παίρνει πάνω του την τελευταία επίθεση της ομάδας του και να ευστοχέι για το 60-60 σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο αναδεικνύοντας την ηγετικότητα του. Οι BC Abla κατάφεραν μετά απο τάιμ άουτ να εκτελέσουν επίθεση με τον Μουρμούρη με 8 δευτερόλεπτα να απομένουν να αστοχεί και σαν απο μηχανής θεός να εμφανίζεται ο Αδάμος κερδίζοντας την κατοχή και το φάουλ στην προσγείωση του με 3 δέκατα του δευτερολέπτου να απομένουν και δύο βολές για να χαρίσουν την νίκη στην ομάδα του. Ο Αδάμος αστόχησε και στις δύο με αποτέλεσμα το έξτρα πεντάλεπτο να είναι το tiebreaker!

Στην παράταση η ομάδα με τα λιγότερα λάθη θα έπαιρνε και το παιχνίδι με έμφαση στις λεπτομέρειες σε κάθε κατοχή! Δίποντο απο τον Φλίγκο για το 62-60 απάντηση του Καραμπίνου για το 62-62 ο οποίος και στην παράταση ήταν παρών για τον Κατσαπλιαϊκό, δύο βολές απο τον Σωτηρόπουλο για το 64-62 απάντηση και πάλι απο τον Καραμπίνο για το 64-64 με λιγότερο απο δύο λεπτά να απομένουν. Ο Αδάμος πήρε την τελευταία εύστοχη επίθεση πάνω του κάνοντας το 66-64 με τον Παυλίδη να ευστοχεί στη μία απο τις δύο βολές για το 66-65 και μετά απο φάουλ που έκαναν στον Σωτηρόπουλο, εκείνο επανέλαβε ότι έγινε στην κανονική διάρκεια και έχασε και τις δύο δίνοντας την ευκαιρία με 8 δευτερόλεπτα να απομένουν στον Κατσαπλιαϊκό να πάρει το παιχνίδι αλλά η ομάδα με τα μαύρα δεν κατάφερε να εκτελέσει επίθεση μετά απο την καλή επιστροφή στην άμυνα τους BC Abla με το τελικό σκορ να παραμένει στο 66-65 και τους BC Abla να παίρνουν με “αίμα και ιδρώτα” το ροζ φύλλο.

Για τους νικητές εκτός του Αδάμου σε εξαιρετικό βράδυ βρέθηκε ο Φλίγκος ο οποίος σημείωσε 13 πόντους , 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ βρίσκοντας ευρηματικές  λύσεις σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού. Για τον Κατσαπλιαϊκό ξεχώρισαν οι Καραμπίνος και Παυλίδης με τον πρώτο να κάνει double-double με 13 πόντους και 15 ριμπάουντ και 5 ασίστ ,ενώ ο δεύτερος σημείωσε 18 πόντους με 6 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα.