13.0%
50.0%
48.8%
23.7%

Νικηφόρο πέρασμα των Τουβλέικερς από το κλειστό της Καλλιθέας οι οποίοι αντιμετώπισαν την ομάδα της B.C. Abla και επικράτησαν με 76-50. Οι Τουβλέικερς «βομβάρδισαν» το καλάθι των B.C. Abla πετυχαίνοντας μάλιστα και 9 τρίποντα!

Ξεκίνημα του παιχνιδιού και οι δύο ομάδες θα μπουν αποφασισμένα στο παρκέ. Οι B.C. Abla προερχόμενοι και από μία δύσκολη νίκη στην πρώτη αγωνιστική με 5 πόντους, ενώ οι Τουβλέικερς γνώρισαν την ήττα στην 1η αγωνιστική. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Τουβλέικερς μπήκαν πιο δυναμικά κάνοντας την αρχή με ένα 7-3, με τους B.C. Abla να αντιδρούν στη συνέχεια και να ισοφαρίζουν για το 9-9 με δύο εύστοχες βολές του Σωτηρόπουλου. Από εκείνο το σημείο οι Τουβλέικερς πάτησαν γκάζι με 3 απανωτά τρίποντα των Μητσόπουλο και Μαρίνου και με σκορ 18-13 θα τελειώσουν δυναμικά το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι B.C. Abla θα συνεχίσουν να κυνηγούν το ματς με το σκορ να φτάνει και σε διαφορά ενός τριπόντου με τους Μακρή-Μητσόπουλο να φτάνουν το σκορ στο 22-19 υπέρ των Τουβλέικερς. Η 5άδα όμως των Τουβλέικερς δεν θα επιτρέψουν στους B.C. Abla να προσπεράσουν, σκοράροντας με όποιον τρόπο ήθελαν φτάνοντας μάλιστα και στο double score με το ημίχρονο να τελειώνει 42-22.

Στην επιστροφή, οι ομάδες σκόραραν η μία μετά την άλλη, όμως μετά το 5ο λεπτό της 3ης περιόδου οι Τουβλέικερς θα διευρίνουν ακόμα περισσότερο την διαφορά με το 3ο δεκάλεπτο να καταλήγει με διαφορά 29 πόντων (63-34). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού το αποτέλεσμα είχε ήδη κριθεί. Το παιχνίδι θα λήξει 76-50 με τις δύο ομάδες να ισοβαθμούν πλέον με 1-1 στον βαθμολογικό πίνακα.

MVP της αναμέτρησης ο απολαυστικός Ρίκος των Τουβλέικερς, κάνοντας ένα double-double με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ. Η ενέργεια που έδωσε με τα ριμπάουντ αλλά και πολλές φάσεις που αξίζουν να μπουν στα highlights, βοήθησαν πολύ την ομάδα του για να κατακτήσουν την πρώτη του νίκη στην Rising League. Επίσης πολύ θετικοί ήταν οι Μητσόπουλος Χ. (16 πόντους, 9 ριμπάουντ), Μαρίνος (10 πόντους 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Μακρής (17 πόντους, 9 ριμπάουντ), Μητσόπουλος Γ. (17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα) και ο Σωτηρόπουλος (9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 τάπες).