13.8%
46.2%
49.0%
23.5%

Ένα τρομερό ντέρμπι μεταξύ της B.C. Abla και των Drafts με νικητές τους πρώτους με τελικό σκορ 88-80 έπειτα από δύο παράτασεις. MVP του αγώνα ήταν ο Ηλίας Μακρής με 39 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.

Από την πρώτη περίοδο φάνηκε ότι ο νικητής δεν θα πάρει εύκολα το ροζ φύλλο, με τις δύο ομάδες να δίνουν μάχες και να παίζουν εξαιρετικά στην επίθεση τους. Ο Πέτρου σημείωσε το 0-2, ο Ορνεράκης απάντησε για το 2-2 και ο Πέτρου έβαλε ξανά καλάθι για το 2-4. Κατσάτσος και Σωτηρόπουλος έβαλαν από ένα καλάθι για το 6-4, για να απαντήσουν οι Ζαχαρόπουλος και Πέτρου σε 6-8. Ορνεράκης και Μακρής έβαλαν 7 πόντους για το 13-8, με τον Φετση να μειώνει σε 13-10 και τον Μακρή να απαντάει για το 15-10. Πέτρου, Καούνης, Σιώκης και Ζαχαρόπουλος απάντησαν με 0-9 για το 15-19, με τον Ορνεράκη να δίνει τρίποντη ανάσα στους Abla για το 18-19. Τρίποντο και από τον Ζαχαρόπουλο για το 18-22, για να έρθει ο Μακρής να βάλει ένα καλάθι και να σημειώσει το τελικό 20-22 της περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες συνέχισαν να κοντράρονται στα ίσια κάνοντας μικρά σερί, αλλά χωρίς να μπορεί κάποια να πάρει διαφορά. Ορνεράκης και Μακρής ξεκίνησαν με 5-0 το δεκάλεπτο για το 25-22, για να ακολουθήσουν 4 πόντοι του Σπίνου για το 25-26. Γκολ φάουλ από τον Σωτηρόπουλο για το 28-26, ισοφάριση από τον Φλούδα και μια βολή από τον Κατσάτσο για το 29-28. Ο Σιώκης έγραψε το 29-30, για να ακολουθήσει ένα 7-0 από Ορνεράκη, Μακρή και Κατσάτσο για το 36-30,που άμεσα έγινε 36-36, με τους Τουρλούκη και Φλούδα να βάζουν από ένα τρίποντο για να κλείσουμε ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο το ματς συνέχισε να έχει καταπληκτικό ρυθμό, ωραίες φάσεις και συνεχόμενες εναλλαγές στο προβάδισμα. Ρενιέρης και Ορνεράκης σημείωσαν το 39-36, για να απαντήσουν οι Drafts με Τούση και Πέτρου για το 39-40. Μακρής και Ορνερακης για το 42-40, ισοφάριση από τον Φλούδα για το 42-42 και 5-0 από Κατσάτσο και Μακρή για το 47-42. Ο Τουρλούκης μείωσε σε 47-44, ο Σωτηρόπουλος έβαλε 2/2 βολές για το 49-44 και ο Φλούδας έγραψε ξανά καλάθι για το 49-46. Γκολ φάουλ από Μακρή για το 52-46, τρίποντο από τον Ζαχαρόπουλο για το 52-49 και καλάθι από τον Κατσάτσο για το τελικό 54-49 του δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο οι Drafts έκαναν ένα καλό μπαμ, πήραν προβάδισμα, όμως οι Abla δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Ο Ζαχαρόπουλος μείωσε σε 54-52, ο Σωτηρόπουλος έκανε το 56-52 και ο Τουρλούκης ισοφάρισε με 4 δικούς του πόντους για το 56-56. Μια βολή και ένα καλάθι του Μακρή για το 59-56 και 0-7 από Τουρλούκη, Φέτση και Πέτρου για το 59-63 με 1.52 να μένει. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες θα χάσουν από ένα τρίποντο και ο Μακρής θα μειώσει σε 61-63 με 1.01 να μένει. Στη συνέχεια οι Drafts ήταν απροσεχτοι, ο Ορνερακης έκλεψε, αστοχησε, όμως ο Μακρής πήρε επιθετικό ριμπάουντ και φάουλ για να ισοφαρίσει με 2/2 βολές σε 63-63 με 20 να μένουν. Οι Drafts δεν έβαλαν καλάθι στην επόμενη τους επίθεση και έτσι το ματς πήγε παράταση.

Στην πρώτη παράταση οι Drafts έδειχναν να έχουν παραπάνω δυνάμεις, πήραν προβάδισμα, όμως και πάλι οι Abla είχαν απάντηση να δώσουν. Ο Φέτσης σημείωσε το 63-65, ο Μακρής ισοφάρισε σε 65-65 και ο Καούνης μαζί με τον Φέτση ξανά έκαναν το 65-68. Ο Μακρής έβαλε ένα καλάθι για το 67-68 και ο Ζαχαρόπουλος με τρίποντο σημείωσε το 67-71. 2/2 βολές από τον Κατσάτσο για το 69-71 και τρίποντο από τον Ζαχαρόπουλο για το 69-74. Σε 71-74 μείωσε ο Μακρής με 1.20 να μένει και στην συνέχεια ο forward των Abla έβγαλε τρομερή άμυνα, όμως στη συνέχεια οι Abla έκαναν λάθος και το πλήρωσαν με καλάθι από τον Σπινο για το 71-76 με 49″ να μένουν. Γρήγορη απάντηση από τον Μακρή για το 73-76 με 36″ να μένουν και λάθος από Drafts για να βάλει καλάθι ο Ορνερακης για το 75-76 με 24″ ακριβός. Στη συνέχεια οι Abla προσπάθησαν για κλέψιμο, είδαν ότι δεν βγαίνει και έκαναν φάουλ στα 10″. Καμία από τις δύο βολές δεν μπήκε και την επίθεση ανέλαβε ο Μακρής που πήρε φάουλ στο 1,1″. Έχασε την πρώτη, έβαλε την δεύτερη και ισοφάρισε σε 76-76 για να στείλει το ματς σε δεύτερη παράταση, αφού το σουτ των Drafts στο ένα δευτερόλεπτο που έμενε δεν βρήκε στόχο.

Στη δεύτερη παράταση η Abla μπήκε δυνατά, πήρε διαφορά, οι Drafts κατάφεραν να μειώσουν, όμως οι παίχτες των Abla δεν έκαναν τα λάθη που έκαναν οι Drafts στην πρώτη παράταση, έμειναν ψυχραιμοι και πήραν το ροζ φύλλο. Ορνεράκης και Μακρής έκαναν ένα 7-0 για το 83-76, για να μειώσουν οι Σιώκης και Φλούδας σε 83-80 με 1.45 να μένει. Ο Κατσάτσος όμως έδωσε ξανά αέρα δύο κατοχών στην ομάδα του με το 85-80 1.21 πριν το φινάλε. Στη συνέχεια οι Drafts έχασαν ένα τρίποντο ενώ έμενε 1.05 και ο Μακρής έβαλε ένα και σκότωσε τον αντίπαλο κάνοντας το 88-80 51″ πριν τη λήξη, σκορ το οποίο ήταν και το τελικό του αγώνα.

Για τους νικητές, πέρα από τον εξωγήινο Μακρή, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν και οι Ορνεράκης και Σωτηρόπουλος. Για τους Drafts ξεχώρισαν οι Ζαχαρόπουλος, Φλούδας και Πέτρου.