13.0%
56.0%
36.0%
21.1%

Έπειτα από ένα απίστευτο ματς που τα είχε όλα, η Abla κατάφερε να πάρει μια μεγάλη ψυχολογικά και βαθμολογικά νίκη στην παράταση απέναντι στους Greek Freakase με το 64-62. Η αναμέτρηση ξεκίνησε υπέροχα για τους δεύτερους παρόλα αυτά, οι οποίοι βρέθηκαν να προηγούνται στο ημίχρονο με το 14-30, κινούμενοι με χαρακτηριστική άνεση στο γήπεδο. Η Abla όμως το πήρε απόφαση στο ημίχρονο και κατάφερε να κάνει την υπέρβαση στο δεύτερο ημίχρονο, καταφέρνοντας μάλιστα να περάσει και μπροστά στα τελευταία λεπτά. Κάπου εκεί και με 5″ να απομένουν ο Ορνεράκης θα βάλει δυο βολές για το 56-53, όμως στην επαναφορά ο Μήλλας με ένα ανεπανάληπτο σπριντ και ένα μαγικό buzzer-beater τρίποντο θα στείλει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο. Ακόμη και εκεί τα πράγματα δεν καθάρισαν νωρίς, με την Abla να κλειδώνει την νίκη στην τελευταία άστοχη επίθεση των Greek Freakase.

Το παιχνίδι ξεκινά με Χαλκιά να βάζει 4 σερί πόντους για το 0-4, Λεμπούσης μειώνει στο 2-4, Κουβάτης για το 2-6, 4-6 απαντά ο Αδάμος, Μήλλας κάνει το 4-8, 6-8 ξαναχτυπά ο Αδάμος με σουτ μέσης απόστασης, ενώ οι Κάρνος και Χαλκιάς διαμορφώνουν το 6-12 του πρώτου δεκαλέπτου.

Δεύτερη περίοδος και Λαζίδης σκοράρει πρώτος για το 6-14, απαντά αμέσως ο Μουρμούρης για το 8-14, σερί 0-9 των GF με Κάρνο, Λαζίδη, Μαρτίνο να σκοράρουν διαδοχικά για το 8-23, Λεμπούσης, Κατσάτσος μειώνουν με βολές στο 11-23, Λαζίδης με μια βολή για το 11-24, Μουρμούρης μειώνει στο 13-24, Κουβάτης, Φωτόπουλος και Λαζίδης με 0-6 κάνουν το 13-30, ενώ το 14-30 του ημιχρόνου γράφει με βολή ο Φλίγκος.

Επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ με Λεμπούση, Αδάμος, Μουρμούρης για ένα εναρκτήριο 6-0 σερί και το 20-30, Φωτόπουλος για τρεις και 20-33, Ορνεράκης και Φλίγκος με 5 συνολικά πόντους μειώνουν στο 25-33, Λαζίδης, Χαλκιάς για το 25-33, 25-37 οι Λαζίδης-Χαλκιάς, τρίποντο Ορνεράκη κάνει το 28-37, Λαζίδης, Μήλλας και Χαλκιάς για το 28-41, Ορνεράκης για το 30-41, απαντά ο Λαζίδης για το 30-43, ενώ ο Αδάμος γράφει το 32-43 του τρίτου δεκαλέπτου.

Τελευταίο δεκάλεπτο και Λαζίδης με δυο βολές κάνει το 32-45, Μουρμούρης, Κατσάτσος μειώνουν στο 36-45, Κάρνος με πολύ δύσκολο σουτ για 2 κάνει το 36-47, Λεμπούσης και Σωτηρόπουλος κάνουν το 40-47, Χαλκιάς σκοράρει για το 40-49, σερί 9-0 της Abla με Λεμπούση, Φλίγκο, Σωτηρόπουλο για το 49-49, Χαλκιάς στα τελευταία λεπτά με 4 πόντους κάνει το 49-53, τελευταίο λεπτό και οι Ορνεράκης και Αδάμος θα κάνουν το 54-53, με τον Ορνεράκη και 5″ λεπτά να απομένουν να βάζει δυο βολές για 56-53, στην επαναφορά όμως ο Μήλλας θα τρέξει, θα φτάσει απέναντι και με ένα buzzer beater τρίποντο θα στείλει το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο με το 56-56 στο σκορ!

Στην παράταση θα μπουν οι Abla καλύτερα με Αδάμο και Σωτηρόπουλο να κάνουν το 59-56, ο Μήλλας με βολή μειώνει στο 59-57, 61-57 από τον Αδάμο, τρίποντο Φωτόπουλου κάνει το 61-60, Λεμπούσης σκοράρει για το 63-60, ο Χαλκιάς θα απαντήσει για το 63-62, αλλά ο τελευταίος πόντος που θα δούμε θα είναι μια βολή του Ορνεράκη, αφού μετά με 7 δεύτερα να απομένουν οι GF θα φτάσουν απέναντι, χωρίς να ευστοχούν όμως αυτή την φορά και κάπως έτσι η Abla θα φύγει νικήτρια με το τελικό 64-62.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Λεμπούσης Βασίλης, ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 13 πόντους με 12 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 τάπa, φτάνοντας έτσι τους 21 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Λεμπούση, από τους B.C. Abla ξεχώρισε και ο Ορνεράκης, με τον Εγγλέζο να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Greek Freakase σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Λαζίδης και ο Χαλκιάς.