16.0%
78.6%
33.3%
10.0%

Η B.C. Abla κέρδισε τους L.A.P.D. με 56-51 σε έναν αγώνα που είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημά του, αλλά τον πήρε με ένα τεράστιο σου του Μπελεχάκη λίγο πριν το τέλος και ένα καλάθι και φάουλ του Μακρή. Οι L.A.P.D. έπεσαν από την κορυφή με την ήττα αυτή, με την B.C. Abla να ενισχύει τη θέση της στην πρώτη οκτάδα.

Το ματς ξεκίνησε με τον Ραυτογιάννη να σκοράρει, για να απαντήσει με 12-0 η B.C. Abla με τον Μακρή, τον Μπελεχάκη, τον Σωτηρόπουλο και τον Μιτζέλο ως το 12-2. Το δεκάλεπτο έκλεισε από τον Ραυτογιάννη και τον Στρατογιάννη στο 12-6 για τους L.A.P.D..

Στη 2η περίοδο ο Σωτηρόπουλος με τον Μπελεχάκη έφεραν το ματς στο 16-9 μετά το τρίποντο του Παπανικολάου, για να μειώσει σε 16-11 ο Μητρόπουλος. Ο Μακρής έγραψε 5 πόντους για το 21-11, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Προύτζα στο 21-13.

Στην επανάληψη ο Μακρής με τον Σωτηρόπουλο σκόραραν για το 25-13 και το +12 της ομάδας τους, με τον Ζαπαντιώτη να απαντά και τον Μητρόπουλο με τον Μαλή να μειώνουν σε 26-23 με 0-8 για τους L.A.P.D.. Ο Μακρής κράτησε μπροστά την B.C. Abla αλλά ο Παπανικολάου με τον Ραυτογιάννη ισοφάρισαν σε 28-28. Ο Μπελεχάκης είχε 6 συνεχόμενους πόντους για το 34-28, με το δεκάλεπτο να κλείνει από βολές του Ζαπαντιώτη.

Στην 4η περίοδο ο Μιτζέλος έφερε την ομάδα του στο 36-30, με τον Κυργέτσο να ισοφαρίζει με 6 πόντους. Ο Κατσάτσος με τρομερή ενέργεια έβαλε μπροστά την B.C. Abla με τους L.A.P.D. να ισοφαρίζουν με τον Μητρόπουλο. Ο Μιτζέλος ήταν ξανά εκεί και ο Σωτηρόπουλος έγραψε το 44-39 για την ομάδα του, με τον Ραυτογιάννη και τον Ζαπαντιώτη να απαντούν για το 46-43. Ο Σωτηρόπουλος σκόραρε και πάλι για το 48-43, με τον Μητρόπουλο να βάζει 4 πόντους για το 48-47. Ο Μπελεχάκης με 1:45 για το τέλος έβαλε το σουτ που έγειρε την πλάστιγγα στο ματς για το 51-47, με τον Ζαπαντιώτη να απαντά, αλλά τον Μακρή στα 38 δευτερόλεπτα να έχει καλάθι και φάουλ για το 54-49. Ο Κυργέτσος έβαλε 2/2 βολές στα 20 δευτερόλεπτα από επιθετικό ριμπάουντ, αλλά ο Μπελεχάκης αμέσως μετά είχε κι εκείνος 2/2 βολές για να κρίνει τον αγώνα, 56-51.

Ο Μπελεχάκης είχε 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Σωτηρόπουλος 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 τάπες, ο Μακρής 14 πόντους, 10 ριμπάουντ. Για τους L.A.P.D. ο Μητρόπουλος είχε 13 πόντους, 7 ασίστ, ο Κυργέτσος 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Ζαπαντιώτης 8 πόντους, 13 ριμπάουντ.