27.3%
50.0%
36.6%
21.9%

Με αγχωτικότατο τρόπο ήρθε η πρώτη νίκη των Bacardi Tel-Aviv στο Summer League, οι οποίοι επικράτησαν με 59-55 των Jack’s. Το παιχνίδι χαρακτηριζόταν από απόλυτη ισορροπία για τρία δεκάλεπτα, ωστόσο στο τέταρτο τα πράγματα κάπως άλλαξαν. Οι Bacardi ανέπτυξαν την μεγαλύτερή τους διαφορά στο ματς απέχοντας με 9 πόντους από τους Jack’s, οι τελευταίοι ωστόσο έκαναν μια συγκινητική προσπάθεια για ανατροπή, φτάνοντας έναν πόντο μακριά από τους αντίπαλούς τους. Με 12 δευτερόλεπτα να απομένουν, οι Jack’s έχουν την μπάλα, όμως κάπου εκεί ο πολυτιμότατος Κτιστάκης πετάγεται, την κλέβει και σαν να μην έφτανε αυτό κερδίζει γκολ φάουλ, βάζοντας και την βολή για το τελικό 59-55. Με 3 δεύτερα πλέον στο ρολόι οι Jack’s δεν είχαν περιθώρια αντίδρασης και κάπως έτσι οι Bacardi πανηγύρισαν το πρώτο τους καλοκαιρινό ροζ φύλλο.

Το παιχνίδι ξεκινά με τρίποντο Μανωλέα για το 0-3, Λαρετζάκης, Κτιστάκης και Καρυοφύλλης κάνουν το 7-3, Κελεμτζής και Μανωλέας για το 7-7, 9-7 ο Καρυοφύλλης, ενώ οι Πέτσος, Μανωλέας και Μπουτσικάκης θα κάνουν το 9-14.

Δεύτερο δεκάλεπτο και Κτιστάκης για το 10-14, 10-16 ο Κουρτέσης, Καρυοφύλλης και 12-16, 12-18 ο Κελεμτζής, Λαρεντζάκης, Αθανασιάδης και Καρυοφύλλης για το 19-18, 19-20 ο Μανωλέας, Αθανασιάδης και 21-20, Μπουτσικάκης και 21-23, δυο σερί τρίποντα Σουβλέρη για το 27-23, Κουρτέσης και Κελεμτζής για το 27-28, Καρυοφύλλης και 29-28, ενώ το 29-30 κάνει ο Μανωλέας για το ημίχρονο.

Τρίτο δεκάλεπτο και Μανωλέας για το 29-32, Ράββας και 31-32, Κελεμτζής και 31-34, σερί 9-0 των Μπακάρντι με Λαρεντζάκη, Σουβλέρη και Καρυοφύλλη για το 40-34, Μανωλέας και 40-37, Καρυοφύλλης και Σουβλέρης για το 44-37, ενώ το 44-38 θα κάνει ο Μπουτσικάκης.

Τέταρτο δεκάλεπτο και Κτιστάκης με γκολ-φάουλ για το 47-38, Πέτσος και 47-40, Καρυοφύλλης και 49-40, 49-42 ο Κελεμτζής, Ράββας για το 51-42, τρίποντο Πέτσου και 51-45, Καρυοφύλλης και 53-45, Πέτσος, Κουρτέσης, Ελευθεριάδης και Κελμτζής με ένα φοβερό 0-7 σερί φέρνουν το ματς στον πόντο (53-52), Καρυοφύλλης κάνει το 55-52, στην άλλη άκρη με λιγότερο από μισό αγωνιστικό λεπτό οι Jack’s αστοχούν σε τρίποντο και ο Κτιστάκης με 1 βολή φέρνει την ομάδα του μπροστά με 4 (56-52). Εν συνεχεία οι Jack’s σκοράρουν σε τρίποντο με τον Πέτσο για να μειώσουν σου 56-55 και τα πράγματα γίνονται ακόμα καλύτερα για εκείνους με ένα λάθος στη επαναφορά των Bacardi. Οι Jack’s, με 12 δευτερόλεπτα για την λήξη κάνουν την επαναφορά, ωστόσο το “χρυσό” χέρι του Κτιστάκη κλέβει την μπάλα, κερδίζει στην άλλη άκρη το γκολ φάουλ από το οποίο παίρνει το μάξιμουμ για το 59-55 και κάπως έτσι με 3 δευτερόλεπτα να απομένουν το παιχνίδι θα φτάσει στο τέλος του.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Καρυοφύλλης, ο οποίος σταμάτησε στους 19 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 19 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ κι έκλεψε 1 φορά την μπάλα, για να συγκεντρώσει 27 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Κτιστάκης και Αθανασιάδης, ενώ από τους Jack’s ξεχώρισε η προσπάθεια των Πέτσου και Μανωλέας.