29.6%
50.0%
63.3%
35.7%

Σε ένα πολύ όμορφο ματς, οι Κένταυροι κατάφεραν να κρατήσουν το αήττητό τους, ξεπερνώντας το δύσκολο εμπόδιο των Ball Busters με το τελικό 71-78, στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής της Bronze League. Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Κένταυροι έχτισαν διψήφια διαφορά, την οποία μάλιστα έφτασαν και στους 17 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο (20-37). Οι Ball Busters σταδιακά ροκάνισαν τη διαφορά, ενώ στο 4ο δεκάλεπτο και 2 λεπτά πριν τη λήξη του ματς πήραν και το προβάδισμα με το σκορ στο 69-68, όμως οι Κένταυροι έδειξαν χαρακτήρα στο τέλος και με ένα σερί 2-10 στα τελευταία 90 δευτερόλεπτα, σφράγισαν την υπόθεση νίκη και συνέχισαν το αήττητό σερί τους για φέτος.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Καριώτη να ανοίγει το σκορ με 2/2 βολές και τον Πετρίδη να βάζει την ομάδα του μπροστά με τρίποντο για το αρχικό 3-2. Εκεί, ένα σερί 2-12 θα χτίσει μία διαφορά 9 πόντων για τους Κένταυρους (5-14), ο Λάγιος Δ. με τρίποντο θα μειώσει σε 8-14, ενώ ο Ρέντας με δύσκολο γκολ-φάουλ θα διαμορφώσει το 8-17 στο ματς. Στη συνέχεια, ο Δήμου με βολή θα κάνει το 9-17, ο Αδαμάκης θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 9-18, ενώ ο Σουλτάτος με εύστοχο τρίποντο θα διαμορφώσει το 12-18 στο ματς. Το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσουν οι Κένταυροι με ένα μίνι σερί 2-7 για το 14-25 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παραλίκης θα μπει καυτός και με 5 συνεχόμενους δικούς του πόντους (τρίποντο και δίποντο), θα ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς στους 16 πόντους για το 14-30, ενώ οι Ball Busters με ένα γρήγορο 5-2 θα μειώσουν τη διαφορά στους 13 για το 19-32, με τον Κανάκη να διαμορφώνει το 19-35, έπειτα από ένα τρίποντο από τη γωνία για το 19-35 στην αναμέτρηση. Στη συνέχεια, ο Λάγιος Ν. με βολή θα μειώσει σε 20-35, ο Λουλούδης με όμορφο hook θα κάνει το 20-37, ενώ ο Λάγιος Ν. με 2 σερί καλάθια και ο Ακράτος με δικό του δίποντο, θα μειώσουν στους 11 για το 26-37. Εκεί, ο Λουλούδης και ο Δρόσης με δίποντο και τρίποντο θα διαμορφώσουν το 26-42, ενώ ο Λάγιος Ν. και ο Σουλτάτος θα σφραγίσουν το ημίχρονο με 5/5 βολές, μειώνοντας έτσι τη διαφορά στους 9 πόντους και το σκορ στο 31-42 υπέρ των Κενταύρων.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Ακράτος θα μειώσει με δίποντο σε 33-42, ο Ρέντας θα απαντήσει με τρίποντο για το 33-45, ενώ ένα σερί 7-2 από τους Ball Busters θα ρίξει τη διαφορά στους 7 πόντους για το 40-47. Με 4 δίποντα των Καριώτη, Κορδαλή και Αδαμάκη, οι Κένταυροι θα κάνουν το 40-55, ενώ ο Ακράτος και ο Βλάχος με 2 δικά τους δίποντα αλλά και ο Πετρίδης με τρίποντο θα μειώσουν το ματς σε 47-55. Εκεί, ο Κανάκης θα απαντήσει με τρίποντο για τους Κενταύρους, ο Βλάχος και ο Ακράτος θα κάνουν το 51-58 με 2 ακόμα καλάθια, ενώ το 3ο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με τρίποντο στην εκπνοή ο Αδαμάκης για το 51-61 των Κενταύρων στην 3η περίοδο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ρέντας με μακρινό δίποντο θα κάνει το 51-63, οι Ball Busters θα μειώσουν με δίποντο του Λάγιου Ν. και τρίποντο του Σουλτάτου σε 56-63 και τους 7 πόντους, ενώ ένα δύσκολο δίποντο του Αδαμάκη θα διαμορφώσει το 56-65 στο ματς. Εκεί, ο Λάγιος Δ. με δίποντο μέσης απόστασης θα μειώσει σε 58-65, ο Αδαμάκης με ακόμα ένα δίποντο θα κάνει το 58-67, ενώ ένα σερί 11-1, θα δώσει το προβάδισμα στους Ball Busters, 2 λεπτά πριν τη λήξη με το σκορ στο 69-68. Εκεί, οι Κένταυροι θα φανούν πιο ψύχραιμοι και με ένα σερί 2-10 με 4 πόντους του Καριώτη, 4 του Αδαμάκη και 2 του Ρέντα, θα περάσουν μπροστά και τελικά θα πάρουν τη νίκη με το τελικό 71-78.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Τάσος Καριώτης ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 15 πόντους με 19 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 3 ασίστ και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 30 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Καριώτη από τους Κένταυρους ξεχώρισε και ο Αδαμάκης, με τον Κορδαλή να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Ball Busters σε καλή μέρα βρέθηκαν τα αδέλφια Λάγιου.