18.2%
38.5%
57.1%
25.0%

Μάχη για ένα ημίχρονο ήταν το πρώτο ματς της σειράς ανάμεσα στους Ball Pistols και τους Golden Steak Warriors, καθώς οι δεύτεροι από το τρίτο δεκάλεπτο και έπειτα ανέβασαν εξωφρενικά τον ρυθμό τους και πήραν τη νίκη με 44-65. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Αρχέλαος με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Σπύρου άνοιξε το σκορ στο ματς για τους Ball Pistols, ο Αγγελόπουλος απάντησε και ισοφάρισε σε 2-2 για τους Golden Steak Warriors, 9-2 με 7-0 σερί οι Ξυγκάκης, Κιουμουρτζής και Τζουανάκος και απάντηση με 0-9 σερί οι Golden Steak Warriors με τους Αγγελόπουλο, Κολοβέρο και Αρχέλαο για να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα με σκορ 9-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Κολοβέρος και Καλοκάθης έβαλαν από ένα καλάθι για το 9-15, ο Κιουμουρτζής απάντησε με δύο δικά του και μείωσε σε 13-15, 13-21 με 0-6 σερί οι Αρχέλαος και Καλοκάθης, 19-21 με δύο βολές του Ξυγκάκη και δύο καλάθια του Μακρή, 19-24 με τρίποντο του Σταματίου, 21-24 ο Κιουμουρτζής και μια βολή του Κολοβέρου για το τελικό 21-25 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο Τσιλιώρης και Αρχέλαος σκόραραν για το 21-29, 23-29 από τον Κιουμουρτζή, 23-31 ο Σταματίου, 26-31 με τρίποντο του Τζουανάκου από τη γωνία, 26-37 και διψήφιο προβάδισμα οι Golden Steak Warriors με ένα καλάθι του Βασιλακόπουλου και δύο του Αρχέλαου, 27-37 με μια βολή του Χατζηβασιλείου, 27-39 ο Αγγελόπουλος, 28-39 από τον Βλάχο, 28-44 με 0-5 σερί οι Αρχέλαος και Κολοβέρος, 30-44 από τον Άρη Μαυρογιαννάκη και τρίποντη απάντηση του Κολοβέρου για το τελικό 30-47 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ξυγκάκης μείωσε σε 32-47, ο Κολοβέρος απάντησε με τρίποντο για το 32-50, 34-50 ο Άρης Μαυρογιαννάκης, 34-58 με 0-8 σερί οι Καλοκάθης, Τσιλιώρης, Αρχέλαος και Κολοβέρος, 36-58 με βολές του Τζουανάκου, 36-60 ο Αρχέλαος, 41-60 από τους Άρη Μαυρογιαννάκη και Τζουανάκο, 41-63 ο Βασιλακόπουλος με τρίποντο, 44-63 με νέα απάντηση του Τζουανάκου και δίποντο του Αρχέλαου για το τελικό 44-65 του παιχνιδιού.

Για τους Golden Steak Warriors, πέρα από τον Αρχέλαο, πολύ καλό ματς έκανε και ο Νίκος Καλοκάθης με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 τάπες. Για τους Ball Pistols ξεχώρισε ο Τζουανάκος με 13 πόντους, 1 ριμπάουντ και 3 ασίστ.