16.0%
50.0%
30.4%
21.6%

Σε ένα εκπληκτικό ματς, όπου χρειάστηκαν δύο παρατάσεις για να βγει νικητής, οι Καλλιθέα Pimps πήραν το ροζ φύλλο με 62-66 και ανέβηκαν στο 9-6 στον βαθμολογικό πίνακα, οδηγώντας παράλληλα τους Ballarhinos στην τρίτη συνεχόμενη ήττα τους, με τις δύο ομάδες να έχουν πλέον το ίδιο σκορ σε νίκες ήττες, με τους Pimps όμως να έχουν το πάνω χέρι στην ισοβαθμία, καθώς έχουν κερδίσει και στις δύο μεταξύ τους αναμετρήσεις. MVP του αγώνα ήταν ο Γιάννης Κοκκώνης με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ ίδιο efficiency έπιασε και ο Πανάγος με 1 πόντο, 13 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, όπως επίσης και ο Μπαλκούρας με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο. Για τους Ballarhinos ξεχώρισε ο Αναστασόπουλος με 21 πόντους, 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, ενώ επίσης πολύ καλοί ήταν Γιοβάνης με 16 πόντους, 15 ριμπάουντ και Παπαβασιλείου με 14 πόντους, 19 ριμπάουντ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Pimps ξεκίνησαν το ματς με 0-4 χάρη σε δύο καλάθια του Κοκκώνη, ο Παπαβασιλείου μείωσε σε 2-4, 2-10 οι Κοκκώνης και Μπαλκούρας, 5-10 ο Αναστασόπουλος, 5-11 ξανά ο Κοκκώνης, 9-11 με 4-0 σερί απάντηση από τον Αναστασόπουλο, 9-13 Χατζηαμανέτογλου και 5-0 σερί από τους Παπαβασιλείου και Ζήση για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τους Ballarhinos να είναι μπροστά με 14-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Χατζηαμανέτογλου με μια βολή ισοφάρισε σε 14-14 για τους Pimps, ο Παπαβασιλείου με τον ίδιο τρόπο απάντησε και έγραψε το 15-14, 15-18 με δύο βολές του Βασιλειάδη και ένα καλάθι του Χατζηαμανέτογλου, 21-18 με 6-0 σερί οι Παπαβασιλείου, Δρακόπουλος και Γιοβάνης, 21-21 με τρίποντο ο Καζαφέρης, 26-21 με νέο σερί του Αναστασόπουλου, 26-23 ο Βασιλειάδης με δύο ακόμη βολές και 28-23 από τον Δρακόπουλο για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ballarhinos έκαναν δυνατό ξεκίνημα με τον Αναστασόπουλο να βάζει δύο βολές και τον Γιοβάνη να προσθέτει ένα σουτ μέσης απόστασης για το 32-23, οι Ψυχογιός και Πανάγος απάντησαν με ένα καλάθι και μια βολή για το 32-26, 35-26 με τρίποντο ο Γιοβάνης, 35-31 με ένα προσωπικό 0-5 σερί ο Μπαλκούρας, 37-31 ο Παπαβασιλείου, 37-35 οι Κοκκώνης και Ψυχογιός, 39-35 ο Παπαβασιλείου και 39-37 από τον Βασιλειάδη για να κλείσουμε την τρίτη περίοδο του παιχνιδιού με τους Rhinos στο +2.

Στην τέταρτη περίοδο ο Κοκκώνης έβαλε μια βολή για το 39-38, 40-38 ο Παπαβασιλείου, 40-41 με τρίποντο ο Ψυχογιός, 45-41 με 5-0 των Γιοβάνη και Παπαβασιλείου, 45-46 με απάντηση με το ίδιο σερί ο Μπαλκούρας, 47-46 ο Δρακόπουλος, 47-48 ο Βασιλειάδης, 52-48 οι Γιοβάνης, Δρακόπουλος και Αναστασόπουλος, 52-50 ο Κοκκώνης, 55-50 οι Γιοβάνης και Αναστασόπουλος και 0-5 στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας από τους Καζαφέρη, Χατζηαμανέτογλου και Κοκκώνη για να γραφτεί το 55-55 και το ματς να οδηγηθεί στην παράταση.

Στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες εμφανώς κουρασμένες, αλλά και αγχωμένες σκόραραν μόλις τρεις πόντους η κάθε μία. Ο Κοκκώνης ξεκίνησε με καλάθι για το 55-57, ο Αναστασόπουλος ισοφάρισε σε 57-57, 57-58 ο Χατζηαμανέτογλου και 58-58 από τον Γιοβάνη, για να οδηγηθεί το ματς σε δεύτερη παράταση.

Στο δεύτερο σκέλος της παράτασης ο Αναστασόπουλος έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 60-58, ο Βασιλειάδης απάντησε με τρεις δικούς του πόντους για το 60-61, 62-61 από τον Γιοβάνη και 0-5 σερί από τον Χατζηαμανέτογλου για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του με τελικό σκορ 62-66.