24.0%
60.0%
46.2%
25.9%

Σε ένα καθοριστικό ματς, οι Angels θα πάρουν τη μεγάλη νίκη και πλέον βρίσκονται με το 1.5 πόδι στα playoffs. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά μέχρι το ημίχρονο, όμως οι Angels κατάφεραν να χτίσουν μία καλή διαφορά στο 3ο δεκάλεπτο, όπου και κρίθηκε το ματς. Οι Ballarhinos δεν τα παράτησαν ποτέ, πάλεψαν, όμως δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στο τέλος και έτσι το ροζ φύλλο κατέληξε στα χέρια των Angels.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Μπάστα να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Μάνο να κάνει το 3-2 με τρίποντο. Οι Angels με δίποντο του Σελεπέ θα κάνουν το 3-4, ο Πρίτσος με σουτ μέσης απόστασης το 5-4 και ο Πλακογιαννάκης με τρίποντο το 5-7. Εκεί, ο Ρούμπας με ένα δικό τους μίνι σερί 4-2 θα ισοφαρίσει σε9-9, ενώ οι Angels με 2 δίποντα από τους Σελεπέ και Μπάστα θα κάνουν το 9-13. Με τρίποντο θα απαντήσει ο Γιοβάνης για το 12-13, ενώ ο Μπάστας με δίποντο θα κάνει το 12-15. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με δίποντο του Γιοβάνη για το 14-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κακομανώλης με τρίποντο θα κάνει το 14-18, ενώ ο Γιοβάνης με γκολ-φάουλ θα μειώσει σε 17-18. Με γκολ-φάουλ από τον Χαραλαμπόπουλο, οι Angels θα επαναφέρουν τη διαφορά στους 4 πόντους (17-21), ενώ οι Ballarhinos θα τρέξουν ένα σερί 11-2 για να χτίσουν μία διαφορά 5 πόντων για το 28-23. Εκεί, ο Πλακογιαννάκης με δίποντο θα κάνει το 28-25, ο Πρίτσος θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 30-25 και ο Πλαγιαννάκος με νέο δίποντο θα διαμορφώσει το 30-27. Με δίποντο του Γιοβάνη και βολή του Δρακόπουλου, οι Ballarhinos θα κάνουν το 33-27, με το ημίχρονο να κλείνει από τρίποντο του Πλακογιαννάκου και δίποντο του Μπάστα για το 33-32.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Angels θα πάρουν το προβάδισμα με δίποντο του Πλακογιαννάκου για το 33-34, ενώ οι Ballarhinos με ένα σερί 5-0 θα ανοίξουν στους 4 τη διαφορά για το 38-34, όμως οι Angels με ένα σερί 2-10 θα πάρουν προβάδισμα για το 40-44. Με δύσκολο δίποντο, ο Γιοβάνης θα μειώσει σε 42-44, με τους Angels να τρέχουν ακόμα ένα σερί με τον Μπάστα να ευστοχεί σε 3 συνεχόμενα δίποντα και τον Χαραλαμπόπουλο σε τρίποντο για το 42-53. Οι Ballarhinos θα μειώσουν με δίποντο του Πρίτσου για το 44-53, ο Μπάστας με τρίποντο θα κάνει το 44-56, ενώ ο Γιοβάνης θα διαμορφώσει το 46-56 κάτω από το καλάθι. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει ο Πλακογιαννάκης με τρίποντο για το 46-59.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ζήσης θα μειώσει τη διαφορά με τρίποντο για το 49-59, ο Μπάστας θα απαντήσει με δίποντο για το 49-61, με τους Ballarhinos να τρέχουν ένα σερί 6-3 για να ροκανίσουν έτσι τη διαφορά για το 55-64. Ο Μπάστας με 2 συνεχόμενα δίποντα θα κάνει το 55-68, ενώ ο Δρακόπουλος με δικό του τρίποντο θα μειώσει στους 10 πόντους και σε 58-68. Με βολή, ο Κεφάλας θα κάνει το 58-69, ενώ οι Ballarhinos με ένα σερί 5-2 θα μειώσουν στους 8 πόντους και στο 63-71. Οι Angels θα απαντήσουν με δικό τους σερί 0-6 για το 63-77, ενώ ο Γιοβάνης και ο Πρίτσος με 2 δίποντα θα μειώσουν στη συνέχεια σε 67-77. Ο Πλακογιαννάκης με 2/2 βολές θα κάνει το 67-79, ενώ ο Δρακόπουλος με lay up έπειτα από κλέψιμο θα μειώσει σε 69-79. Το ματς θα κλείσει ο Πλακογιαννάκης με 2/2 βολές για το τελικό 69-81.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Μπάστας ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 34 πόντους, με 20 ριμπάουντ, μοίρασε και 1 ασίστ, συγκεντρώνοντας έτσι 35 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Angels ξεχώρισε επιπλέον ο Πλακογιαννάκης, με τον Κακομανώλη να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Ballarhinos σε καλή μέρα βρέθηκε ο Γιοβάνης και ο Πρίτσος.