9.1%
57.1%
34.3%
18.4%

Με νίκη ξεκίνησαν το 2022 οι Ballarhinos, οι οποίοι στο τρίτο δεκάλεπτο έφτασαν μέχρι και στο +19. Η Yugopiastika σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε την αντεπίθεση της έφτασε μέχρι και στην ισοφάριση λίγο πριν το φινάλε, όμως ένα 5-0 στα τελευταία λεπτά από τους Rhinos τους έδωσε τη νίκη με 54-49. MVP του αγώνα ήταν ο Αγγελος Παπαβασιλείου με 11 πόντους, 24 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Yugopiastika ξεκίνησε με 0-5 χάρη σε ένα τρίποντο του Γεωργακόπουλου και ένα καλάθι του Μερζιώτη, οι Ballarhinos απάντησαν με 6-0 από τους Ρούμπα και Παπαβασιλείου, 6-7 από τον Μπουρδανιώτη, 10-7 οι από τους Παπαβασιλείου και Γαλάνη, 10-12 οι Μερζιώτης και Πανταζόπουλος, 11-12 ο Ρούμπας, 11-13 ο Κουμπούλης, 13-13 ο Παπαβασιλείου, 13-16 από τον Κουμπούλη, 15-16 ο Μπουρδανιώτης, 15-18 ο Πανταζόπουλος και 17-18 από τον Γιοβάνη για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ballarhinos ξεκίνησαν με 11-0 με καλάθια των Μπουρδανιώτη, Γιοβάνη και Παπαβασιλείου, 28-20 ο Μερζιώτης και από ένα καλάθι οι Μπουρδανιώτης και Γαλάνης για να κλείσουμε ημίχρονο με 32-20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Δρακόπουλος και Μπουρδανιώτης ανέβασαν στο 39-20, 39-32 με 0-12 σερί οι Κουμπούλης, Μερζιώτης και Γεωργακόπουλος, 41-32 Μπουρδανιώτης και 41-35 με τρίποντο του Μερζιώτη για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο ο Παπαβασιλείου έγραψε το 43-35, 43-40 με 0-5 οι Μερζιώτης και Κουμπούλης, 45-40 ο Γαλάνης, 45-43 οι Κουμπούλης και Μερζιώτης ξανά, 47-43 ο Γιοβάνης, 47-44 ο Κουμπούλης, 49-44 ο Μπουρδανιώτης, 49-49 οι Μερζιώτης και Πανταζόπουλος και 5-0 από τους Παπαβασιλείου, Μπουρδανιώτη, Δρακόπουλο και Ρούμπα για το τελικό 54-49 του παιχνιδιού.

Για τους Ballarhinos, πέρα από τον Παπαβασιλείου, σε πολύ καλή βραδιά βρέθηκαν επίσης οι Μπουρδανιώτης Δρακόπουλος και Γιοβάνης. Για την Yugopiastika ξεχώρισαν οι Κουμπούλης και Μερζιώτης.