10.5%
100.0%
48.8%
20.0%

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψαν το ντέρμπι οι Los Mambas, οι οποίο εκμεταλλεύτηκαν πλήρως τις απουσίες των Be the bee, πάτησαν από νωρίς γκάζι και έφτασαν συγκεντρωμένοι στη νίκη με το τελικό 33-60, για να παραμείνουν αήττητοι και μετά το πέρας της 3ης αγωνιστικής. Οι Los Mambas μπήκαν από την αρχή δυνατά στο ματς, δεν άφησαν σε κανένα σημείο τότε Be the bee να απειλήσουν και έτσι έφτασαν στην 3η συνεχόμενη νίκη τους για τη φετινή Rising.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Los Mambas να μπαίνουν καυτοί με ένα αρχικό 0-10 από 5 πόντους του Καραμήτρου, 2 του Καπερώνη και τρίποντο του Κόη, ενώ ο Παλαμιδάς με βολή θα μειώσει στο 1-10 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Καραμήτρος με 2 βολές και ο Λούβαρης με δίποντο θα γράψουν το 1-14, για να σφραγίσει την περίοδο με τρίποντο ο Παλαμιδάς από τα 9 μέτρα, με το σκορ στο 4-14 για τους Los Mambas.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Be the bee θα μειώσουν με 4 πόντους του Παλαμιδά και 2 του Βλάχου στο 10-14, οι Los Mambas θα πατήσουν ξανά το γκάζι με 5 απανωτά δίποντα των Καραμήτρο (2), Λούβαρη (2) και Δημόπουλο (1), για να πάει το παιχνίδι στους 14 πόντους και το 10-24, ενώ ο Βλάχος με νέο καλάθι, θα μειώσει στους 12 πόντους και το 12-24 της αναμέτρησης. Το πρώτο ημίχρονο θα βρει τους Los Mambas με ένα προβάδισμα 18 πόντων, αφού ο Λούβαρης με 2 δίποντα και ο Καραμήτρος με 2 βολές, θα κλείσουν την ανάπαυλα στο 12-30 του ματς.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Κόης με δίποντο έκανε το 12-32, οι Be the bee με ένα σερί 7-2 από τους Παλαμιδά, Ζουλό και Οικονόμου Ι. θα μειώσουν στο 19-34, ενώ ο Σιγάλας και ο Καπερώνης με 2 δίποντα και ο Λούβαρης με βολή θα κάνουν το 19-39 του ματς. Το τρίτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με όμορφο γκολ-φάουλ ο Παλαμιδάς, ροκανίζοντας τη διαφορά στους 17 και το 22-39 της αναμέτρησης.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ανέστης με δίποντο μείωσε στο 24-39, ο Καραμήτρος με τρίποντο από τη γωνία απάντησε για το 24-42, ενώ ο Ζουλός, με τον ίδιο τρόπο, ροκάνισε ξανά τη διαφορά στους 15 για το 27-42 του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, ένα δίποντο μέσης απόστασης από τον Κουμούτση έκανε το 27-44, ο Στραβομύτης με 2/2 βολές θα μειώσει στο 29-44 και οι Los Mambas με ένα σερί 0-16 θα διαμορφώσουν το 29-60 της αναμέτρησης. Το παιχνίδι υα σφραγίσει ο Παπαφωτης με 2 δίποντα, μειώνοντας απλά στο τελικό 33-60.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Δημήτρης  Καραμήτρος ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 18 πόντους, με 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, κλέβοντας 1 φορά την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 19 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Los Mambas ξεχώρισε επιπλέον ο Λούβαρης, με τον Κόη να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Be the bee σε καλή μέρα βρέθηκε ο Παλαμιδάς και ο Παπαφωτης.