13.0%
40.7%
42.0%
17.9%

Οι Κένταυροι κέρδισαν με 84-76 τους Buzzer Βγείτερ στην παράταση μετά από ένα επικό παιχνίδι για γερά νεύρα με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ για 45 λεπτά. Μεγάλο ματς από τον Παραλίκη που άγγιξε το triple-double και έβαλε το σουτ που ουσιαστικά έκρινε τον αγώνα, με τον Ευαγγελινό, τον Μιχαλόπουλο και τον Αδαμάκη να ακολουθούν, την ώρα που απ’ την άλλη πλευρά ο Τσιλιγκίρης ήταν για ακόμα μία φορά ασταμάτητος με τον Φιλιππόπουλο και τον Γεωργούλια να κάνουν double double και τον Τανό να ακολουθεί για τους Buzzer Βγείτερ που πάλεψαν σαν λιοντάρια κόντρα σε μια από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Τσιλιγκίρη να σκοράρει για το 0-4, για να απαντήσουν Μιχαλόπουλος και Ευαγγελινός. Ο Τσιλιγκίρης με τον Φιλιππόπουλο έφεραν την ομάδα τους στο 4-9 και το 6-11, με τον Καραγιαννίδη να απαντά με βολές και τον Ευαγγελινό να μειώνει στο 10-13. Ο Φιλιππόπουλος κράτησε την ομάδα του μπροστά, αλλά ο Μιχαλόπουλος και ο Ευαγγελινός έτρεξαν τους Κένταυρους για το 16-15 και το προσπέρασμα. Ο Τσιλιγκίρης με τον Αδαμάκη και τον Καλογερόπουλο σκόραραν ως το 20-20, για να βάλει μια βολή ο Γεωργούλιας και να κλείσει το δεκάλεπτο με τον Τσιλιγκίρη να σκοράρει ξανά (13 πόντοι στην περίοδο).

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Τσιλιγκίρης έφερε την ομάδα του στο +5, με τον Τανό να σκοράρει για τρεις και τον Τσιλιγκίρη ξανά να γράφει το 22-30. Οι Κένταυροι απάντησαν με Παραλίκη και Μιχαλόπουλο για το 30-32, ενώ λίγο μετά ο Αδαμάκης τους έβαλε μπροστά στο 34-33. Ο Τανός απάντησε για το 34-35, με τον Παραλίκη και τον Ευαγγελινό να γράφουν το 39-35. Ο Παραλίκης σκόραρε και για το 41-37, με τον Φιλιππόπουλο να σκοράρει στο ενδιάμεσο και τον Τσιλιγκίρη να γράφει το 41-39 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Μανώληκας έγραψε το 44-39 για τους Κένταυρους με τον Γεωργούλια να μειώνει. Αδαμάκης και Ευαγγελινός έφεραν την ομάδα τους στο 48-41, αλλά οι Buzzer Βγείτερ απάντησαν με Τσιλιγκίρη, Φιλιππόπουλο και Γεωργούλια για το 48-48, ενώ ο Τσιλιγκίρης τους έβαλε μπροστά στο 49-52. Ο Καραγιαννίδης με τον Ευαγγελινό και τον Μιχαλόπουλο απάντησαν για το 55-52, με τον Μόρφο και τον Σεπέτη να ισοφαρίζουν σε 55-55. Ο Ευαγγελινός με τον Γεωργούλια αντάλλαξαν καλάθια, με τον Παραλίκη να γράφει buzzer beater τρίποντο για το 60-57 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Καραγιαννίδης με τον Ευαγγελινό έφεραν το ματς στους 9 πόντους, 66-57 με τον Τανό να δίνει πολύτιμη ανάσα στους Buzzer Βγείτερ. Ο Γεωργούλιας μείωσε σε 66-63 και 68-65, για να φέρει το ματς στον πόντο ο Τσιλιγκίρης, 68-67. Ο Αδαμάκης με μία βολή και καλάθι από επιθετικό ριμπάουντ έφερε τους Κένταυρους στο 71-67, με τον Φιλιππόπουλο να απαντά με τρίποντο. Καλάθι του Παππά και απάντηση με βολές από τον Τσιλιγκίρη στο 1:43, ενώ ο ίδιος σκόραρε και στο 1:19 για το 73-74, με τον Αδαμάκη να βάζει μια βολή για το 74-74 στο 1:02 και τις δύο ομάδες να μην σκοράρουν στο τελευταίο λεπτό για να πάμε στην παράταση.

Εκεί ο Τσιλιγκίρης έγραψε το 74-76, αλλά οι Κένταυροι έκλεισαν το ματς με 10-0 σερί με τους Buzzer Βγείτερ να είναι πάρα πολύ κουρασμένοι μετά από κάποιο σημείο της παράτασης και να μην μπορούν πια να αντεπεξέλθουν στις απαιτήσεις του ματς. Ο Παππάς ισοφάρισε, με τον Ευαγγελινό να γράφει το 77-76 και τον Παραλίκη να σκοράρει μεγάλο τρίποντο για το 80-76 που έμελλε να είναι και το καθοριστικό σημείο του ματς. Ο Αδαμάκης στον αιφνιδιασμό σκόραρε για το 82-76, για να κλείσει ο αγώνας με 2/2 βολές από τον Παραλίκη, 84-76.

Για τους νικητές ο Παραλίκης είχε 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ, ο Ευαγγελινός 21 πόντους, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 τάπες, ο Αδαμάκης 12 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Καραγιαννίδης 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μιχαλόπουλος 13 πόντους, 7 ριμπάουντ. Για τους Buzzer Βγείτερ ο Τσιλιγκίρης είχε 37 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Γεωργούλιας 12 πόντους, 17 ριμπάουντ, 6 τάπες, ο Φιλιππόπουλος 13 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Τανός 11 πόντους, 7 ριμπάουντ.